Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Hipertansiyon Hastası Gebe Kalabilir mi?
03.11.2010 - 11341 defa okundu.

Söyleşi: Demet DEMİRKIR

Hipertansiyon hastası bir kadın, “hamile kalabilir” ya da “kalamaz” diye bir genelleme yapmanın çok doğru bir yaklaşım olmadığını söyleyen Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Hülya Kaşıkçıoğlu, “Hastanın hipertansiyonunun şiddeti belirlenmeli, ilaç kullanıp kullanmadığı, tansiyonun kontrol altında olup olmadığı, eşlik eden başka hastalıkların ya da risk faktörünün olup olmadığı sorgulanmalıdır” diyor.

“Hipertansiyon hastası bir kadın hamile kalabilir mi? Hamileyken hipertansiyon hastası olan bir kadın ne yapmalı? Gebelik döneminde tansiyon ilaçları kullanılabilir mi? Kullanılan tansiyon ilaçları bebeği etkiler mi? Annenin kullandığı tansiyon ilacı sütünden bebeğe geçebilir mi? Gebelik döneminde düşen ya da yükselen tansiyon normal bir durum mu? Hipertansiyon hastası bir gebe nasıl beslenmeli? Egzersiz yapabilir mi?”

www.sagligimicinhersey.com , Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Hülya Kaşıkçıoğlu’na hipertansiyon konusunda merak edilenleri sordu.  

. Hipertansiyon hastası bir kadın hamile kalabilir mi?
“Hipertansiyon hastası bir kadın hamile kalabilir ya da kalamaz diye bir genelleme yapmak çok doğru değil. Hastanın hipertansiyonunun şiddeti belirlenmeli, ilaç kullanıp kullanmadığı, tansiyonun kontrol altında olup olmadığı, eşlik eden başka hastalıkların ya da risk faktörünün olup olmadığı sorgulanmalıdır. Güncel tedavi kılavuzlarında hafif derecede hipertansiyonlu kadının hamile kalması açısından kesin bir yasak yok. Fakat gebeliğin seyrindeki genel fizyolojik değişiklikler dolayısıyla bu hastaların tansiyonlarının ilerleyen dönemlerde şiddetlenmesi ve hastada hipertansiyona bağlı ciddi problemler çıkma ihtimali olabilir. Dolayısıyla hipertansiyon tanısı konulmuş olan bir kadın gebelik düşünüyorsa öncelikle kapsamlı bir değerlendirmeden geçirilmelidir.”

“GEBELER HER TÜR TANSİYON İLACINI KULLANAMAZ”

. Gebelik sırasında tansiyon ilaçlarının kullanılmasının bir sakıncası var mıdır, anne karnındaki bebek bu durumdan etkilenir mi?
“Gebelik sırasında kan basıncının kontrol altına alınması son derece önemlidir. Büyük tansiyon dediğimiz sistolik kan basıncı 150 milimetre civanın altında olan hastalarda genellikle ilaca başlamadan takip yeterli gelebiliyor. Ancak güncel hipertansiyon tedavi kılavuzları sistolik kan basıncı 150 mmHg’nın üzerinde olan hastalarda kan basıncı düşürücü ilaçların kullanımını öneriyor.

Ancak gebeler her tür tansiyon ilacını kullanamazlar. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları anne karnındaki bebeğe zararlı olabiliyor ve gebelik döneminde asla kullanılmaması gerekiyor. Eğer tansiyon ilacı kullanan bir kadın gebe kalmayı planlıyorsa mutlaka doktora danışmalı ve kullandığı ilaçların bebeğe zararlı olup olmadığını sormalıdır. Gerekiyorsa da gebelikten birkaç ay önce bu ilaçların başka ilaçlarla değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü anne ile bebek arasındaki zardan bu ilaçlar geçebiliyor ve bebeklerde ciddi organ hasarlarına, gelişim anormalliklerine sebep olabiliyor. İlaçların fetüs gelişimi üzerine olan etkileri dışında kan basıncının aşırı düşürülmesi de, kontrolsüz yüksek seyretmesi de gebeliğin sağlıklı devamını tehdit edip annede ve bebekte ciddi sorunlara neden olabilir.”

. Loğusalıkta annenin içtiği tansiyon ilaçları anne sütünden bebeğe geçebilir mi?
“Evet, geçebilir. Bu konuda loğusa kadınların kullandığı ilaçlarla birlikte takip eden doktora başvurması ve bebek için zararlı olup olmayacağını öğrenmesi gerekiyor.”

. Gebelik hipertansiyonu nedir, neden kaynaklanır?
“Gebelikte karşılaştığımız hipertansiyonu farklı başlıklar altında sınıflayabiliriz. Kronik hipertansiyon; kadında gebelik öncesinde hipertansiyonun olmasıdır. Bu hasta grubunda gebelik döneminde tansiyonun şiddeti değişkenlik gösterebilir. Henüz tam nedeni ortaya konulamamış birtakım  kompleks kimyasal mekanizmalar sonucunda idrarla protein kaybı ile seyreden bir tablo ortaya çıkabilir. Buna preeklampsi diyoruz.

Tablo daha da şiddetlenip genel vücut kasılmaları ile seyreden eklampsi denilen tablo ortaya çıkabilir. Daha önce hiç problemi olmayan bir gebede, gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan hipertansiyon tablosuna ise gebelik hipertansiyonu diyoruz. Bu tablo genellikle doğum sonrası 12 haftada düzelmektedir. Bu dönemde kan basıncının yükselmesinde pek çok etken sebep olabilir.Gebelik hipertansiyonu tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmeyen, birçok değişikliğin bir araya gelerek yarattığı bir tablodur..”

TANSİYON DÜZENLİ OLARAK ÖLÇÜLMELİ

. Hamileliğin hangi aylarında tansiyon yükselebilir?
“Hamileliğin ilk dönemlerinde, bir kadında gebeliğinin tanısı konulur konulmaz mutlaka tansiyonunun düzenli olarak her muayenede ölçülmesi gerekiyor. Genellikle tansiyonun yükselmesi gebeliğin ikinci yarısından sonra beklenir. Gebelik hipertansiyonunun gelişimi sıklıkla 20. haftadan sonra gözlenmektedir. Ancak daha erken dönemlerde de kan basıncı yükselebildiği gibi, anne adayı daha önce tansiyonunu hiç ölçtürmemiş olabilir dolayısıyla yüksek tansiyon problemi olduğunu gebeliği sırasında fark edebilir. Anne adaylarının gebelik tanısı konulur konulmaz, potansiyel sağlıklı gözüyle bakılmayıp her muayenede mutlaka tansiyonunun ölçülmesi gerekir.”

. Hamilelikte oluşan hipertansiyon anne adaylarında ne tür şikâyetlere neden olabilir?
“Bazen hiçbir şikâyete neden olmayabilir. Bazen de baş ağrısı, çarpıntı hissi, göğüste baskı ve ağrı hissi, nefes darlığı, görme değişikliği yapabilir, ödemlere sebep olabilir. Hipertansiyon preeklampsi veya eklampsi  şeklinde ciddi tablolarla birlikte ise yaygın ödem, konvülziyon denilen tüm vücutta yaygın kasılmalar (sara nöbetine benzer),şuur bulanıklığı ya da koma şeklinde kendini gösterebilir.”

BEBEĞE VE ANNEYE ZARAR VERMEYECEK TANSİYON İLACI VERİLMELİ

. Hamilelikte yükselen tansiyonun tedavisi tehlikeli midir, hamilelikte ve doğum sonrasında annenin ve bebeğin sağlığını nasıl etkiler?
“Kan basıncının değeri önemlidir, eğer kan basıncı çok yüksek değerlerde değil de kişinin hafif şiddetli bir hipertansiyonu varsa ve eşlik eden başka bir patolojisi yoksa o taktirde bu tansiyon değerlerini çok agresif şekilde düşürmeye kalkmak tehlikeli olur ama hastanın tansiyonu çok fazla yüksekse buna müdahale etmemek tehlikelidir.

Önemli olan hipertansiyonun tedavi edilmesi gereken değerlerde olduğunu bilmek ve hastanın gebe olduğunu göz önünde bulundurarak hem bebeğe hem anneye zarar vermeyecek tansiyon ilacını seçmektir. Gerektiği zaman ve doğru şekilde yapıldığı takdirde yüksek tansiyon tedavisi tehlikeli değildir ama tedavi etmemek tehlikeli olacaktır.

Tansiyon yüksek seyrederse ve kontrol altına almazsak doğum sırasında anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir, ciddi kontrol altına alınamayan kanamalara sebep olabilir, kontrolsüz yüksek tansiyon bebekte gelişim geriliğine hatta ölümlere neden olabilir.”

. Hipertansiyon hastası bir kadın doğumunu normal ya da sezaryenle yapabilir mi? Ağrısız doğum yöntemi tercih edebilir mi?
“Hipertansiyon kontrol altına alınmışsa normal doğum yapmanın sakıncası yoktur. Gebe kalp hastalıklarında normal doğumun yapılamayacağı çok az hastalık grubu vardır. Bu hastalarda eğer kadının jinekolojik şartları sezaryen yapılmayı gerektiriyorsa o takdirde sezaryen yapılması gerekir. Kontrol altına alınamayan bir hipertansiyon tablosu varsa, ya da pre-eklampsi ya da eklampsi gibi komplike olmuş bir tablo söz konusu ise o zaman gebeliğini takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekiminin önereceği doğrultuda bir doğum şekli gerçekleştirilmelidir.

. Hipertansiyon hastası kadınlar hamilelikte nasıl beslenmeli?
Gebeliğin sağlıklı bir şekilde devamı için gerekli olan genel beslenme kuralları hipertansiyonu olan gebelerde de geçerli. Örneğin bol taze sebze ve meyve tüketimi, kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri gibi gıdaların tüketimi, tuz kısıtlaması, işlenmiş gıdalardan uzak durulması (salam, sosis vb gibi), haftada en az iki gün balık yenmesi gibi. Özetle gebelikte beslenme reçetelerinde önerilen besinler hipertansif hasta diyetindekilerle hemen hemen aynı.”

. Gebelik sırasında ortaya çıkan hipertansiyon vakalarında ne tür tedaviler uyguluyorsunuz? Anne adaylarının nelere dikkat etmesi gerekiyor?
“ Seçeceğimiz tedavi şekli hastanın hipertansiyonunun şiddetine ve eşlik eden başka problemlerin olup olmadığına göre değişiyor. Hafif dereceli hipertansiyonda öncelikle yaşam tarzı değişikliğiyle tedaviye başlıyoruz.

Yani sistolik kan basıncı 150 mmHg altında olan gebelerde, öncelikle kilo alımına dikkat etmesini, tuz kısıtlamasını, sağlıklı beslenmesini ve gebeliğinin elverdiği ölçüde düzenli egzersiz yapmasını öneriyoruz.  Bu değerlerin üzerindeki hipertansiyon olgularında ise mutlaka yakın kontrol altında olmasını sağlayıp preeklampsi, eklampsi gibi eşlik eden başka ciddi tabloların olup olmadığını tesbit etmek için kapsamlı bir değerlendirmeden geçirilmesini sağlıyoruz. Bu noktada hastanın kadın doğum uzmanı ve hipertansiyonunu takip eden doktoru tarafından işbirliği içinde birlikte değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor. Anne adayları bu noktada kendisine önerilen diyet ve tedavileri uygularken yakın takipte kalmalı herhangi bir şikayet durumunda doktoruna ulaşmalıdır.”

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Gebelikte Diyabet Bebek İçin Riskli mi?

Gebelikte Beslenme

Gebelik ve Diyabet

Hamilelikte Astım

Gebelik Diyabeti

 

 

« Geri

Diğer Haberler

Gebelik Zehirlenmesinin Tedavisi Nedir?
Gebelikte Karın Sarkması
Kız Çocuğuna, Regl (Adet Kanaması) Olacağı Nasıl Anlatılmalı?
Kadınlar Hangi Cinsel Sorunları Yaşıyor?
İdeal Gebelik Yaşı
Miyom Tedavisinde Robotik Cerrahi
Hamilelikte Sigara İçmenin Riskleri
Gebelikte Aşerme Nedir?
Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri
Hamilelikte Plasentanın Erken Ayrılması Nedir?
Osteoporozdan Nasıl Korunmalı?
Hidrosalpinks, Hamile Kalmayı Engelliyor
Hamilelikte Süt Tüketimi Ve Preeklampsi
Ağrısız Doğum Nedir?
Meme Kanserinde Gebelikten Korunma
Meme Kanserinde Psikolojik Destek
Yaşam Tarzı Doğurganlığı Etkiler mi?
Miyomların Tedavi Seçenekleri
Gebelerde (Hamilelerde) HIV/AIDS
Hamileyken Grip Aşısı Olunur Mu?
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Hayat Kurtaran Vitamin ve Mineraller"
-Prof. Dr. Metin Özata
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Sağlık Masası - Video 3
 Saç Dökülmesi
 Tüp Bebek
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional