Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Diş Çürüğü, Kalp ve Böbrek Hastalığı Nedeni
28.04.2012 - 1520 defa okundu.

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, ağız diş sağlığının genel sağlığı da etkilediğini belirterek; diş çürüğü, diş eti hastalıkları gibi sorunların kalpte, böbreklerde, eklemlerde çok ciddi etkilerinin olduğunu, hastalığın oluşma riskini ciddi bir şekilde artırdığını söyledi. Ağız ve diş sorunlarının hamileleri de etkilediğini belirten Prof. Dr. Yücel, “Önemli olan dişler hastalanmadan onları sağlıklı bir şekilde korumaktır” dedi.

Toplumun ağız ve diş sağlığı hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Taner Yücel, toplumun daha nitelikli bir tedavi alabilmesi için serbest hizmet esaslı dişhekimliğinden de yararlanılması gerektiğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk Dişhekimleri Birliği olarak görüşmeler yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Taner Yücel, “Devlete fazla yük getirmeden sürdürülebilir bir politikanın devam etmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Sağlıklı dişler için kahvaltıdan sonra ve gece yatarken dişlerin fırçalanması gerektiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yücel, diş fırçalama tekniği hakkında diş hekimlerinden bilgi alınabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Taner Yücel, ağız ve diş sağlığıyla ilgili soruları yanıtladı.

. Türk halkının ağız ve diş sağlığıyla ilgili araştırmaların sonuçları nedir? Ne tür problemler yaygın?

“Çok yaygın olduğunu ifade etmekle beraber ülkemize yakışmayan oranda toplumda çok ciddi bir diş çürüğü ve diş eti hastalıkları söz konusu. Türk Dişhekimleri Birliği olarak FDI ile yürüttüğümüz 2011 yılında sonuçlanan ülke genelinde yapılmış bir çalışma var. Çalışma, 12 yaş grubundaki çocukları da kapsıyor.

Diş eti, diş çürüğü ve diş eksikliği indeksini belirleyen bir oran var, o oran bütün dünyada 1 ve altına yaklaştırılmaya çalışılıyor. Bu konuda birçok Batı ülkesi başarılı oldu. Gelişmiş ülkeler koruyucu ağız diş sağlığı hizmetleri vererek çocukların, gençlerin bu konudaki seviyelerini yükselttiler. Bizdeki en son belirlenen oran yüzde 5,7 yani gelişmiş ülkelerdeki orandan 5 kat fazla. Diş çürüklerinin bu kadar yaygın olması, tedavisini de zorlaştırıyor. Çürük dişlerin mutlaka tedavi edilmesi ve koruyucu işlemlerle de yeni çürüklerin oluşmasının engellenmesi gerekiyor. Bizim en çok üzerinde durduğumuz konu, dişlerimiz hastalanmadan sağlıklı olarak korunmasının sağlanması.”

“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI SORUNLARI SİGARA KADAR ZARARLI”
. Diş çürükleri başka sistemleri de etkileyebilir mi? Ne tür sağlık sorunlarına yol açar?

“Ağız diş sağlığı sorunları genel sağlığa neredeyse sigara kadar zararlıdır, önemsenmesi gerekir.”

. Önemsenmeyen bir diş hastalığı ya da çürük nelere yol açabilir?

“Ağız diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır çünkü ağız içinde oluşan her türlü enfeksiyon dolaşım sistemi yoluyla vücudun diğer organlarını da etkiler. Yeni yapılan bütün bilimsel araştırmalar diş çürüğü, diş eti hastalıkları gibi sorunların kalpte, böbreklerde, eklemlerde çok ciddi etkilerinin olduğunu, hastalığın oluşma riskini ciddi bir şekilde artırdığını gösteriyor.

Diğer organları etkilediği gibi hamileleri de, anne adaylarını da etkiliyor. Onların düşük riskini artırıyor, bunlar çok çeşitli ülkelerde bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerdir o bakımdan bu hastalıklar meydana gelmeden ağız diş sağlığımızın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlama imkanımız var, bu imkandan muhakkak faydalanmamız lazım.”

. Sağlıklı bir ağız ve diş için dişler ne kadar sıklıkla fırçalanmalı?

“Sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce mutlaka fırçalanmalı çünkü ağız içindeki mikroorganizmalar daha uzun süre dişler üzerinde kalırsa bakteri plağı şeklinde asit üretme imkanına kavuşuyor. Bunun önlenmesi için flor içeren diş macunuyla sabah ve akşam 2 kere olmak üzere dişlerin fırçalanması gerekiyor. Kişiler, diş hekimlerine giderek diş fırçalama tekniği konusunda bilgi sahibi olabilirler. Tekniğine uygun olarak günde iki defa diş fırçalanmasıyla ağız ve diş sağlığını koruma konusunda çok önemli bir adım atılmış olacaktır.”

“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZLERİ YETERLİ DEĞİL”
. Türk Dişhekimleri Birliği olarak SGK’lı hastaların durumu açısından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşme içerisindesiniz. Bu süreçten bahseder misiniz?

“Dişhekimliği mesleğinin serbest hizmet esaslı yani kendi kendini yöneten bir meslek grubu olduğunu belirlememiz lazım. Bu bakımdan serbest hizmet esaslı dişhekimliği, hizmetlerin daha kaliteli daha nitelikli verilmesi açısından şart.

Ülkemizin şartları, sosyo-ekonomik politikalar, küreselleşmenin getirdiği zorluklar, tabiî ki kamu ağırlıklı bir hizmeti de beraberinde getiriyor ama 74 milyon insanın oluşturduğu genel ödenen sağlık primlerinin sadece kamuya aktarılmasını haksızlık olarak görüyoruz.

Bunun muhakkak adil bir şekilde kamu, özel ayrımı yapılmadan tüm dişhekimlerinin hizmet alımı konusunda serbest bırakılması gerektiğine inanıyoruz çünkü ancak bu şekilde toplumun ağız diş sağlığı hizmetine ulaşması kolaylaşabilir, daha iyi hizmeti ancak bu şekilde oluşturabiliriz.

Kamu belli bir hizmeti veriyor, Sağlık Bakanımızın ağız ve diş sağlığı merkezleri aracılığıyla bu bakımdan değerli hizmetleri olmuştur ama bu yeterli değildir. Kamuda verilen hizmetin de niteliğinin artması ancak özelden genel sağlık sigortasının, kamu sağlık sigortasının hizmet alımına başlaması ile kontrol altına alınabilir.”

. Bu süreç nasıl olacak, sizin önerileriniz nedir? Bakanlığın sizin önerinize bakış açısı nedir?

“Kamuda şu an performansa dayalı bir sistem yürütülüyor. Performans nedeniyle, diş hekimleri günde 40-50 hasta bakma durumunda kalıyor. 40-50 hasta bakılması, ister istemez yapılan işlerin niteliği konusunda bazı sorgulamaları da beraberinde getiriyor. O yüzden bunun biraz daha dengelenmesi için muayenehanelerden de hizmet alımının muhakkak yaygınlaştırılması lazım.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, muayenehanelerden hizmeti finansman zorluğu olarak nitelendirmişti ama bizim önerilerimiz, kamu sigortacılığının kamuya aktardığı payın azalmadan ve artmadan bu hizmetin özelden alınacağı şeklinde. Bizim önerilerimiz hep bu doğrultuda, devlete fazla yük getirmeden ama sürdürülebilir bir politikanın devamlılığı. Bunun için Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşüyoruz, tartışıyoruz.”

“HİZMET KORUYUCU ODAKLI OLMALI”
. SGK’lı bir kişi anlaşma olduktan sonra ne gibi hizmetlerden faydalanabilecek?

“Çeşitli alternatifler gündemde. Burada kamu maliyesini zora sokmadan hizmetin sürdürülebilir olması açısından belirlenen hizmet kalemleri var. İlk başta bütün ağız diş sağlığı hizmet kalemlerinin 74 milyon insana açılması bazı problemleri beraberinde getirecektir ama hizmet alımı serbest meslek erbabı dediğimiz dişhekimlerine de açılacaksa bunun muhakkak belli hizmet kalemlerini içermesi gerekecektir.

Olmazsa olmaz bazı kalemler şöyle; bunlar hem koruyucu odaklı olmalı hem de kişinin çiğneme fonksiyonları düşünülmeli. Bunlar restoratif hizmetler olmalı. Kanal tedavisi, diş taşı temizliği, bazı diş çekimleri gibi bir paket oluşturulabilir.”

. Fark ücreti de olacak mı?

“Şu andaki devletin tespit etmiş olduğu fiyatlar ne yazık ki tıp sektöründe olduğu gibi çok düşük fiyatlar, o bakımdan bir artı ücretin ilave edilmesi söz konusu olabilir ama bunlar teknik çalışmalar. Burada esas olan siyasi idarenin devreye girmesidir çünkü bu konu ancak bu şekilde çözülebilir. Teknik çalışmaları biz masa üstünde yapabiliriz. Yeter ki ağız diş sağlığı hizmetleri tüm topluma dengeli bir şekilde ulaşsın ve serbest diş hekimi olarak çalışan arkadaşlarımızın önü açılsın.”

BU KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Diş Hassasiyeti Yazın Artıyor

Diş Sızlamalarının Nedeni Nedir?

Sistemik Hastalıklarda Diş Sağlığı

Diş Eti Hastalığı


Ortodontik Tedavinin Yaşı Yok


Diş Sağlığıyla İlgili Yanlışlar


Diş Estetiği İle Gülüş Tasarımı

Bilgisayarlı Diş Ve Gülüş Estetiği

Diş Hastalıklarıyla İlgili 14 Soru

Mesleğe Göre Gülüş Tasarlanıyor

Yaşlılarda Diş Bakımı

Diş Eti Estetiği Nedir, Nasıl Uygulanır?


 

« Geri

Diğer Haberler

Ağız Kokusunu Engellemek İçin Ne Yapmalı
Ramazan`da Diş Sağlığı Nasıl Korunur?
Ağızda Çıkan Yaraların (Aftların) Nedenleri
Diş Sağlığını Nasıl Korumalı?
Kişiye Özel Diş Tasarımı Nedir?
Diş Fırçalama Tekniği
Ağız Kokusu (Halitozis) Önlenebilir Mi?
Ağız Ve Dişlerde Görülen Hastalıklar
Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?
Dişlerde Görülen Bruksizm Hastalığı Nedir?
Ramazan`da Ağız Kokusuna Dikkat!
Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün Mü?
Kalp Hastaları Diş Tedavisi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?
Ağız Kanserinin Belirtileri
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?
Yirmi Yaş Dişleri Ne Zaman Çekilmeli?
İmplant Mı Yoksa Protez Mi Daha Sağlıklı?
Kimlere İmplant Diş Yapılamaz?
Gülerken Diş Etleri Görünenlere Botoks Tedavisi
Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 


Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Kırmızı Alarm: Tüm Doktorlar Sığınaklara!"
- Dr. Selda Öktem
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional