Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Akciğer Zarı Kanseri (Mezotelyoma) Kimlerde Görülür?
28.08.2011 - 16032 defa okundu.

RÖPORTAJ: Demet DEMİRKIR

Tıpta mezotelyoma denilen akciğer zarı kanseri, asbest maruziyeti sonucunda ortaya çıkıyor. Akciğer zarı kanserine yol açan asbest iki şekilde kendini gösteriyor; beyaz asbestos ve mavi asbestos… Mavi asbestos, çevresel asbest; beyaz asbestos ise sanayide kullanılan asbest.

Çevresel asbest maruziyeti sonucunda akciğer zarı kanserine yakalananlarda cinsiyet farkı olmadığını vurgulayan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dekanı Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel, ancak işe bağlı asbest maruziyeti sonucu akciğer zarı kanserine yakalananların daha çok erkek olduğunu belirtiyor.

İç Ege ve İç Anadolu’nun riskli bölgeler olduğunu anımsatan Prof. Dr. Batırel, akciğer zarı kanserinden korunmada tek yolun asbeste maruz kalmamak olduğunu önemle vurguluyor.

Akciğer zarı kanserinde sigaranın da rol oynadığına değinen Prof. Dr. Hasan Fevzi Batırel, akciğer zarı kanseri hakkındaki sorularımızı yanıtladı. . Akciğer zarı kanseri nedir? Normalde akciğerin üzerini kaplayan çok ince bir zar dokusu vardır. Bu yaklaşık bir soğan zarı kalınlığındadır aynı zamanda bu zar kaburgaların iç yüzeyini de kaplıyor bu zardan kaynaklanan bir kanser türüdür.

İŞE BAĞLI ASBEST EN ÇOK ERKEKLERİ ETKİLİYOR

. Akciğer zarı kanseri en çok kimlerde görülür; risk faktörleri nelerdir?
"Akciğer zarı kanseri açısından gösterilmiş en büyük risk faktörü asbest (beyaz toprak) maruziyetidir. Asbeste maruz kalmış kişilerde, çevresel ya da iş nedeniyle olabilir maruziyetin üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra akciğer zarı kanseri gelişir bunun sebebi de şudur, asbest ya da asbeste benzer maddeler solunarak akciğere giriyor, bu maddeler çok ince liflerden oluşuyor. Bu lifler nefes almayla akciğer zarına kadar ulaşıyor. Orada birtakım hücrelerdeki genetik kodlarda değişikliklere yol açıyor. Bu değişiklikler ise viral enfeksiyon ya da bir başka faktör, depresyon gibi birçok kanser tetikleyici faktör ile ortaya çıkıyor çünkü asbeste maruz kalan herkeste mezotelyoma gelişmiyor. Başka faktörlerde olmak zorunda, maruz kalıyorsunuz bir şey tetikliyor ve hastalık ortaya çıkıyor. Birtakım genetik, ailesel faktörler de var, mesela bazı ailelerde daha çok gördüğümüz oluyor. İki tane önemli lif türü var bir tanesi krizotil asbest, bu beyaz asbestos diğeri mavi asbestos… Mavi asbestos çevresel asbest; beyaz asbestos ise sanayide kullanılan asbesttir. Bunların ikisinin de kanser yapma potansiyelleri çok yüksek ama bizim ülkemizde asbest benzeri liflerden erionitte var. Erionit dünyada kanser geliştirme açısından en riskli liftir, dünyada daha riskli yok. Buna maruz kalındığında kanser gelişme ihtimali çok yüksek. Risk faktöründe olması için kişinin özellikle asbeste 10 yıl maruz kalmış olması gerekiyor. Çevresel maruziyette alınan asbest miktarı daha düşük ama iş nedeniyle alınan asbest daha yüksek miktarda solunuyor. Daha kısa süre maruz kalınsa bile risk daha fazla oluşuyor çünkü daha yüksek dozda maruz kalınıyor. Çevresel asbestte kadın ve erkek maruziyeti eşit oluyor ama işe bağlı asbest daha çok erkeklerde görülüyor. Mesela dozer operatörü, inşaat mühendisi hastalarım vardı. Bir aile var, baba İskenderun’da demiryollarında çalışıyormuş baba çoktan vefat etmiş, iki çocuğu da akciğer zarı kanseri… Üçüncü çocuk ise akciğer kanseri. Hastalar ağabey ve kardeş, babalarının kıyafetinden asbeste maruz kalıyorlar, ikisi de akciğer zarı kanseri. Birisi yurtdışında ameliyat oldu diğerini ise ben ameliyat ettim."

. Belli bir bölge (kanserojen madde olan asbestin bulunduğu ak toprak veya ceren toprağı da denilen topraklarda yaşayanlarda akciğer zarı kanseri sık görülüyor) ya da meslek grubunda risk artışı söz konusu mudur?
"Türkiye’de özellikle riski bölgeler İç Ege ve İç Anadolu. Afyon, Kütahya, Eskişehir bu bölgelerin köylerinde asbest topraklarda var, bu asbesti yolun kenarlarında bile görebiliyorsunuz. Bu asbest, çok yumuşak karakterlidir, suyla karıştırıldığında güzel bir koku veriyor ve evi bembeyaz yapıyor. O yüzden 90’lı yıllara kadar çok fazla kullanılmış. Alçıya ve kirece geçmeden önce çok sık kullanmışlar. Başka problem Diyarbakır Çermik, Ergani bölgeleri; İç Anadolu’nun Nevşehir şehrinde; Doğu Anadolu’nun Bingöl, Bitlis şehirlerinden de hastalarımız oluyor. Konya, Karaman’dan da hastalarımız oluyor bu alanlar yoğunlaşmış alanlar. Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde bu hastalık Çermik hastalığı olarak biliniyor, o kadar ünlü. Diyarbakır’ın Çermik ilçesinden ameliyat ettiğim beş altı hasta oldu. Trakya’dan da hastalarım oldu, Edirne’den iki üç hastam oldu nasıl maruz kaldığını bilmiyoruz asbestli evler kullanıp kullanmadıklarını hatırlamıyorlar. Daha çok gemi inşaat sektöründe görülür, eskiden çok ciddi sorunken şimdi insanlar giyiniyor, maske takıyor birtakım önlemler alındı ama demiryolu, yalıtımı olan fren balatalarında hala kullanılıyor hala asbest fabrikaları var, yakın zamanda bir kitap yayınlandı “India’s time bomb”. Hindistan’ın zaman bombası adında… İnsanlar hiç korunmadan Hindistan’da asbestle uğraşıyor. Önümüzdeki 30 yılda Hindistan’da hastalıkla ilgili büyük bir artış görülecek.

AKCİĞER ZARI KANSERİNİN 2020’YE KADAR ARTMASI BEKLENİYOR

. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın kanserojen maddeler listesinde asbest maddesi, "kesin kanserojen" tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırılmış durumda. Türkiye’de de bu durum böyle mi?

Türkiye’de de böyle ama erionitin, asbestin problemi bulunduktan sonra özellikle Nevşehir’de köyleri taşımayı düşündüler, çok verimli bir bölgedir orası Türkiye’nin en iyi patatesi, kabak çekirdeği yetişiyor. İnsanlar çok da bırakmak istemiyor, hala boşaltılmamış durumda o köy. Devlet ev yaptı ama hala orada yaşamaya devam ediyorlar. Asbestin maruziyetini yok etmek mümkün, Türkiye’de beyaz toprağın kullanımı 80’lerden sonra azaldı. 90’lardan önce maruz kalan ciddi bir insan grubu var ve bu insanlar yavaş yavaş akciğer zarı kanseri oluyor. Türkiye’de mezotelyoma sıklığının 2020’ye kadar artması bekleniyor çünkü 80-90’lı yıllarda maruz kalan insanlar şimdi akciğer zarı kanseri olmaya başladı. 2020’den sonra azalması bekleniyor.

. Akciğer zarı kanserini, akciğer kanserinden ayıran şey nedir? Aralarındaki fark nedir?
"Akciğer kanseri, akciğer dokusundan kaynaklanan kanserdir ve esas risk faktörü sigaradır. Akciğer kanserinin yüzde 90’ı sigaraya bağlı ama akciğer zarı kanserinde asbest ve sigara birlikte etkilidir, sigarada az da olsa akciğer zarı kanserini etkiler. Hiç sigara içmeyen kadın hastalarımız da var akciğer zarı kanseri olan; onlar yalnızca asbeste maruz kalmışlar."

. Akciğer zarı kanserinin belirtileri nelerdir?
"Akciğerde sıvı oluşması (göğüs boşluğunda), hafif bir yan ağrısı, bazen hiçbir bulgu da vermeyebilir."

. Sigara ile akciğer zarı kanseri arasında ilişki var mı?
"Var, özellikle asbestle birleştiğinde akciğer zarı kanseri artıyor. Aynı zamanda sigarayla asbest ciddi oranda akciğer kanserinin de riskini artırıyor. Sadece sigara içerken akciğer kanserine yakalanma riskiniz birken, asbest artı sigarayla akciğer kanseri dört katına çıkıyor."

TEDAVİ EDİLMEYEN HASTALARDA YAŞAM SÜRESİ: 6 – 9 AY

. Akciğer zarı kanserinin evreleri var mı?

"Evet var, erken aşamada da yakalanabiliyor, yakalandığında gecikmiş aşamada da olabiliyor. Akciğer zarı kanseri teşhis edildikten sonra hiçbir şekilde tedavi almazsa yaşam beklentisi altı ay ila dokuz ay arasında değişiyor ama bu yüzde 100 geçerli değil. Ortalama ilaç tedavisi alırsa, kemoterapi alırsa bu hastanın yaşam beklentisi bir yıldır. Kemoterapi dışındaki cerrahi yöntemlerle bu daha da uzuyor. Erken aşamada yakalanmışsa bazen bir buçuk iki yıla kadar uzayabiliyor. Uyguladığımız birtakım yöntemler var; akciğer zarı soyma ameliyatı bazen akciğeri, akciğer zarıyla birlikte diyafram ve kalp zarıyla çıkarttığımız büyük ameliyatlar da oluyor. Bu ameliyatlarla daha büyük başarılar elde edebiliyoruz böylece yaşamı dört, beş yıl kadar daha uzatabiliyoruz. Radyoterapiyle birlikte daha uzun süre de yaşayabiliyorlar."

. Akciğer zarı kanserinde teşhis yöntemleri nelerdir?
"Torakoskopi dediğimiz yöntem çok önemlidir. Kaburgalar arasında iki santimetrelik bir kesi yapıyoruz videotorakoskopiyle içine girip göğüs boşluğunu görüyoruz ve zardan parça alıyoruz."

AKCİĞER ZARI KANSERİ TÜBERKÜLOZLA KARIŞTIRILABİLİR

. Akciğer zarı kanserinin karıştırıldığı kanser türü ya da hastalık var mı?
"Akciğer kanseriyle karıştırılabiliyor. Akciğer kanseri ilerlediği aşamada zara sıçrayabiliyor ve zarda su yapabiliyor bazen akciğer zarı kanserini taklit edebiliyor. Bazen kalın bağırsak kanseri, mide kanseri, yumurtalık kanseriyle karıştırılabiliyor, bu kanserler akciğere sıçrayıp su yapabiliyor ve akciğer zarı kanserini taklit edebiliyor. Tüberkülozla da karıştırılabiliyor."

. Akciğer zarı kanserinde tedavi yöntemleri nelerdir?
"Öncelikle kemoterapi yapılabiliyor, elimizde iki tane etkili ajan var fakat bu hastalık kemoterapiye çok iyi cevap vermez, üç hastanın biri cevap veriyor ikisi cevap vermiyor hastalık ya stabil kalıyor ya da ilerliyor. Cerrahi yöntemlerimiz var; birisi akciğer zarı soyma ameliyatı diğeri akciğer ve akciğer zarını diyafram ve kalp zarıyla birlikte çıkartmak, bir diğer yöntem akciğer zarı veya büyük ameliyattan sonra göğüs boşluğunu sıcak kemoterapötik ajanla yıkamak. Bu yeni ve deneysel bir yöntem biraz daha etkin bir yöntem gibi duruyor. Amerika’da Harvard’da uygulanıyor. Ameliyattan sonra muhakkak radyoterapi uyguluyoruz. Üçlü tedavi uyguluyoruz, tri modalite, ameliyat, kemoterapi ve radyoterapinin birlikte olduğu bir tedavi uygulanıyor."

KORUNMAK İÇİN ASBESTE MARUZ KALMAMAK GEREKİYOR

. Akciğer zarı kanserinden korunmak için ne yapmak gerekir, bilinen bir korunma yöntemi var mı?
"Akciğer zarı kanserinden korunmak için asbeste maruz kalmamak gerekiyor, köylerde beyaz toprağın kullanılmaması gerekiyor. İş maruziyeti açısından da ciddi önlemler almak gerekiyor eğer asbest maruzuysanız..."

« Geri

Diğer Haberler

Klimanın Neden Olduğu Hastalıklar
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?
Sigara Bırakmada İlaç Tedavisi
Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni
KOAH, Akciğer Kanserine Neden Olur Mu?
Zatürreden Nasıl Korunulur?
KOAH Hastalığı Tedavi İle İyileşir Mi?
Terlemede Tedavi Seçenekleri
Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?
Astım Hastaları Oruç Tutabilir Mi?
Astım Hastaları Tatile Çıkarken Nelere Dikkat Etmeli?
Hava Kirliliğinin Sağlığa Zararı Nedir?
Online `Solunum Okulu` Açıldı
Astım Tedavisinde Bronşiyal Termoplasti Nedir?
Zatürreden Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Sigarayı Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler
Sigara Bağımlılığı Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?
KOAH Riskini Öğrenme Testi
Solunum Fonksiyon Testi Kimlere Uygulanır?
Hangi Hastalıklar Zatürre Riskini Artırıyor?
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Sorun Doktorunuz Yanıtlasın
Sağlıkla ilgili merak ettiğiniz ne varsa, bize yazın. Uzman doktorlar yanıtlasın. »
Detay için tıklayınız
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Sevgili Mutfak "
- Arzu Aygen
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Evet, memnunum
Hayır, memnun değilim
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional