Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Göz Rengi Değiştirilebilir Mi?
18.11.2011 - 14296 defa okundu.

ÖZEL HABER: Demet DEMİRKIR

Pek çok insan gözlerinin mavi ya da yeşil renkli olmasını ister, genetik bir yapı olan göz rengini değiştirmek isteyenler, çeşitli renklerde satılan lenslerle bu isteklerini yerine getirebiliyorlar.

Son zamanlarda ABD’de yapılan bir çalışmaya göre, gözlerdeki kahverengi pigmentler 20 saniyede ortadan kaldırılarak Lumineyes lazer teknolojisiyle kalıcı olarak mavi renge çevrilebiliyor. Klinik testlerin ise en az 18 ay süreceği belirtiliyor.

ABD’de geliştirilen bu yöntemin uygulanabilirliğini Türk doktorlara sorduk. İşte aldığımız yanıtlar.

Dünya Göz Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu:

GÖZ TANSİYONUNUN YÜKSELMESİNE NEDEN OLABİLİR

“Burada amaç estetik, estetik amaçla yapılan işlemlerin, göze zarar vermeyen şekilde yapılması gerekiyor. Mesela dıştan takılan kontakt lensle göz rengi değiştirilebiliyor. Burada anladığım kadarıyla göz içine girilerek yapılan bir işlem yani bir nevi ameliyat.

Göz içine girilmeden yapılacak bir şey ise biraz sıcak bakılabilir ama göz rengini değiştirmek için gözün renkli dokusuna yapılacak lazer bile göz tansiyonu yükselmesine neden olabilir. Buna bağlı körlük olabilir; göz tansiyonu yükselir ve düşürülemezse körlük de olabilir ama direkt yapılan bu işlemle körlük olacağını düşünmüyorum. Göz içine yapılacaksa benim hiç taraftar olmayacağım bir yöntemdir.

Koyu olan göz rengi açıklaştırılmaya çalışılacak, gözdeki pigment dediğimiz boyalı madde yok edilecek. Bunu yapmak için göze uzun süre lazer uygulayacaksanız; bu işlem de çevre dokulara zarar verebilir. Çok masum bir yöntem gibi gözükmüyor ama tam detaylarıyla söyleyebilmek için bu yöntemi görmek, uygulanan hastaları incelemek, tam olarak ne kadar süreyle yapıldığını, uygulanan lazerin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Şu an kısa bir gazete haberi gibi çıktı daha bilimsel olarak bir şey çıkmadı ama çok sıcak bakılacak bir işlem gibi görünmüyor.”

Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doç. Dr. Ümit Beden:

TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN HASARLAR GELİŞEBİLİR

"Göz renginin değiştirilmesi için denenen girişimler, henüz emekleme aşamasında. Yakın zamanda, iris önüne konulan protezler de buna iyi bir örnek olmuştur. Bu tür uygulamaların ardından yapılan araştırmalar sonucunda, bu uygulamanın gözde kalıcı hasara ve görme kaybına neden olabilen bir uygulama olduğuna dikkat çekilmiştir. Aynı şekilde, iris tabakasının rengini değiştirmek yolu ile göz rengi değişikliği de çok yeni bir yöntem olup, henüz deneme aşamasındadır. Bu konuda çıkan haberlerde de zaten konu ile ilgili klinik araştırmaların yapılacağı ve planlanma aşamasında olduğu belirtilmiştir.

Bu tür uygulamaların, yaygınlık kazanmadan önce, geniş çaplı klinik araştırmalar ile incelenmesi, insan gözüne zararsız olduğunun ve etkili bir yöntem olduğunun kanıtlanması gereklidir. Geniş çaplı klinik araştırmalar gerçekleştirilmeden, bu tür yöntemlerin kabul edilerek uygulanmaya başlaması, tıp ahlakına uygun değildir.

Elbette bu gibi uygulamaların en baştan kötü olduğunu kabul etmek de doğru değildir. Fakat işlemin etkin ve zararsız olduğu ispatlanmadan önce bu konuda talepkar olmak çağdaş tıp anlayışına aykırı bir uygulamadır. Örnek vermek gerekirse, iris tabakasının rengini değiştirmek için uygulanan lazer ışınları, kornea, lens veya retina tabakalarına zararlı olabilir. Bu durumlarda, telafisi mümkün olmayan kalıcı hasarlar gelişebilir. Bu nedenle, bahsi geçen haberlerdeki uygulama için araştırma sonuçlarını beklemek ve bu sonuçlara göre yorum yapmak daha doğru olacaktır.”

Hisar Intercontinental Hospital Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Sipahier:

MAVİ GÖZLÜ OLMANIN FARKLI GÖRÜNÜM DIŞINDA İNSANA HİÇBİR FAYDASI YOK

“Göz rengimizi belirleyen, gözün iris tabakasında yer alan melanin pigmentinin yoğunluğudur. Bir başka deyişle pigment ne kadar yoğunsa göz o kadar koyu renk olur.  İris tabakasının en önemli fonksiyonu gözü parlak ışıktan korumaktır. Bu nedenle koyu renk gözlü insanlar güneş ışınlarına karşı daha dayanıklıdırlar yani koyu renk göz, doğa ile daha iyi uyum sağlayan bir kişisel özelliktir.

İnsanların yüzde 90’ının göz renginin kahverengi ve tonları olduğunu düşünürsek renkli gözlü olmanın bir mutasyon ya da bir anomali olduğunu bile kabul edebiliriz çünkü farklı görünüm dışında renkli irisin insana hiçbir faydası yoktur. Bunu renkli gözlü bir göz hekimi olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

Bütün bu gerçeklere rağmen insanların renkli göz arayışının önüne geçmek mümkün gözükmemektedir. Bahsedilen son yöntemde bir laser aracılığı ile iristeki pigment miktarını azaltılıp gözün kalıcı olarak mavi renkli yapıldığı iddaa edilmektedir. Yöntem teorik olarak mümkün gözükse bile açığa çıkacak pigmentin gözden nasıl atılacağı ve ne gibi yan etkiler yaratacağından bahsedilmemektedir. Bugün bildiklerimizin ışığında bu yöntemin en azından  glokom (göz tansiyonu) ve katarakt riskini arttıracağı kesindir.

Salt estetik amaçlı yapılan bir müdahale için sonu körlüğe varabilecek komplikasyonlara maruz kalmak asla kabul edilemez. Zaten herhangi bir yöntemin ya da ilacın insan vücudunda uygulanabilmesi için uzun süren araştırmalara ve deneylere gereksinim vardır. Ayrıca her gelişmiş ülkede yeni bir yöntemin uygulanabilmesi, ilgili kurumların onayını gerektiren ciddi bir süreçtir. Bu kurumların en ciddi çalışanı ABD’deki FDA adlı kurumdur. Sağlıkla ilgili hiçbir yeni yöntem FDA’den onay almadan Amerika’da uygulanamaz.

Şimdiye kadar basına yansıyan birçok yöntem FDA onayı alamadığı için daha uygulanamadan terk edilmiştir  bu nedenle okuyucularından ricam basında çıkan her habere itibar etmemeleri ve kanıtlanmış bilim dışında kalan uygulamaları  risklerini bilmeden kabul etmemeleri  yönünde olacaktır. Yoksa göz gibi hassas bir organda ortaya çıkabilecek sorunlar hayatlarını karartabilir.”

Medical Park Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Mulun:

ŞU AN BU SİSTEM UYGUN DEĞİL


“Lumineyes adlı lazer teknolojisi sayesinde göz rengi değiştirilebilir fakat zararlıdır. Bu işlem göz tansiyonuna neden olacağından, ileride görme kaybı ya da körlüğe kadar gidecek derecede yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden bu sistemi şu an için uygulama konusunda önermiyorum. İleride uygulamanın artmasıyla belki geliştirebilir; fakat şu an için bu sistem uygun değildir.”

« Geri

Diğer Haberler

Göz Muayenesiyle Alzheimer`a Erken Teşhis
Klima Göz Kuruluğuna Neden Oluyor
Göz Gribi Belirtileri
Göz Tomografisiyle Retinada Oluşan Hastalıkların Teşhisi
Göz Kuruluğu Nedir?
Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı
Kar Körlüğü Nedir?
Göz Kuruluğu Körlüğe Neden Olur Mu?
Şaşılığa Botoks Tedavisi
Diyabet, Gözde Retinopati Hastalığına Neden Oluyor
Gözlük Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Göz Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler
Göz Yuvası (Orbita) Ameliyatı
Göz Kapağı Düşüklüğünün Nedenleri
Gözde Üveit Hastalığının Nedenleri
Kontakt Lensleri Herkes Kullanabilir Mi?
Güneş Işınlarının Yol Açtığı Göz Hastalıkları
Uykusuzluk Göz Hastalıklarına Neden Olur Mu?
Diyabet Katarakt Gelişimini Hızlandırır Mı?
Güneş Işınları Katarakt Nedeni
Tüm Haberler »
Yorumlar
24.08.2012, 13:53:06
merhaba abd göz rengi lazerle 20 saniye icinde degiştıriliyor .. peki türkiyde boyle bir haztane yada poliklinikler var mı aceba ? eger varsa nerede bulundugnu ve iletişim bilgi yayınlarmısın lütfen..
 Tüm Yorumlar »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Ya Birgün Anneniz Sizi Tanımazsa?
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Hayat Kurtaran Vitamin ve Mineraller"
-Prof. Dr. Metin Özata
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
 Hepatit B (Beyazıt Öztürk)
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2008 - 2014 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional