Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Ayak Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavileri
31.08.2011 - 3367 defa okundu.

Ayak ağrıları hemen hemen herkesin yaşamında bir kez karşılaştığı bir sorundur. Kimi zaman yanlış ayakkabı seçimi kimi zaman ise başka bir organdaki rahatsızlığın ayağa yansımasıyla kendini gösteriyor.Ayak ağrılarında ayakkabının rolünü ortadan kaldırmak için ayak bileğini kavrayan, ayak parmaklarının içinde nispeten de olsa hareket etme şansı olan ayakkabılar tercih edilmeli.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turgut Göksoy; ayak ağrıları, ayağın çeşitli hastalıkları ve bu hastalıkların tedavileri hakkında bilgi verdi.

TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK AYAK AĞRILARINI İKİ KAT ARTIRIYOR

. Ayak ağrılarının önemi ve yaygınlığı nedir?
"Ayakta durmak ve yürümek, ayakla mümkün dolayısıyla bu kadar önemli bir yaşamsal faaliyeti yapmak için ayaklar devamlı hareket halindeler. 14 eklemin oluşturduğu, birçok bağlardan ibaret bir yapı ve bozulması da çok kolay.

Yaşamımızı devam ettirirken ayaklarımız bazen travmayla karşılaşıyor, sık sık yoruluyor bir de ayaklarımıza ellerimizden farklı bir kap yerleştiriyoruz, buna ayağın kabı olan ayakkabı diyoruz. Doğru bir ayakkabı değilse problemimiz daha da artıyor. Bu durum kadınlarda iki kat daha artıyor çünkü kadınlar üstüne üstlük topuklu ayakkabı giyiyor. Kısacası hemen herkes hayatının bir döneminde ciddi ayak ağrısı çekiyor."

. Doğru ayakkabı nasıl olmalıdır, hangi tür ayakkabılar giyiyoruz ayak sağlığına zarar veriyor?
"Podiatri ayak bilim dalı dolayısıyla podiatristler dediğimiz ayakla tamamen uğraşan teknikerler var. Onlar ayakla ilgili konulara çok daha yatkınlar. Problem şu, ne fazla topuklu ne de sıfır topuk kullanılmalı; bunların ikisinin de sağlık için ergonomik için uygun olmadığı ortadadır. Bu nedenle ayak bileğini kavrayan, ayak parmaklarının içinde nispeten de olsa hareket etme şansı veren ayakkabı aranıyor. Bu ne çok sert bir materyalden yapılmalı ne de çok yumuşak olmalı.

Bir de iş ayakkabısı dediğimiz ayakkabılar vardır, bazı mesleklerdeki erkeklerin dış koşullarda çalışırken giyecekleri ayakkabıların travmalardan kolaylıkla etkilenmeyecek, ıslanmayacak özellikte olmaları gerekir. Kısacası biz muayene yaparken kişinin ayakkabısına bakmayı adet edinmişizdir çünkü ayakkabı ayağın aynasıdır; ayaktaki problemlerin ayakkabıya yansımasını çok rahat görebiliriz."

AKILSIZ BAŞIN CEZASINI AYAKLAR ÇEKER

. Ayaktaki ağrıların nedeni sadece ayakla mı ilgili oluyor? Ayak dışında başka organlardaki birtakım problemler ayağa yansıyan ağrılara neden olur mu?
"Zaman zaman ayağın kendine özgü problemleri var, zaman zaman bir yerden yansıma var. Bu bir bel bölgesinden bel omurgası arasında bir sinir sıkışması olabilir ya da ayak bileğinin kanalındaki sinirlerin sıkışması olabilir. Bu bazen bir diz ağrısının ayak bileğine yansıması şeklinde de kendini gösterebilir. Bu yansımanın dışında ayağın çeşitli problemleri vardır, bazen doğuştan ayak problemleriyle karşılaşabiliyoruz bazen de edinsel… Hatta bununla ilgili bir atasözü bile var, “Akılsız başın cezasını ayaklar çeker” diye."

Bir yazar da şöyle demiş, “Hiçbir şeyden çekmedim şimdiye kadar, ayağımdaki nasırdan çektiğim kadar”.

. Topuk dikeni nasıl bir hastalıktır? Topuk dikeni olan kişide ne tür şikayetler görülür?
"
Topuk dikeni tıpkı bir kireçlenme bulgusudur. Topuk kemiğinin olduğu yerde dikensi bir çıkıntının olması söz konusudur. Dolayısıyla ortada dikensi bir çıkıntı var diken kelimesi de oradan geliyor. Yere basarken vücudun ağırlığıyla beraber o dikensi dokunun etrafındaki yumuşak dokuyu zedelemesi ve ortaya ağrı çıkarması söz konusudur.

Dolayısıyla kişilerin en büyük sorunu yürüme sırasında ortaya çıkan ağrıdır; hele koşmaları neredeyse imkansızdır. Biz bunlar için çeşitli çözümler üretiyoruz. O çözümlerden bir tanesi kişinin ortası delikli olan bir topukluk kullanılmasıdır dolayısıyla o, baskıyı hafifletecektir. Bir de son dönemlerde ortaya çıkan ilginç bir fizik tedavi yöntemi var o yöntem de tıpkı böbrek taşı kırar gibi topuk dikenini kıran özel bir araç var.

Topuk dikenlerinde oldukça etkin çözümler buluyoruz. Ses dalgalarıyla yapıyoruz, nadiren lokal enjeksiyonlar yapıyoruz bütün bunlara rağmen çok dirençli hastalarda da cerrahi girişim söz konusu olabiliyor."

AYAKKABIYLA BARIŞIK OLMAYAN HASTALIK: HALLUKS VALGUS

. Bir de halluks valgus hastalığı var. Ayak başparmağındaki bir hastalık değil mi?
"Evet, ayak başparmağının istenmeyen çıkıntısı ama bu çıkıntı son derece belirgin ve ileri derecede bir şekil bozukluğu gösteriyor ve kesinlikle ayakkabıyla barışık değiller o yüzden kişiler çok geniş taraklı ayakkabılar giyse dahi bir süre sonra problem daha da artarsa artık ayakkabı hiç giyilmez hale geliyor. O bölgede ciddi nasırlara yol açıyor ve dışarıdan bakıldığında şekil bozuklukları hanımefendilerde daha fazla olduğu için itici bir görüntüye sahip oluyor.

Bunun önlenmesi için özel parmak arası apareyi kullanıyoruz. Bunun hem gündüz için olan türü var hem de gece için olanı var. Ayak başparmağındaki o deformiteyi hafife alabilmek için, çektiren başka bir aparey kullanıyoruz. Bununla çözümler bulabiliyoruz çoğu kez. Bulamadığımız zaman fizik tedavi ve hatta bir halluks valgus operasyonu söz konusu olabiliyor."

. Halluks valgus için nasıl bir ameliyat yapılıyor? Hasta anesteziyle uyutuluyor mu?
"Hasta uyutuluyor çünkü ciddi ağrılı bir ameliyat oluyor. Ameliyat sonrasında da kişinin uzun süre ayağa basmasında birtakım sıkıntılar ortaya çıkabiliyor ve ayakkabısının da tam buna uygun, halluks valgus sorunları çıkartmayacak bir ayakkabı modeli olması gerekiyor."

. Bir başka problem de düztabanlık. Düztabanlık da ayak ağrısına neden olan bir başka hastalık değil mi?
"Düztabanlık yak ağrısının en başta gelen nedenlerinden birisidir. Düztabanlık edinsel olabiliyor yani sonradan ortaya çıkabiliyor ya da doğuştan olabiliyor. Doğuştan olana yapılacaklar biraz sıkıntılı çünkü bazıları gerçekten tam bir düztaban. Her ne olursa olsun bazı durumlarda cerrahi girişim gerekebiliyor ama çoğu zaman bazı önlemlerle sorun çozülebiliyor. Önlemler şöyle; tabanlık kullanılması, özel bir aparey kullanılması ya da pürtüklü bir gazoz şişesi alıp boş zamanlarında kişilerin ayaklarının altında oklava gibi çevirmeleri (özellikle de televizyon izlerken bunu yapmaları ciddi bir artı değer kazandırır). Tabanlığın uzun süre kullanılması lazım. İnsanlar bir hafta sonra bir iyileşme beklemesinler çünkü taban çökmesi bir haftada olmuş değildir, yıllar içinde ortaya çıkmıştır; tedavisi de aylar içinde olacaktır."

AŞIRI SAKATAT YEMEK GUT HASTALIĞI SEBEBİ

. Gut sistemik bir hastalık ancak ayağı da etkiliyor. Öncelikle gut, sistemi nasıl etkiliyor, kişilerin genel olarak ne gibi yakınmaları oluyor ve gut hastalığının ayaklardaki belirtileri nelerdir?
"Gut, ayak başparmağı civarında birtakım görüntülerle kendisini ele veren bir hastalıktır. Gut, metabolik bir hastalık, ürik asit dediğimiz maddenin yükselmesi gut hastalığına yol açıyor.
Oldukça ciddi bir hastalık haline dönüşebiliyor. Aslında modern toplumlarda hemen herkeste kandaki ürik asit seviyesi yüksek ama herkeste guta dönüşmüyor."

. Yeşil yapraklı sebzeler de guta neden olur mu?
"Yeşil yapraklı sebzeler gut hastalığına neden olmaz ama bazı baklagiller neden olabilir. Kahve ve kakaonun tüketiminin de azaltılması gerekiyor. Deniz mahsulleri, sakatat ve fermente olan içkilerden uzak durmak gerekiyor."

. Ayaklarda gut nasıl bir problem yapıyor? Guta bağlı ayak sorunlarının tedavisinde nasıl bir yaklaşım var?
"Ayakta o kadar şiddetli ağrılar oluyor ki, Ortaçağ’dan kalan antik resimlere baktığımız zaman ayağı kemiren bir fare betimlenmiş yani sanki bir farenin kemiği yemesi gibi bir duygu durumu vardır. Ayak ağrılarının çözümü için standart ağrıkesicileri kullanamıyoruz bunun dışında özel bir içeriği olan hatta çiğdem otu olarak isimlenen kimyasal içerikli bir ilaç kullanılıyor. Gut krizinde de ciddi bir çözüm sağlıyor, bunu sağlamak için iki saat arayla birkaç defa ilacı vermek gerekiyor. İlacın daha fazla dozu aşmasın diye kişinin ishal olup olmadığını da kontrol etmek gerek.

Bu ilacı alan kişilerde akut ağrı ortadan kalkıyor ve ondan sonra kandaki ürik asit seviyesini aşağıya çekmek için hem beslenme rejimi yapılıyor hem de kandaki ürik asit seviyesini düşürücü ilaçlar kullanıyoruz.

DİYABETİK AYAK, KANGRENE BİLE YOL AÇABİLİYOR

. Diyabetin ayakta yarattığı birtakım komplikasyonlar var. Bu konuda da bilgi verir misiniz?
"Diyabet, vücuttaki birtakım organlarda problemlere yol açıyor. Gözde, böbrekte, damarlarda sorunlara yol açıyor. Diyabet, ayakta da ciddi sıkıntılara yol açıyor, diyabetik ayak diye başlıklar açıp bununla ilgili toplantılar düzenleyecek kadar ciddi bir problem.

Ayakta dolaşım bozukluğuyla ilgili ortaya çıkan belirtiler ilk belirtilerdir, uyuşma, renk solukluğu ve ayağa dokunduğunuzda üşüme durumu var zaman içerisinde şiddetler ağrılara yol açabiliyor.

Dolaşım hiçbir zaman düzgün olmadığı için meydana çıkacak ufak tefek kesik, çizgi, ciddi yaralara yol açıyor. Normalde insanlarda kan ve damar yoluyla her türlü hastalık kendi kendini tedavi ederken burada yetersiz kan akımı olduğu için kendi kendini tedavi edemiyor ve küçücük bir problem bir anda diyabetik yaralarla kangrene yani ayağı kesmeye kadar götüren problemlere götürüyor."

. Diyabetik ayağa yaklaşım ve bakım çok önemli. Şeker hastaları bu konuda ne yapmalı?
"Öncelikle şeker seviyesini çok sıkı takip etmek gerekiyor bunun dışında en ufak bir yaraya çok ciddi bir yaklaşım ve bakım gerektiriyor. O bölgenin baskılardan uzaklaştırılması gerekiyor. Bizim etkin çözümlerimizden bir tanesi de ozon tedavisidir."

. Ozon tedavisinin etkisi nedir, bu tedavi nasıl yapılıyor?
"Problem kan akımının yeterli olmamasıdır. Ozon tedavisi, bozuk kan akımını yeniden düzenleyen bir işlemdir. Hiperbarik oksijen tedavisiyle beraber oksijen tedavisi bu konuda etkin çözümlerden bir tanesi."

HUZURSUZ BACAK SENDROMU GECELERİ KABUSA ÇEVİRİYOR

. Huzursuz bacak sendromundaki kişileri tanımlayabilir misiniz? Nasıl anlaşılır?
"Ayaklarını sallamasıyla anlaşılır en basitiyle. En kötüsü huzursuz bacak sendromu olan bir kimsenin tiyatro sahnesinde en önde oturması ve ayağını istemsiz bir şekilde tik gibi sallamasıdır.

Huzursuz bacak sendromunun en büyük problemi geceleridir, geceler bir kabus olabilir. Yatağa yattığı andan itibaren kişinin aklı tamamen ayaklarına doğru odaklanır çünkü ayaklarında şiddetli yanma, acı, uyuşma olur. Tek çözümü ayağa kalkıp dolaşmaktır hatta gecenin yarısında ayaklarını soğuk suların altına sokmak zorunda kalabilir.

Huzursuz bacak sendromu çağdaş bir hastalık, günlük yaşam stresini, elektriksel yüklenmelerini boşaltamayan insanların geceleri dışa vurumudur bu ama demir eksikliği anemisinde, gebeliğin 20. haftasından itibaren, diyaliz olanlarda ve fazla alkol kullananlarda bu sorun ortaya çıkabilir."

. Burger hastalığı nasıl bir hastalık?
"Burger hastalığının nedeninin yüzde 99’u sigarayla ilgilidir. İçilen her sigara mutlaka bedel ödettirecektir; ayak damarları sigaradan çok etkilenir. Bu damarlarda ciddi problemler olabilir, içilen her sigaradan sonra damar spazmı biraz daha artacaktır. Bu öncelikle basit spazmlar tıpkı diyabetik ayak gibi problemlerle kendini gösterirken diyabetik ayaktan çok daha acil bir şekilde ayaktaki damarların tamamen kapanması söz konusudur.

Başlangıç bulgusu çok enteresandır, zaman zaman kişide topallamalar görülür o nedenle biz vitrin hastalığı deriz. Örneğin, herkesin rahatlıkla yürüyebildiği 500-600 metre mesafeyi kesinlikle yürüyemez her 100 metrede bir durup dinlenmek zorunda kalır. Bu dinlenmeyi o sırada mecburen yüzünü vitrine döndüğü için vitrine bakıyormuş gibi algılanır oysaki o sırada yürüyemediği için dinlenmek zorundadır."

AYAK KESİLMELERİNİN EN BÜYÜK NEDENİ BURGER HASTALIĞI

. Tedavi yaklaşımınız nasıl oluyor?
"Önce sigarayı bıraktırmak, sonra bacaktaki damarları açacak bir sempatik sinir sistemine yönelik birtakım çalışmalar yapılır bu bazen fizik tedavi, bazı ilaçlar gibi başlar ama bütün bunlar yetmezse damarla ilgili çözümler bazen bizi tamamen çözümsüz bırakır. Ayak kesilmelerinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de burger hastalığıdır."

. Nasır ve tırnak batması neden olur, ne yapmak gerekir?
"Nasır ve tırnak batması gibi nedenler ayağın ayakkabıyla olan ilişkisinin iyi olmamasından kaynaklanır çoğu kez yeni alınan sert, ayağa adapte olması kolay olmayan bir ayakkabının arkasından insanlarda nasır benzeri bir sertleşme ortaya çıkar. İnatla o ayakkabıya devam edilmesi, o bölgedeki dokuyu kalınlaştırır, sertleştirir ve kaşıntıyla başlayan bu tablo bir süre sonra ağrılı hale gelebilir.

Şişlik, renk değişikliği ortaya çıkar ve kişinin ayağını rahatsız eder. Nasır o kadar acılıdır ki ayakkabıyı ayağına dokundurması bile imkansızdır. Nasırıma basma derler ya, ayağına bassanız sesi çıkmaz ama nasırına dokunduğunuz zaman kişi feryat edecek kadar ağrılı bir tabloyla karşılaşır.

Yapılacak tek şey, akşamları ayağı dinlendirecek birtakım banyolar yapılması, özel pudralar ve yumuşatıcılar sürülmesi. Ayakkabılarda bazı düzeltmelere gidilmesi. Bunların çözümsüz kaldığı noktalarda orayı tahrip edici, nasır dokusunu ortadan kaldıran lokal uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar bazen yetmez, minik bir girişim yapıp nasırlı dokuyu derinden çıkartmak da söz konusu olabilir.

Tırnak batmasında da benzer sorunlar vardır hem kötü bir ayakkabı hem yazın terleyen ayaklar bir de hijyenik koşulların tam olarak oluşturulmadığı ayaklarda bu problemlerle sık sık karşılaşabiliriz. Orada da maalesef tırnağın kenarında ilerleyen doku, tıpkı nasır benzeri ağrılara yol açar. Hanımefendilerin pedikürü daha sıklıkla yaptırmalarından dolayı bu batmalara erkeklerde daha sık rastlanır. Kenardaki doku giderek büyüyerek tırnağı sıkıştırır hale gelir. Çözüm olarak tırnağın bir kısmının çekilmesi ya da tamamının çekilmesine yönelik bir girişim gerekir.

Başka bir tablo daha var, yaz mevsiminde sıkı, hava almayan ayakkabı kullananlarda bir de hijyenik kusurları varsa mantar sorunları gelişebilir. Hem kişi bundan büyük sıkıntı duyar hem de mantarlı ayakların kokuları da etrafa büyük sıkıntı yaratır. Çözümleri için birtakım yöntemler gelişti; özel çoraplar, ayak arasında kullanılacak pudralar gibi… Bunlara dikkat edilmesi ve hijyenik kurallara uyulması gerekiyor."

. Ayak sağlığı için ne önereceksiniz?
"Romatizmalı hastalıklarla ayak problemleri çok sık ilişki içerisindedir. Eli ve ayağı seven romatoid artrit, ayak problemlerinin başında yer alır. Ayak sorunu olan çok insan var, mutlaka ayak sorunlarıyla ilgili bir uzmana gitmelerini, problemlerini eskitmemelerini öneriyorum. Ayaklarını zaman zaman toprakla, kumla karşı karşıya bırakmalarını, daha uygun ayakkabılar giymelerini öneririm. Özellikle okul çağındaki çocukların uygun ayakkabılar seçmelerini öneriyorum."

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Topuklu Ayakkabı Sağlığı Bozuyor

Ortopedik Ayakkabılar Düztabanlığu Önlemiyor

Topuk Dikeni ve Topuk Ağrısı

Halluks Valgus Nedir?

Gut Hastalığı


 

« Geri

Diğer Haberler

Kalça Ve Diz Protezleri
Menisküs Hastalıkları ve Tedavi Seçenekleri
Kadınlarda Omuz Sıkışması
İleri Yaşlarda Kırıktan Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Hangi Ayakkabı Hangi Sağlık Sorununa Neden Oluyor?
Yaşlılarda Kırıklar Tehlikeli Midir?
Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri
Ayak Şekil Bozuklukları
Basit Kemik Kisti Nedir?
Omurga Kanal Darlığı Nasıl Oluşur?
Dizde Görülen Hastalıklar Nelerdir?
Diz Ağrılarının Tedavi Yöntemleri
Cep Telefonuyla Mesajlaşma El Bileğine Zarar Veriyor
Menisküs İmplantı Nedir?
Omurga Kırıkları Tedavisi
Karpal Tünel Sendromu`nun Nedenleri
Boy Uzatma Ameliyatları Kimlere Yapılabilir?
Ayak Başparmağında Kemikte Büyüme Önlenebilir Mi?
Omuz Sıkışma Sendromuna Manuel Tedavi
El Bileği Kırığı
Yorum Ekle
    Adım, Soyadım Görünsün       Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Ya Birgün Anneniz Sizi Tanımazsa?
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Beden Aklıyla Zayıfla"
-Dr. Fevzi Özgünül
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Oğuz Engiz: Ankara Tıbbın Da Başkenti
Oğuz Engiz, sağlık turizmi açısından Ankara`nın konumunu anlattı.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
 Hepatit B (Beyazıt Öztürk)
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2008 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. |

Valid XHTML 1.0 Transitional