Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Diyabet - Şeker Hastalarında Kalp Sağlığı
09.09.2012 - 3827 defa okundu.

Diyabet kalp sağlığını nasıl etkiler? Şeker hastalığına bağlı kalpte ne gibi sorunlar görülebilir? Tip 1 diyabetlilerde mi yoksa Tip 2 diyabetlilerde mi kalp hastalığı riski daha yüksektir? “Diyabetik kardiyomiyopati” nedir, hangi belirtilere yol açar? Şeker hastalığı sessizce ilerleyerek kalp krizi şeklinde ilk belirtisini verebilir mi? Diyabetlilerde görülen kalple ilgili hangi sorunda, hangi tedaviler gündeme gelir? Kalp damar hastalıklarının tedavisi için önerilen ilaçların kan şekerini etkileme riski var mıdır? İlaç kaplı stentlerle  ilaçsız stentlerin özellikleri nelerdir? Kalp pili hangi hastalara, neden önerilir? Kalp pili ya da stent takılan,  by-pass ameliyatı olan diyabetliler nelere dikkat etmeli? Şeker hastaları hangi sıklıkla kalp check-up’ı yaptırmalı? Stent takılan, bypass ameliyatı olan şeker hastalarında kalp damarlarının yeniden tıkanma riski daha mı yüksektir? Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İzzet Erdinler, diyabet ve kalp sağlığı konusunda merak edilen bu tür soruların yanıtları veriyor:

Sağlık Adası Yayınları’ndan çıkan, gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin’in şeker hastalığı konusunda uzman Türkiye’nin önde gelen 41 uzmanıyla yaptığı söyleşilerden oluşan “Sorular ve Yanıtlarla Diyabet Kitabı’nda yer alan röportajın işte bazı bölümleri:

. Diyabet kalp sağlığını nasıl etkiler? Şeker hastalarında kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili hangi sorunlar görülür?
“Diyabetiklerde, kalp ve damar hastalıklarına sıklıkla rastlanır. Bunun nedenleri kan şeker ve lipid düzeylerindeki değişiklerin diyabette artışı ile damar hastalığını başlatması ve ilerletmesidir. Ayrıca insülin direnci ve damar yüzeylerinde olan ‘endotel’ denilen hücrenin fonksiyon bozukluğu da  damar hastalığının diyabetlilerde daha hızlı ilerlemesine katkıda bulunur. Diyabet damar içi pıhtı oluşumunu da artırır.  Kalp damar hastalığı,  bacak damar hastalığı, boyun damar hastalığı, beyin damar hastalığı diyabetlilerde daha sık görülür. Ayrıca kalbin kas hastalıkları da artış gösterir. Ritm bozuklukları da ortaya çıkabilir.”

. Diyabetin sessizce ilerleyerek kalp damar hastalıklarına neden olabileceğini belirtiliyor. Geçirilen bir kalp krizi, gizli kalmış bir diyabetten kaynaklanabilir mi?
“Diyabet ortaya çıkmadan önce kişide bir insülin direnci olur. Diyabeti olan hastalar genellikle kilolu kişilerdir. Kiloyla beraber şekerin ve yağ asitlerinin metabolizma içerisindeki kullanımında zorluklar meydana gelebilir. Bu sorun, açlık şekerinin yüksekliğiyle ya da yemekten sonra şeker düzeyinin yüksek olmasıyla kendini gösterir. Özellikle yemek sonrası kan şeker düzeyinde yükseklik damar hastalığı riskini artırır.  Bu sebeple geçirilen bir kalp krizi, kişide tanı almamış bir şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.”

KİTAPTA YANITLARI YER ALAN DİĞER SORULAR

. Tip 1 diyabetlilerde mi yoksa Tip 2 diyabetlilerde mi kalp damar hastalıklarına daha fazla rastlanır?

. Şeker hastalarında kalp kontrollerinin önemi nedir? Bir diyabet hastası, kalbiyle ilgili ne sıklıkta kontrolden geçmeli, hangi tetkikleri yaptırmalıdır?

. Diyabet hastalarında otonom nöropatiye bağlı kalp tulumu nasıl teşhis edilir?

. Diyabetlilerde diğer kişilere göre kalp krizinin belirtilerinin daha farklı ve daha sessiz olduğu doğru mudur?

. Diyabetlilerde kalp hastalığının tanısında kullanılan anjiyografi, eforlu elektro, EKO gibi yöntemler yanıltıcı sonuçlar verebilir mi?

. Sigara kullanan şeker hastalarında kalp damar hastalığı riski yükselir mi?

. Diyabetik kardiyomiyopati nedir?

. Kalp yetersizliğinin diyabet dışındaki nedenleri nelerdir?

. Kalp yetersizliğinde hangi belirtiler ortaya çıkar?

. Kalp yetersizliği gelişen bir hastada hangi tedavi yöntemleri uygulanır? 

. Kalp yetersizliğinin tedavisinde kalp pilleri ne işe yarar? Hastalara nasıl takılır?

. Her kalp yetersizliği olan hastaya kalp pili takılabilir mi?

. Bir kalp pilinin ömrü ne kadardır?

. Kalp pili takılan diyabetli hastalar nelere dikkat etmelidir?

. Kalp pili takılan hastaların kan sulandırıcı kullanmaları gerekir mi?

.Kalp yetersizliği tedavisinde ne gibi gelişmeler var?

. Hangi hastaya stent, hangisine by-pass önerilir? Kişide kalp hastalığının yanısıra diyabet olmasının bunda etkisi nedir?

. İlaç kaplı stent nedir? İlaç kaplı stentlerin ve ilaçsız stentlerin özellikleri nedir? Stentler konusunda tıpta ne gibi gelişmeler var?

. Diyabetli hastalara hangi stentler önerilir; ilaç kaplı stentler mi, ilaçsız stentler mi?

. Kalp damarlarına stent nasıl yerleştirilir? Stent yerleştirme işlemi sırasında hastanede yatılması gerekir mi?

. Diyabetli hastalarda stent yerleştirme işlemi kan şekerini nasıl etkiler? Bir şeker hastasına stent takılacağı zaman nelere dikkat edilmelidir?

. Bir stentin ömrü ne kadardır? Şeker hastalarında bu süre değişir mi?

. Kalbine stent takılan şeker hastaları nelere dikkat etmelidir?

. Diyabet hastalarında anjiyo ve stent gibi girişimsel uygulamalara bağlı komplikasyon oranları nasıldır?

. Bypass ameliyatlarında vücudun hangi bölgesindeki damarlardan faydalanılır? Diyabete bağlı damarsal bozulmalar bypass operasyonunun başarısını nasıl etkiler?

. Bypass gibi açık kalp ameliyatları sonrasında şeker hastaların ameliyat yaraları daha mı yavaş iyileşir?

. Bypass ameliyatı geçiren diyabetliler nelere dikkat etmeli?

. Diyabet tedavisinde kullanılan bazı ilaçların, kalp üzerinde yan etkileri var mıdır?

. Peki, kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kan şekerini etkileyebilir mi?

DİYABET KİTABINDA YER ALAN DİĞER KONULAR
Sağlık Adası yayınlarından çıkan kitap, zengin içeriğiyle diyabet hastaları ve yakınları için 510 sayfalık bir başucu rehberi niteliği taşıyor. Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin’in imza attığı söyleşilerden oluşan kitabın en önemli özelliği sorulu cevaplı formatıyla kolay okunabilmesi ve diyabetin yol açtığı  sertleşme sorunu, ayak yaraları, kalp hastalığı gibi sağlık problemlerinin ve tedavilerinin de ayrıntılı olarak incelenmesi…
5 diyetisyenin şeker hastaları için sağlıklı 25 yemek tarifi verdiği kitapta yer alan bazı konular şöyle:

İnsülin ve hap tedavisi gören diyabetli hastalar günlük yaşamda nelere dikkat etmeli, nasıl beslenmeli? Şeker hastalarının ameliyat olması ya da diş çektirmesi gerektiğinde hangi önlemler alınmalı?  Diyabetli kadınlar hamilelikten nasıl korunmalı? Hipoglisemi, hiperglisemi gibi acil durumlarda yapılması gerekenler… Ayak yaralarının önlenmesi ve bakımı… Şeker hastalığına bağlı erkeklerde sertleşme probleminin; kadınlarda ağrılı ilişkinin, vajinal mantarların tedavi seçenekleri… Diyabetlinin spor çantasında neler olmalı? Şeker hastası kadınlarda hamilelik ve doğum… Gebelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet… Çocuklarda diyabetin tedavisi… Şeker hastalarında ruhsal sorunlar ve depresyon… Diyabet tedavisindeki gelişmeler… Diyabet teşhisinde açlık ve tokluk kan şekerinin önemi…  Şeker yükleme testi kaç saat yapılmalı?
Şeker hastalığına bağlı nöropati, nöropatik ağrı, kabızlık, idrar ya da dışkı kaçırma gibi sorunların tedavisi var mı? Diyabetin kalbe, böbreklere ve gözlere olan olumsuz etkileri önlenebilir mi? 

İŞTE DİYABET DÜNYASININ ÖNDE GELEN 41 UZMANI

Kitapta röportajları yer alan diyabet uzmanlarının isimleri şöyle sıralanıyor:
Prof. Dr. Sema Akalın , Prof. Dr. Yüksel Altuntaş, Prof. Dr. Koray Acarlı, Prof. Dr. Emre Akkuş, Prof. Dr. Cengiz Aras, Prof. Dr. Faruk Aykan, Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, Prof. Dr.Selçuk Baktıroğlu, Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, Prof. Dr. Hülya Koçak Berberoğlu, Doç. Dr. Ahu Birol,  Prof. Dr. Taner Damcı, Doç. Dr. Tuncay Delibaşı, Prof. Dr. Nevin Dinççağ, Prof. Dr. Hayati Durmaz, Prof. Dr. İzzet Erdinler, Prof. Dr. Mustafa Ertaş, Prof. Dr. Serdar Güler, Prof. Dr. Şükrü Hatun, Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoğlu, Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu, Prof. Dr. Hasan İlkova,  Prof. Dr. Zeki Karagülle,  Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ, Prof. Dr. Hızır Kurtel, Prof. Dr. Nermin Olgun, Prof. Dr. Emel Özer, Prof. Dr. Sedat Özkan, Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, Dr. İlhan Satman,  Prof. Dr. Hakan Seyisoğlu, Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, Prof. Dr. Cihat Şen, Prof. Dr. Tufan Tarcan, Prof. Dr. Temel Yılmaz, Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu.

Şeker hastaları için sağlıklı yemek tarifleri veren beslenme ve diyet uzmanlarının isimleri ise şöyle;Yeşim  Çelik, Çağatay Demir, Gizem Keservuran, Yasemin Sancak ve Müge Özyurt Şafak.

www.sagligimicinhersey.com portalıyla aynı adı taşıyan sağlık kitapları serisinin üçüncü kitabı olan “Sorular ve Yanıtlarla Diyabet”e D&R mağazaları başta olmak üzere kitapevlerinden ve Migros gibi zincir marketlerin kitap stantlarından ulaşabilirsiniz.Kitabı ayrıca D&R web sitesi ve İdefix başta olmak üzere online kitapevlerinden de temin etmek mümkün.

Sağlığım İçin Herşey Sağlık Kitapları Serisi’nin “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler” ile “Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları” konulu kitapları da bulunuyor.

www.saglikadasiyayinlari.blogspot.com
www.esrakazancibasiilesaglik.com


 

« Geri

Diğer Haberler

Kalp Ameliyatı Sonrasında Yaşam
Kalp Hastaları Oruç Tutabilir Mi?
Kalp Krizinde İlk Müdahale Nasıl Olmalı?
Hipertansiyon Hastalarının Yaptıkları Hatalar
Kalp Yaşı Nasıl Belirlenir?
Ayak Yarasını Oluşturan Damar Hastalığı
Varis Tedavisinde Skleroterapi (Köpük) Yöntemi
Kalp Ritim Bozukluğunda Diyet Gerekir Mi?
Yalancı Hipertansiyon Nedir?
Aritmi (Kalpte Ritm Bozukluğu) Nedenleri
Eriyen Stentlerin Avantajları Nelerdir?
Gizli Kalp Hastalığı Belirtileri
Kalp Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalı?
Kansız Bypass Ameliyatı Nedir?
Hipertansiyonda İlaçsız Tedavi
Kalp Hastaları Et Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliler?
Aort Yırtılması (Aort Diseksiyonu) Belirtileri
Kolesterol Değerleri Kişiye Göre Değişir Mi?
Klima Kalp Krizine Neden Olur Mu?
Oruç Tutmak Kalp Krizini Tetikler Mi?
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Sevgili Mutfak "
- Arzu Aygen
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional