Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
Op. Dr. Akın BANAZ

 
Göz Kapağı Düşüklüğü
07.05.2010 - 4343 defa okundu.

. Göz estetiği ya da tıbbi adıyla oküplastik cerrahi nedir?
“Oküloplastik cerrahi, göz kapağı cerrahisidir. Göz kapağı ile ilgili şekil bozuklukları, yüz felci sonucunda oluşan göz kapağı problemleri, göz kapağında çıkan tümörler, göz kapağı düşüklükleri ve torbaları gibi her türlü cerrahi girişim oküloplastik cerrahi içindedir.

Cildimiz vücudumuza giydiğimiz bir elbisedir. Bu elbiseyi ömür boyu giydiğimiz için zamanla elbisemiz bollaşır. En çok bollaşmada eklem yerlerimizde olur. Göz kapağı vücuttaki tüm dokulardan farklı özel bir dokudan oluşur. Alt ve üst göz kapağı çok ince bir deriyle kaplı olduğu için zamanla kırışıklıklar sarkmalar meydana gelir. Yer çekimi etkisiyle gözün etrafını saran yağ doku özellikle alt göz kapağında öne doğru torbalanır. Bazı kişiler cilt yapısına bağlı olarak daha genç yaşta da aynı sorunlarla karşılaşabilir. “

. Göz estetiği kimlere uygulanabilir?
“Göz estetiği herkese uygulanabilir. Ancak göz çevresindeki estetik sorunlar yüzün ve vücudun diğer bölgelerine göre daha belirgin ise en çok bu kişiler göz estetiğinden fayda görürler.”

. Kozmetik kapak cerrahisi nedir, ne amaçla yapılır?
“Alt ve üst gözkapaklarında zaman içinde istenmeyen değişiklikler oluşur. Bu değişimde genetiğin yani kalıtımında rolü büyüktür. Çok ince olan üst gözkapağı derisi devamlı hareketin sonucunda sarkar, yerçekimin etkisiyle gözün etrafını saran yağ dokuları özellikle alt gözkapağında öne doğru torbalanırlar. Tedavi cerrahidir. Fazlalık olan cilt ve yağ dokuları alınır.”

. Alt göz kapağındaki torbalar nasıl bir operasyonla düzeltiliyor?
 Ameliyat ne kadar sürüyor? Kişiler kaç gün sonda iş ve sosyal yaşamlarına dönebiliyor?
“Alt göz kapağı torbaları göz etrafını saran yağ yastıkçıklarının yerçekimi ve genetiğin etkisi ile öne doğru gelmesi ile oluşurlar. Kişiye daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verirler.

Genellikle ciltte herhangi bir sorun yoktur. Bu sebeple operasyon çoğunlukla göz kapağının içinden, cildi kesmeden karbon dioksit laser yardımı ile gerçekleştirilir ve “alt göz kapağı blefaroplasti” olarak adlandırılır. Eğer göz kapağını oluşturan yapılarda, örneğin; kas, cilt ya da destek dokularda, herhangi bir sorun var ise blefaroplasti sırasında bu sorunlarında düzeltilmesi gerekir. Operasyonlar uygulayan cerrahın deneyimine göre değişmek ile birlikte ortalama her bir göz kapağı için 15 - 20 dakikadır. Gözü hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve en az miktarda doku çıkarılarak istenilen düzeltmenin sağlanması ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardır. Operasyon genellikle sınırlı uyuşturma ile hasta uyutulmadan uygulanır ve hastaneye yatmasını gerektirmez. Hasta tercihi ile genel anestezi de uygulanabilir. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1 – 2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir. Hastanın işine ortalama dönüş zamanı bir haftadır.”

. Üst göz kapağı düşüklüklerinde ve sarkıklarında nasıl bir operasyon gerçekleştiriliyor?
“Üst göz kapağı düşüklüklerini gerçek ve yalancı olarak ikiye ayırabiliriz. Gerçek göz kapağı düşüklükleri “ ptoz” olarak adlandırılır ve göz kapağını kaldıran kasın iyi çalışmamasına bağlıdır. Doğuştan ya da sonradan oluşmuş olabilir. Bazı olgularda kalıtsaldır. Başka göz yada sistemik bozukluklarla birlikte de olabileceği için kişinin kapsamlı bir göz muayenesinden geçmesi ve gereken önlemlerin alınması gerekir. Genellikle cerrahi tedavi gerektirir. Ancak “ myastenia gravis” isimli kas hastalığı ilaçla tedavi edilir. Cerrahi tedavide göz kapağını kaldıran kas kuvvetlendirilir, ya da askı ameliyatı uygulanır. Hastada doğru cerrahi tekniğin seçilmesi ve doğru şekilde uygulanması ile çok iyi sonuçlar alınır. Yalancı göz kapağı düşüklüklerinde ise kapak normal pozisyonunda olmasına rağmen ciltteki sarkıklık sonucu Görme alanı daralır, ya da kötü bir görünüm oluşur. Tedavi fazlalık olan cildin ve yağ dokularının alınmasıdır. Operasyon “ üst göz kapağı blefaroplasti si” olarak adlandırılır. Ameliyat sırasında göz kapağı ve çevresindeki dokularda başka sorunlar var ise düzeltilir. Göz ve kapağı hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve gereğinden fazla dokunun çıkarılmamasına dikkat etmek gerekir. Fazla miktarda doku çıkarılan olgularda kötü ve doğal olmayan bir görünüm elde edilir. Operasyon genellikle lokal anesteziyle hasta uyutulmadan uygulanır ve hastaneye yatmaya gerek kalmaz.

 Hasta tercihi ile genel anestezi de uygulanabilir. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1 – 2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir. Hastanın işine dönüş süresi ortalama 1 haftadır.”


. Gözyaşı bezi ve yağ dokusu fıtıklaşmaları nasıl bir operasyonla düzeltiliyor?
“Gözyaşı bezindeki sarkma üst göz kapağının dış kısmında şişlik olarak kendini gösterir. Gözyaşı bezindeki sarkma yağ dokusu fıtıklaşması ile karışabilir ve yanlış bir şekilde alınabilir.
Gözyaşı bezindeki sarkma en uygun şekilde düzeltilmelidir. Blefaroplasti uygulanırken eğer gözyaşı bezinde sarkma var ise fark edip en uygun tedavi uygulanmalıdır. Blefaroplasti için söylenen iyileşme zamanı ve ameliyat süreleri bu operasyon içinde geçerlidir. “

. Peki, üst göz kapağının deri katlanmalarının giderilmesi nasıl bir operasyonla düzeltiliyor?
“Üst göz kapağındaki cilt katlantıları “ yalancı göz kapağı düşüklüğü” olarak adlandırılır. Bu rahatsızlıkta kapak normal pozisyonda olmasına rağmen ciltteki sarkıklık sonucu görme alanı daralır ve kötü bir görünüm oluşur. Tedavi fazlalık olan cildin ve yağ dokularının alınmasıdır. Operasyon” üst göz kapağı blefaroplastisi “ olarak adlandırılır. Ameliyat sırasında göz kapağı ve çevresindeki dokularda başka sorunlar varsa düzeltilir. Göz ve kapağı hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve gereğinden fazla dokunun çıkarılmamasına dikkat edilmelidir.

Fazla miktarda doku çıkarılan olgularda kötü ve doğal olamayan bir görünüm elde edilir. Operasyon genellikle lokal anesteziyle hasta uyutulmadan uygulanır ve hastaneye yatmaya gerek kalmaz. Hasta tercihi ile genel anestezi de uygulanabilir. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1 – 2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir. Hastanın işine dönüş süresi ortalama 1 haftadır.”

. Alt göz kapağındaki yağ torbalarının yok edilmesi için nasıl bir operasyon uygulanıyor? İz kalıyor mu?
“Alt göz kapağı torbaları göz etrafını saran yağ yastıkçıklarının yer çekimi ve genetiğin etkisiyle öne doğru gelmesiyle oluşurlar. Kişiye daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verirler. Genellikle ciltte herhangi bir sorun yoktur. Bu sebeple operasyon çoğunlukla gözkapağının içinden, cildi kesmeden gerçekleştirilir ve “alt gözkapağı blefaroplasti” olarak adlandırılır. Eğer gözkapağını oluşturan yapılarda, örneğin kas, cilt yada destek dokularda herhangi ir sorun var ise blefaroplasti sırasında bu sorunlarında düzeltilmesi gerekir. Operasyonlar uygulayan cerrahın deneyimine göre değişmektedir. Ortamla her bir göz kapağı için 15-20 dakikadır. Gözü hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve en az miktarda doku çıkartılarak istenilen düzeltmenin sağlanması ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardır.

 Operasyon genellikle lokal anesteziyle hasta uyutulmadan uygulanır ve hastaneye yatmaya gerek kalmaz.  Hasta tercihi ile genel anestezi de uygulanabilir. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1 – 2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir. Hastanın işine dönüş süresi ortalama 1 haftadır.”

. Alt göz kapağındaki kırışıklıkları nasıl ortadan kaldırılıyor?
“Alt göz kapağındaki kırışıklıklar üst göz kapağına ve kaz ayağına göre daha nadiren görülürler.Bunun sebebi alt göz kapağının üst göz kapağına göre daha sabit bir doku olmasıdır. Alt göz kapağındaki kırışıklıklar göz kapağını kapatan kastaki bollaşmalara bağlı katlantılar şeklinde de oluşabilir. Tedavide cerrahi olarak fazlalık olan kasın çıkarılması Botox, kimyasal soyma (peeling) yada karbondioksit lazer ile uygulanabilir. İyileşme süresi seçilecek olan yönteme göre değişir. Önemli olan iyi sonuç alabilmek için doğru yöntemi seçmektir.”

. Göz kapaklarında oluşan diğer şekil bozuklukları nelerdir?
“Göz kapaklarında başka şekil bozuklukları da görülebilir. Göz kapakları yaşlılığa bağlı olarak içeri (entropiyum) yada dışarı (ektropiyum) doğru dönebilirler. Bu durum genellikle alt göz kapaklarında görülür, yaşlanmaya bağlıdır ve tedavileri cerrahidir. Göz kapaklarını yerlerinde tutan bağlar ve kapağı kaldıran kasta gevşeme söz konusudur. Yapılması gereken bağların ve kasın tamir edilmesidir. Üst gözkapağının içeri doğru dönmesi genellikle trahom sonucu oluşur, güney doğu bölgesinde yaşayan kişilerde daha sıktır ve tedavisi cerrahidir.”

Dr. Akın Banaz
(Dünya Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı)

« Geri

Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. Üye değilseniz üye olmak için tıklayınız.

Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Sorun Doktorunuz Yanıtlasın
Sağlıkla ilgili merak ettiğiniz ne varsa, bize yazın. Uzman doktorlar yanıtlasın. »
Detay için tıklayınız
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Sevgili Mutfak "
- Arzu Aygen
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Evet, memnunum
Hayır, memnun değilim
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional