Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Ellerde, Ayaklarda Yanma Ve Batmaya Dikkat!
13.05.2010 - 26798 defa okundu.

Ellerinizde, ayaklarınızda yanma, donma, karıncalanma, iğnelenme ya da batma hissediyor musunuz? Elektrik çarpar gibi ağrılarınız oluyor mu?

Eğer, bu tür yakınmalarınız varsa, sinir sistemindeki harabiyetin sonucu ortaya çıkan nöropatik ağrınız olabilir.  Nöropatik ağrı, sinirlerin hasar görmesine sebep olabilecek çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir.  Bunların başında diyabet yani şeker hastalığı gelir. Zona, bel fıtığı gibi hastalıklar ile kazaya bağlı yaralanmalar, bazı ameliyatlar da nöropatik ağrıya neden olabilir.

Türkiye’de 5 milyon civarındaki diyabet hastasının yaklaşık yüzde 60-70’inde nöropati yani sinir hasarı bulunuyor. Hastaların yüzde 20’sinde ise ciddi nöropatik ağrı şikayeti yaşanıyor. Normal ağrı kesicilerle dindirilemeyen bu ağrılar üstelik, uyku bozukluğu, depresyon ve gerginliğe yol açarak kişilerin yaşamını altüst ediyor. Nöropatik Ağrı nedeniyle hastaların yarısı işten ayrılıyor, bir kısmı ise evden hiç çıkamaz hale geliyor.

İşte, böylesine yaygın, ancak pek bilinmeyen bu sorun konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla Nöropatik Ağrı Platformu (SNAPS) tarafından  “Ağrını Tanı” kampanyasını başlatıldı.

Kampanyayı duyurmak amacıyla İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Türk Nöropatik Ağrı Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ersin Tan, Hacettepe Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşen Akıncı Tan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Osar Siva ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Özyalçın katıldı. Toplantının moderatörlüğünü ise diyabet hastası ünlü tiyatro sanatçı Derya Baykal yaptı.

Prof. Dr. Ersin Tan, geçtiğimiz yıl doktorlar için “Nöropatik Ağrı Tanı ve Tedavi Kılavuzu” hazırladıklarını,  bu sene ise hastalara yönelik “Ağrını Tanı’ kampanyası başlattıklarını belirtti. Prof. Dr. Ersin Tan şu bilgiyi verdi:

“Sinirlerin hasarı ve işlev bozukluğuyla ortaya çıkan ‘Nöropatik Ağrı’yı çeken hastalar, ağrılarını tanımlamakta zorlanıyor ve şikâyetlerini doktorlarına tam olarak tarif edemiyorlar. Hekimlerin de tanı koymakta zorlandığı bu ağrıların tedavisi için genel olarak normal ağrı kesiciler kullanılıyor. Ancak normal ağrı kesicilerin gideremediği bu ağrılar nedeniyle hastalar hem tedavi olamıyor, hem de gereksiz ilaç yüklemesi alıyorlar. Nöropatik ağrılar konusunda akılcı olmayan yanlış tedavilerin maliyeti yaklaşık 55 milyon liradır” dedi.

“Sürekli devam eden yanma, karıncalanma, batma, elektrik çarpar gibi ve donma şeklinde ağrılarınız varsa doktorunuza başvurun. Hissettiğiniz ağrıyı ve bu ağrının vücudunuzun hangi bölgelerini etkilediğini tarif edin” diyen Prof. Dr. Ersin Tan, nöropatik ağrıyı anımsatan yakınmaları olanlara mutlaka nöroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, beyin cerrahisi, onkoloji, romatoloji ve algoloji uzmanlarına başvurmalarını önerdi.

NÖROPATİK AĞRILARDA AĞRI KESİCİLER ETKİLİ DEĞİL!
Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva ise, nöropatik ağrıların tedavisindeki yanlış uygulamaların sakıncalarına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Normal ağrı türlerinde etkili olan bilinen ağrı kesiciler, kas gevşeticiler nöropatik ağrıda etkin değildir. Hatta tedavi rehberlerinde bu grup ilaçların diyabetik nöropatik ağrı tedavisinde kesinlikle kullanılmaması gerektiği bildirilir. Buna karşın ağrı kesiciler ülkemizde nöropatik ağrı tedavisinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır” dedi.
Prof. Dr. Ayşen Akıncı Tan ise tanı ve tedaviye geç kalındığında ağrının hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürdüğüne dikkati çekerek, nöropatik ağrının yarattığı fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal etkiler nedeniyle hastaların yüzde 40`ının depresyona girebildiğini söyledi.

NÖROPATİK AĞRI BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI
“Ağrını Tanı” Kampanyası’nın Kasım Ayı’na kadar sürmesi planlanıyor. Halkı nöropatik ağrılar konusunda bilgilendirmek, doğru bilgilere ulaşılmasını sağlamak amacıyla www.agrinitani.com adlı web sitesi ve 0 800 211 78 78 numaralı danışma hattı hizmete açıldı. Prof. Dr. Ayşen Akıncı Tan, siteyle ilgili olarak şu bilgiyi verdi:

“Sitemiz kolay kullanışlı anlaşılır bir içeriğe sahiptir. Ağrısı olan kişi bu siteyi ziyaret edip buradaki testleri inceleyerek ağrısının bölgesini tam tespit etmeli. Bununla işlemle beraber ağrısı hakkında bilgi sahibi olarak doktora gitmeli. Ağrıyı tam tarif etmek tanının başlıca gereklerindendir. Ayrıca sitede sadece hastalar için değil, doktorlar için de gerekli bilgiler bulunuyor” diye konuştu.

« Geri

Diğer Haberler

Multiple Skleroz (MS) Hastalığı Belirtileri
Sıcak Hava Migreni Tetikler Mi?
Yaz Aylarında Tansiyon Yükselir Mi?
Multipl Skleroz (MS) Tedavisinde Yeni Gelişmeler
Migreni Tetikleyen Nedenler?
Boyun Şah Damarlarında (Karotis) Darlık
Gençlerde Beyin Kanaması Nedenleri
Parkinson Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?
Bel Fıtığı Ameliyatında Mikrocerrahi Yöntemi
Multiple Skleroz (MS) Hastalığının Teşhisi
Vertigo (Baş Dönmesi) Nedenleri Nelerdir?
Emeklilikte Bunamadan Korunma Yöntemleri
Parkinson Hastalarına Beyin Pili Takılabilir Mi?
Hafıza Güçlendirme Teknikleri
Beyin Kanaması Belirtileri
İnme Geçirirken Yapılması Gerekenler
Alzheimer`ı Tedaviyle Yavaşlatmak Mümkün Mü?
İnmeden Korunmanın Yolları
Alzheimer`dan Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Alzheimer`ı Önlemenin Yolları
Yorumlar
02.10.2012, 14:31:54
ağzımın içinde sürekli yaralar oluşuyor .diş etlerim sürekli kanıyor.Her sabah kalktığımda ağzımın içi paslı berbat halde. Dişlerimi sürekli sıkıyorum (gece uyurken) 40 yaşında epilepsi hastası oldum. Bel kayması ve ayaklarımda yanma var.57 yaşındayım ağzımdaki yaralar nöropatik ağrı olabilir mi? teşekkür ederim.
23.08.2012, 01:16:18
mrh ben son 2 aydır sağ tarafımda elektiriklenme hissediyorum bazende sol tarafımda oluyo arda bi oluyodu fakat sıklaştı ve beni çok rahatsız ediyo bunun sebebini bi türlü bulamıyorum bana yardımcı olurmusunuz hangi bölüme gitmem gerek lütfen
27.02.2012, 23:31:38
ben 3 yildir kol ve el agrisi cekiyorum cok siddetli yanma ve agri var bazen ellerimde guc kaybi yasiyorum o kadar agri ve yanmadan kac tane ortopedi doktoruna gittim bilemediler hep masaj onerdiler ama olmuyo biktim bu agridan bazen geceleri yatamiyorum biri bana yardim etsin ne bu hastalik
22.01.2012, 20:44:50
İKİ YILI AŞKIN BİR SÜREDİR AYAKLARIMIN TABANINDA ŞİDDETLİ YANMA VE KASIĞA KADAR AĞRI VAR DOKTOR VARİS OLDUĞUNU SÖYLEDİ VE İLAÇ KULLANIYORUM AMA DEĞİŞME YOK ÖZELLİKLE AKŞAMLARI İSTİRAHAT HALİNDE İKEN ŞİKAYETLERİM DAHADA ARTIYOR BİRDE STRES VE MORAL BOZUKLUĞUNDA ÇOK DAHA BARİZ YAŞIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
21.09.2011, 12:11:30
ayaklarım altı yanıyor sağ ayağımın üstü ü şüşyor
  Tüm Yorumlar »
Yorum Ekle
    Adım, Soyadım Görünsün       Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Sorun Doktorunuz Yanıtlasın
Sağlıkla ilgili merak ettiğiniz ne varsa, bize yazın. Uzman doktorlar yanıtlasın. »
Detay için tıklayınız
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Sevgili Mutfak "
- Arzu Aygen
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Evet, memnunum
Hayır, memnun değilim
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional