Anasayfa » Kadın Sağlığı » Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Hamilelikte çekilen sancıların iki grup olduğunu söyleyen İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Seyisoğlu, sancıları; hamileliğe dair olan normal sancılar ve gebeliğe bağlı olmayıp başka organlarla ilgili ağrılar olarak ikiye ayırıyor. Prof. Dr. Seyisoğlu; hamilelik sancıları, doğum sancısı ve normal olmayan sancılarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

. Hamilelikte sancı olur mu?
“Evet, hamilelikte sancı olabilir. Ama bu sancının normal mi, anormal mi olduğunu ayırt etmek lazım. Bir grup sancı normaldir, bir grup sancı ise normal kabul edilmez.”

. Hamilelikte normal ve normal olmayan ağrılar nasıl ayırt edilir?
“Hamileliğin ilk aylarında hormonal etkilere bağlı ödemleşme sonrası kasıkta bir ağrı ortaya çıkar; bu tür ağrılar gebeliğin normal ağrısıdır. Gebe, bu ağrıyı ‘kasık bölgesinde ağırlık hissi’ şeklinde algılar. Aynı dönemde, şiddetli adet ağrısına benzer kramp şeklinde ağrı varsa ve kanama da buna eşlik ediyorsa, düşük ağrısı olabilir.

Hamilelik ilerledikçe büyüyen rahim ve rahmi yerinde tutan bağların gerilmesi ağrıya neden olabilir. Devamlı ve künt bir ağrı şeklinde algılanır. Bunun dışında çevre dokulara yapmış olduğu baskı da o doku ve organlara ait ağrılar şeklinde yansıyabilir. Bu tip ağrılar, genellikle gebeliğe bağlı normal ağrılar şeklinde kabul edilebileceği gibi şiddetli olarak hissedilmesi durumunda mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Çünkü çevre organların fonksiyonları etkileniyor olabilir.

Daha ileri gebelik haftalarında (28-30. haftadan sonra) rahmin uyarılma eşiği düşer ve buna bağlı gerginlik ve kısa süreli ağrılar hissedilebilir. Şiddetli kasılmalar şeklinde olmadığı sürece normal kabul edilir. Özellikle çocuk hareketlerinde ya da genel yorgunluk gibi durumlarda daha belirgin olarak hissedilir.

Rahimin kasılmasına bağlı ağrılar kramp ve burkulma hissi şeklinde gelip geçici ağrılardır. Gebelik sırasında rahim kasılıyorsa bu önemli bir bulgudur. Kasılmanın ağrı olarak hissedilmesi önemlidir. Düşük, erken doğum ya da normal doğum eylemine işaret edebilir.

Bir de bunların dışında diğer organlarla ilgili ağrılar da olabilir. Örneğin; apandisit ağrısı, safra kesesi ağrısı, idrar yolu ağrısı olabilir. İdrar yolları gebelikte rahmin büyümesi ile baskıya bağlı olarak değişir ve bu durum idrarın akışını yavaşlatır. Ayrıca idrarın asiditesi ve özellikleri değişir. Tüm bunlardan dolayı idrar yolu enfeksiyonları gebelerde çok daha sık görülür. İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı ve/veya idrar akımının bozulmasına bağlı olarak ağrılar yaşanabilir. Ancak bu ağrılara genellikle yanma gibi idrar yapma şikayetleri de eşlik eder. Ayrıca gebelikte mide ve barsak sisteminin çalışmaları da etkilenir. Kabızlık, hazımsızlık, reflü ağrıları, gaz şikayetleri gebelik sırasında bu sisteme ait ağrılara neden olabilir. İşte sözünü ettiğim bu ağrılar yine gebelerde çok sık görülen ama gebeliğe bağlı olmayıp başka organlara bağlı olan ağrılardır.”

. Hamilelikte sancı bazen bir anne adayı için tehlike sinyali olabilir mi?
“Rahmin kasılması, anne adayı tarafından ağrı şeklinde algılanır. Böyle bir kasılmanın olması gebeliğin sonlanması ile bitebilir. Bu nedenle sancının haftasıyla ilgili olarak normal ya da patolojik olarak kabul edilir. Örneğin dokuz aylık bir hamilede sancının başlaması bir tehlike sinyali değil aksine müjde işareti kabul edilir çünkü doğumun belirtisidir. Ancak erken gelen ağrılar bazen gebeliğin erken sonlanması ile sonuçlanabilir.

Doğum sancısı, kramp şeklinde ve gelip gidici ağrılar olarak hissedilir. Bu tür ağrılar, rahmin kasıldığını gösterir, o sırada hastayı muayene ederseniz rahmin sertleştiğini görürsünüz. Önce seyrek ve düzensiz olarak gelir ve daha sonra ritmik bir hal alarak sıklaşmaya başlar. Doğum eylemi sırasında 3-4 dakika ara ile gelip yaklaşık 45-60 saniye süren kasılmalar şeklinde olur. Bu ağrıların yaşandığı dönem, doğumun birinci ve en uzun evresidir. Rahim ağzı tam açıldıktan sonra ıkınmalı şekilde ağılar haline döner ve çocuğun itilmesini sağlayarak doğumu gerçekleştirir.

Eğer doğum ağrısı zamanından erken başlarsa o zaman biz tedavi olarak rahmin kasılmasını önleyici ilaçlarla kasılmayı durdurmaya çalışır ve mümkün olduğunca gebeliğin devam etmesini sağlamayı amaçlarız.

Zaten gebelikte ağrının normal mi, anormal mi olduğunu tespit edecek tek kişi doktordur, o zaman gebenin yapacağı şey doktora gitmek. Olağan dışı bir ağrıyla karşılaştığında doktora gidecek ve bu ağrının normal olup olmadığı tanımlanmaya çalışılacak.”

. Hamilelikte sancının tedavisi var mıdır, varsa nelerdir?
“Öncelikle sancının normal mi yoksa anormal mi olduğunu anlamak lazımdır. Eğer anormal ağrı ise hangi organa ait ağrı olduğunun mutlaka tespit edilmesi gerekir. Çünkü tedavinin şekli, organdan organa değişecektir. Gebeliğin kendisine ait sancı ise yine ağrının tipi ve gebeliğin haftasına göre tanıya gidilir. Tedavi edilmesi gereken ağrı ise, örneğin erken doğum ağrısı ise buna uygun tedavi uygulanır. Biz bu rahmin kasılmasını önleyen tedaviye ‘tokoliz’ adını veririz. Ya da diğer organlara ait ağrı ise o organın hastalığı ile ilgili tedavi uygulanır. Her ağrının aynı ortak bir tedavisi olmaz. Ağrının nedeni ne ise o tedavi edilir. Yani sadece ağrıyı kesmek amaçlanmaz. Gerekirse gebe ameliyat edilebilir (örneğin apandisit, yumurtalık, safra kesesi ameliyatları gibi).”

. Hamilelikte sancının ilaçla tedavi edilmesinin bebeğe bir zararı olur mu?
“Bir gebenin rastgele herhangi bir zamanda ağrı kesici kullanması doğru değildir. Mutlaka bir hekim tarafından kontrol edilip ağrının normal ya da anormal olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Zaten daha önce de belirttiğim gibi amaç ağrıyı kesmek değil, ağrıya neden olan durumu tespit edip onu tedavi etmektir.

Ağrı erken doğum ağrısı ise kullanılacak ilaçlar hastane ortamında ve dikkatle mutlaka doktor kontrolünde uygulanır. Çünkü olayın devamının takip edilmesi ve buna göre doz ayarlaması yapmak gerekir. Bu konuda kullanılan ilaçların kontrol altında uygulanması durumunda bebeğe zararı olmaz. Zaten kasılmaların durdurulmasının amacı bebeğin erken doğarak zarar görmemesini sağlamaktır.

Bunun dışında diğer organların hastalıklarında kullanılacak ilaçlar, yine doktor kontrolünde olmak koşulu ile gebelikte kullanılabilir. Sadece ağrı kesiciler açısından olaya bakacak olursanız, her ağrı kesici gebelikte kullanılmaz. Genellikle en sık kullandığımız ilaç, parasetamol grubu ilaçlardır. Erken gebelik haftalarında daha rahat kullanabildiğimiz bu ilaçlar, ileri gebelik haftalarında kullanılması durumunda (28-30 gebelik haftasından sonra) bebekte ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu nedenle ileri haftalarda çok gerekmedikçe bazı grup ağrı kesici ilaçların kullanılmaması gerekmektedir.”

Demet Demirkır

15 yorum

 1. Hochwertige Waren vom Produzent. Fabrikverkauf. Versand am gleichen Tag. Bis 95 % günstiger als auf dem Markt.

  Müllsäcke Alle, Sandsäcke, Raschelsäcke, Spänesäcke,

  Kartonage, Luftpolstertaschen, Maxibrief,

  Abdeckplane, Abdeckfolie, Baufolie,

  Alufolie – Frischhaltefolie, Alu Klebeband – Aluband,

  Abklebeband, Malerkrepp, Klebeband mit Folie, Malerkrepp mit Folie,

  Antirutsch Streifen, Klebebänder Alle, Gewebeband, Papierklebeband,

  Ddoppelseitiges Klebeband, Schaumklebeband, Reflektorband, Absperrband,

  Kantenschutz, Kantenschutzprofil, Abdeckhaube, Palettenhaube,

  Reifentüten, Umzugsdecken, Möbeldecken,

  Alles für Umreifung, Umreifungsband, Haspelspanner, Klemmen,

  Stretchfolie, Handstretchfolie, Maschinenstretchfolie

  Unkrautvlies, Malervlies, Renoviervlies,

  Luftpolsterfolie, Alu Luftpolsterfolie, Schaumfolie, Alu Schaumfolie,

  Sichtschutz, Sonnenschutz, Windschutz,

  Glasschutzfolie, Fensterschutzfolie,

  Katzenstreu alle Sorten, Arbeitshandschuhe und Vieles mehr

  auf http://www.aafoly.online

 2. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 18, 2021

  We have actually not received a payment from you.
  We’ve tried to contact you yet were unable to contact you.

  Browse Through: https://bit.ly/2LBACmc

  For details as well as to process a discretionary settlement for your domain website solutions.

  021820211143553753688578798sagligimicinhersey.com

 3. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 18, 2021

  We have not received a settlement from you.
  We have actually attempted to call you however were unable to contact you.

  Visit: https://bit.ly/3ry347Q

  For info as well as to make a discretionary payment for your domain website solutions.

  021820212129363753688578798sagligimicinhersey.com

 4. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 21, 2021

  We have actually not obtained a payment from you.
  We have actually attempted to contact you however were incapable to contact you.

  Visit: https://cutt.ly/Xld80aP

  For info as well as to make a discretionary payment for your domain website solutions.

  022120211721393753688578798sagligimicinhersey.com

 5. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 22, 2021

  We have actually not received a settlement from you.
  We’ve attempted to call you but were incapable to contact you.

  Visit: https://cutt.ly/6lhr3u0

  For information as well as to make a discretionary settlement for your domain website services.

  022220211105443753688578798sagligimicinhersey.com

 6. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 23, 2021

  We have not obtained a settlement from you.
  We’ve tried to email you however were unable to contact you.

  See: https://bit.ly/3uwCjD9

  For information and to process a discretionary settlement for your domain website service.

  022320210126323753688578798sagligimicinhersey.com

 7. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 23, 2021

  We have actually not gotten a payment from you.
  We have actually attempted to call you but were not able to contact you.

  Go To: https://bit.ly/3dDyDJz

  For information and to make a discretionary payment for your domain website service.

  022320211045173753688578798sagligimicinhersey.com

 8. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 24, 2021

  We have actually not gotten a settlement from you.
  We’ve tried to email you yet were not able to contact you.

  Browse Through: https://bit.ly/37GqccJ

  For details and to process a discretionary payment for your domain website solutions.

  022420210220343753688578798sagligimicinhersey.com

 9. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 25, 2021

  We have actually not obtained a payment from you.
  We have actually tried to contact you however were not able to contact you.

  Browse Through: https://bit.ly/3pOwj4N

  For details and also to post a discretionary settlement for your domain website solutions.

  022520211247553753688578798sagligimicinhersey.com

 10. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 26, 2021

  We have actually not received a settlement from you.
  We’ve tried to call you but were not able to contact you.

  Check Out: https://bit.ly/37MmQEU

  For information and also to post a discretionary payment for your domain website services.

  022620210326253753688578798sagligimicinhersey.com

 11. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 26, 2021

  We have not obtained a settlement from you.
  We’ve tried to call you yet were not able to contact you.

  See: https://bit.ly/3kqqqd7

  For info and to process a discretionary payment for your domain website services.

  022620211517553753688578798sagligimicinhersey.com

 12. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 27, 2021

  We have actually not obtained a payment from you.
  We’ve tried to contact you but were not able to contact you.

  Go To: https://bit.ly/37SmzAl

  For information and also to process a discretionary settlement for your domain website service.

  022720211137243753688578798sagligimicinhersey.com

 13. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Feb 28, 2021

  We have not received a settlement from you.
  We’ve tried to email you yet were incapable to contact you.

  See: https://bit.ly/3bJlVq4

  For information and to make a discretionary settlement for your domain website solutions.

  022820210308233753688578798sagligimicinhersey.com

 14. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Mar 01, 2021

  We have not received a settlement from you.
  We’ve tried to call you but were unable to contact you.

  Check Out: https://bit.ly/3rgIoS9

  For information and to make a discretionary settlement for your domain website service.

  030120210035353753688578798sagligimicinhersey.com

 15. DOMAIN SERVICES EXPIRATION NOTICE FOR sagligimicinhersey.com

  Domain Notice Expiry ON: Mar 01, 2021

  We have actually not gotten a payment from you.
  We’ve tried to contact you but were incapable to contact you.

  Browse Through: https://bit.ly/3ric5Ss

  For info as well as to make a discretionary payment for your domain website solutions.

  030120211345093753688578798sagligimicinhersey.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Dünyada kadınlar arasında en sık görülen 4. kanser türü olan rahim ağzı (serviks) kanseri son ...