Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Beyin Tümörlerinin Tedavisi
31.01.2012 - 4190 defa okundu.

Beyin tümörleri iki ana gruba ayrılıyor. Kafatası içindeki yapılardan ortaya çıkan tümörler ve vücudun başka bir yerindeki kanserden beyine sıçrayan tümörler. Tümörlerin baş ağrıları, kusma, çift görme, işitme azlığı, kulak çınlaması, konuşma bozukluğu, yanlış sözcük seçimi, idrar kaçırma, unutkanlık, yürümede dengesizlik gibi belirtilere sahip olduğunu söyleyen Acıbadem Hastanesi'nden Nöroşirurji Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker, bu belirtilere sahip herkesde beyin tümörü olmadığını söyledi. Toplumda yılda 100 bin kişiden 5 kişide beyin tümörü görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Peker, beyin tümörlerinin tedavisinde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olmak üzere üç çeşit genel tedaviden bahsedilebileceğini açıkladı.

Bitkisel tedaviler konusunda hasta ve hasta yakınlarını uyaran Prof. Dr. Selçuk Peker, “Bitkisel karışımların içinde ne gibi kimyasallar olduğunu bilmiyoruz. Hasta da bilmiyor büyük ihtimalle hazırlayan da bilmiyordur. Bunlar ne yazık ki çaresiz hastaların ceplerini hedef alan uygulamalar o yüzden çok fazla tavsiye etmiyorum” dedi.

Prof. Dr. Selçuk Peker; beyin tümörlerinin belirtileri, risk grupları, tedavi şekilleri hakkındaki soruları yanıtladı.

. Beyin tümörü nedir? Beyindeki her kitle tümör müdür? Beyinde tümör dışında başka ne gibi kitleler bulunur?
Beyin tümörünü iki ana gruba ayırmak daha doğru olur. Birincisi kafatası içindeki yapılardan ortaya çıkan tümörler. İkincisi vücudun başka bir yerindeki kanserden beyine atlamış tümörlerdir, bunlara metastaz diyoruz.

Kafatası içindeki yapılardan kaynaklanan tümörleri de yine kabaca iki gruba ayırabiliriz, birinci grupta beyinin kendi dokusundan kaynaklanan tümörler vardır, ikinci grupta beyinin ve beyinciğin etrafındaki, yanındaki destek dokulardan kaynaklanan tümörler vardır.

Mesela beyinin etrafındaki beyini koruyan zardan kaynaklanan tümöre menenjiyom denir ama onun da adı beyin tümörü diye geçiyor beynin kendi dokusundan çıkmış bir tümör değildir. Bu tümörlerin bazıları iyi bazıları kötü huyludur. Eğer vücudun başka bir yerine metastaz yapacak bir karakterde değilse iyi huylu tümördür ama bulunduğu yerde etrafı invaze ediyor ya da vücudun başka yerine atlayacak bir tümörse buna kötü huylu tümör diyoruz.

Kafatası içinde görülen her kitle tümör değildir, sonuçta kistler var, doğumsal bozukluklar var onlar tamamen ayrı bir konu.

. “Beyninde tümör var” dendiğinde insanlar endişeye kapılıyorlar. Beyinde iyi ve kötü huylu tümörler olduğunu söylediniz. Yayılma eğilimi olan yani kanser olan tümörlerin oranı nedir?
Beyin için kanser diyebileceğimiz tümörler genellikle beyinin kendi dokusundan kaynaklanan tümörlerdir. Bunların çeşitli tipleri vardır; çok düşük yoğunlukta büyüme hızı olan tümörler vardır ya da ameliyat edip çıkarttığımız zaman tamamıyla hastanın sağlığına kavuşacağı cinsten tümörler vardır. Bunun yanı sıra hangi tedaviyi yaparsanız yapın hastaları kaybettiğimiz tümörler de vardır. Bu geniş bir yelpazedir, bu yelpazeyi biz genel olarak beyin tümörü olan hastaların yüzde 40-50’sinde görüyoruz.

“BİR YILDA 100 BİN KİŞİDEN 5 KİŞİDE BEYİN TÜMÖRÜ GÖRÜLÜYOR”

. Bir beyin tümörü; beyin fonksiyonlarıyla ilgili etkilediği bölgeye göre, tümörün cinsine göre ne tür yakınmalara yol açıyor?
Beyin, vücudumuzdaki fonksiyonların merkezidir. Omurilik soğanı dediğimiz bölge kalbimizi attıran, nefes alıp vermemizi, bilincimizin açık kalmasını sağlayan bölgeden tutun da çok karmaşık hesaplamaları yapacak hücrelerin bulunduğu bölümlere kadar birbirinden tamamıyla ayrı fonksiyonları olan pek çok bölgesi vardır.

O yüzden bir beyin tümöründe çok farklı belirtilerle karşılaşabiliyoruz ama kabaca sınıflandıracak olursak öncelikle tümör kafatası içinde olmaması gereken bir kitle olduğu için hastalarda kafatası içindeki basıncın artmasına ait belirtiler ortaya çıkar. Baş ağrıları, kusma gibi bulunduğu yere göre farklı belirtiler gösterir. Görmeyle ilgili bozukluk olabilir, çift görme olabilir, işitme azlığı, kulak çınlaması olabilir. Konuşma bozukluğu olabilir, kişi söylemek istediği şeyi yanlış söyleyebilir, doğru kelimeyi bulamamaktan tutun da idrar kaçırmaya kadar sorunlar yaşanabilir, unutkanlık, yürürken dengesizlik olabilir. İnsanları da korkutmamak lazım, böyle bir şikayeti olan herkesde beyin tümörü var demek doğru olmaz. Çünkü toplumda beyin tümörüyle bir yılda karşılaşma oranı 100 binde 5’tir.

. Unutkanlık, denge kaybı, konuşma bozukluğu dediniz. Bunların beyin tümörü şüphesi uyandırabilmesi için hastada hiç yokken birden bire ortaya çıkması mı gerekir? Birtakım nitelikleri var mı? Örneğin, baş ağırları çok yaygın, bu baş ağrılarının bir niteliği var mı?
Arada bir herkesin başı ağrıyordur ama bir kafatası içindeki, kafaiçindeki kitleye bağlı baş ağrısında çok şiddetli ağrılar olur. Daha önceden sıklığı hiç bu kadar olmayan, şiddeti bu kadar fazla olmayan, gün içindeki dağılımı yüksek olmayan bir baş ağrısından bahseder hasta.

Genellikle beyin tümörlerinde görülen baş ağrıları böyledir özellikle ağrılar sabah saatlerinde daha fazladır, gün içinde biraz daha azalabilir. Beyin tümöründe karakteristik bir ağrı diyebileceğimiz bir ağrı yok ne yazık ki.

“ÇOK KÜÇÜK GRUPLARDA KALITIMIN ETKİSİ OLABİLİYOR”

. Risk gruplarına değinecek olursak; örneğin bazı beyin tümörlerinin kalıtımsal özelliği var mıdır?
Genel olarak beyin tümörlerinde kalıtımdan söz etmemek kabaca daha doğru olur ama bazı çok küçük gruplarda kalıtıma bağlı olarak da beyin tümörleri görülebilir.

. Beyin tümörlerinin pek çok cinsi olduğunu söylediniz. Bazı tümörler kadınlarda, bazı tümörler erkeklerde görülüyor olabilir. Çocukları daha çok etkileyen beyin tümörleri var mı? Beyin tümörlerine daha çok hangi yaş grubunda rastlanıyor?
Her yaşta beyin tümörleri görülebiliyor ama bazı yaş gruplarında ve cinsiyetlerde bazı tümörler daha mı çok görülüyor derseniz bunun cevabı evet olur. Mesela çocuk yaş grubunda beyinin arka kısmında yani beyincik ve omurilik soğanıyla ilişkili tümörler daha çok görülür. Erişkin döneme geçecek olursak yine beyin dokusundan kaynaklanan tümörler görülür ama kadınlarda daha çok menenjiyom dediğimiz beyin zarından kaynaklanan tümörler görülür.

Hipofiz tümörlerinin prolaktimo dediğimiz cinsi yine kadınlarda biraz daha fazla görülür ama yaş iyice ilerledikçe de bu kez metastaz her iki cinste de daha çok görülmeye başlar.

“DAHA ÇOK AKCİĞER VE MEME KANSERİ METASTAZ YAPIYOR”

. Hangi tür kanserler beyinde metastaz yapıyor? Eğer başka bir organdan kaynaklanan kanser, beyine metastaz yaptıysa yine metastazın etkilediği bölgeye göre bahsettiğiniz belirtiler mi ortaya çıkar?
Daha çok akciğer kanserleri ve meme kanserleri listenin en başında geliyor. Kadınlarda meme ve erkeklerde akciğer olmak üzere, daha çok bunları görüyoruz ama aklınıza gelebilecek her kanserden örneğin cilt kanserinden tutun da böbrek kanserine kadar karaciğer, rektum kanserine kadar her bölgeden beyine sıçrama meydana gelebiliyor.

Bunlarda da o sıçramanın olduğu bölgenin neresi olduğuyla ilgili klinik bulgular kendini gösteriyor. Bir santimlik bir sıçrama olabilir, konuşma merkezine çok yakındır. Etrafında ödem de olduğu için hastanın konuşması bozulabilir, tümörün bulunduğu yere göre şikayetler değişebilir.

“METASTAZI HASTANIN DA BİLİYOR OLMASI GEREKİR”

. Beyin tümörleri açısından kimler risk grubuna giriyor?
Aslında beyinin kendi içinden çıkan tümörlerde ya da menenjiyom da, hipofiz tümöründe, işitme denge sinirinin tümöründe çok fazla risk grubu yoktur. Hepimizin başına yarın öbür gün gelebilir. Sadece metastazlar için böyle bir risk grubu söylenebilir, eğer bir şekilde kişi kanser teşhisi aldıysa o zaman metastaz yönünden onkoloji doktoru biliyordur ama hastanın da bu konuda bilgili olmasında fayda var.

. Sık sık cep telefonuyla konuşmak beyin tümörüne neden olur mu? Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bazı araştırmalar kafaları karıştırdı. Şu an tıpta nasıl bir görüş hakim? Hangi görüşler çatışıyor, en son araştırma nedir?
Bununla alakalı olarak cep telefonları beyin tümörüne yol açar diyen çeşitli çalışmalar da bulabilirsiniz, beyin tümörlerine yol açmaz diyen çalışmalar da bulabilirsiniz o yüzden şu anda her ikisini söylemek de yanlış olur. İki tarafı da destekleyecek veriler bulunabilir.

“CEP TELEFONUNU AZ KULLANMAK GEREKİYOR”

. Peki, siz bir hekim olarak ne önerirsiniz?
Sonuçta bu bir elektro manyetik dalga, kısa dönemde etkilerini görmeyebiliriz, önümüzdeki 10 ila 30 sene arasında ne gibi bir etki çıkaracağını da bilmiyoruz ama elektro manyetik dalga olduğu için bir kötülüğe yol açma ihtimalleri de var. O yüzden mümkün olduğunca az kullanmak gerekir. Uyurken de olabildiğince cep telefonunu baş kenarında tutmamak gerekir.

. Beyin tümörlerinin teşhisinde MR’ın, tomografinin ya da diğer yöntemlerin yeri nedir?
Genellikle tomografi, kafa darbelerinde, travmalarda, trafik kazalarında kullanılır. Eğer bir beyin tümöründen şüpheleniyorsak daha çok kullandığımız yöntem MR (manyetik rezonans) çekmektir. Manyetik rezonansta bir x ışını yoktur, hastaya bir radyasyon verilmiyor. Güçlü bir mıknatısın etkisinden yararlanarak dokudan görüntüler alınıyor. Anne karnındaki bir bebeğin görüntüsü bile MR ile alınabiliyor.

O yüzden beyin tümörü teşhisinde en çok MR kullanılıyor aslında biraz da lüzumsuz kullanıldığını görüyoruz. En ufak bir baş ağrısı olan, baş dönmesi şikayeti olan herkes MR çektirir hale geldi. Bu, halk sağlığı açısından çok doğru bir şey değil ama hastanın beyin tümörü olabilecek belirtileri varsa doktorunun ondan MR istemesi doğrudur.

“ÜÇ TEDAVİ ŞEKLİ VAR: CERRAHİ, RADYOTERAPİ, KEMOTERAPİ”

. Beyin tümörlerinin tedavisinde tümörün cinsine, tümörün evresine ve tuttuğu yere göre ne tür tedavi seçenekleri var? Burada ameliyatın yeri nedir?
Beyin tümörleri tek bir grup değildir, pek çok grupta tümörler vardır. Bir de bu tümörlerin çıktığı pek çok grup insan var. O yüzden her biri için farklı düşünmek lazım. Tek bir tedavi söylememek gerekir, günümüzde beyin tümörünün tedavisinde genel olarak uygulanan yöntemler; ameliyat ederek tümörü oradan çıkarmaya çalışmak; eğer tümör tekrar üreyebilecek bir tümörse radyasyon tedavileriyle geride kalan tümör hücrelerini öldürmeye çalışmak bazen kemoterapiyi eklemek gibi yöntemlerdir.

Üç ana tedavi var, cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapiyi kullanmak. Öyle tümörler var ki cerrahinin adının bile edilmesine gerek yok belki radyasyon belki kemoterapiyle tedavi edilir. Bazı tümörler de var ki radyasyon ve kemoterapinin adının geçmesine gerek yok sadece cerrahi gerekir.

. Işın bıçağı denilen bir yöntem var. Bu yöntem nedir, beyin tümörlerinin hangilerinin tedavisinde kullanılır? Radyoterapiye mi alternatiftir, cerrahiye mi alternatiftir?
Işın bıçağını da bu tip tümörlerin tedavisinde kullandığımız bir silahımız olarak görmeliyiz. Hiçbirisi bir alternatif değil biz bir düşmana karşı savaşıyoruz. Elimizde çeşitli silahlar var; ışın bıçağı, ameliyat, radyoterapi, kemoterapi var.

Bu tedavi yöntemini kullandığımız hastalar genellikle beyinin destek dokularından kaynaklanan tümörü olan hastalar ya da metastazı olan hastalardır. Beyinin kendi içinden kaynaklanan tümörler varsa daha çok ameliyat arkasından radyoterapi, kemoterapi kullanılır.

“BİTKİSEL TEDAVİLERİ TAVSİYE ETMİYORUM”

. Beyin tümörü tedavisinde bitkisel çözümlerden söz ediliyor. Beyin tümöründe bitkisel tedavinin yeri var mı?
Günümüzde tedavi yöntemi olarak, “gidin şu bitkiyi kullanın, şu alternatif tıp yönteminden faydalanın” diyebileceğimiz, ispat edilmiş bir şey yok.

. Bitkisel tedavilerin ne gibi zararları olabilir? Klasik tedavilerini bırakıp bu tür ne olduğu bilinmeyen bitkisel tedavilere başvuran çok kişi var. Ne tür zararları olabilir?
Bitkisel karışımların içinde ne gibi kimyasallar olduğunu bilmiyoruz. Hasta da bilmiyor büyük ihtimalle hazırlayan da bilmiyordur. Onların vücuda verilen miktarları nedir bunu da kimse bilmiyor. Tamamen hastalar karanlık bir odanın içine atlamış durumda, bunlar ne yazık ki çaresiz hastaların ceplerini hedef alan uygulamalar o yüzden çok fazla tavsiye etmiyorum.

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Beyin Tümörü Nasıl Belirti Verir?

Her Beyin Tümörü Öldürücü Değildir

Beyin Tümörüne Cyberknife ile Gelen Umut

« Geri

Diğer Haberler

Multiple Skleroz (MS) Hastalığı Belirtileri
Sıcak Hava Migreni Tetikler Mi?
Yaz Aylarında Tansiyon Yükselir Mi?
Multipl Skleroz (MS) Tedavisinde Yeni Gelişmeler
Migreni Tetikleyen Nedenler?
Boyun Şah Damarlarında (Karotis) Darlık
Gençlerde Beyin Kanaması Nedenleri
Parkinson Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?
Bel Fıtığı Ameliyatında Mikrocerrahi Yöntemi
Multiple Skleroz (MS) Hastalığının Teşhisi
Vertigo (Baş Dönmesi) Nedenleri Nelerdir?
Emeklilikte Bunamadan Korunma Yöntemleri
Parkinson Hastalarına Beyin Pili Takılabilir Mi?
Hafıza Güçlendirme Teknikleri
Beyin Kanaması Belirtileri
İnme Geçirirken Yapılması Gerekenler
Alzheimer`ı Tedaviyle Yavaşlatmak Mümkün Mü?
İnmeden Korunmanın Yolları
Alzheimer`dan Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Alzheimer`ı Önlemenin Yolları
Yorum Ekle
    Adım, Soyadım Görünsün       Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Sorun Doktorunuz Yanıtlasın
Sağlıkla ilgili merak ettiğiniz ne varsa, bize yazın. Uzman doktorlar yanıtlasın. »
Detay için tıklayınız
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Sevgili Mutfak "
- Arzu Aygen
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Evet, memnunum
Hayır, memnun değilim
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional