Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
İlaç Firmalarından Haberler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Akılcı İlaç Kullanımı Nedir?
06.01.2013 - 1821 defa okundu.
Türkiye’de sağlığa ayrılan payın yarısından fazlası ilaç harcamalarına gidiyor. Ülkemizde ve dünyada sağlık giderleri için kaynak yaratmak giderek zorlaşıyor. Hem maddi sorunlar hem de gereksiz alınan ilacın insan bünyesine zehir etkisi yarattığını söyleyen Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güldem Berkman, eğer mümkünse hastalıkta ilaç kullanmadan önce başka yolların denenmesi ve en son çare olarak ilaca başvurulması gerektiğini söyledi.

Güldem Berkman, “Akılcı ilaç kullanımı; doğru hastaya, doğru zamanda, doğru ilacın verilmesidir. Hastalıkta ne kadar geç ilaca başvurursanız o kadar iyi” dedi.

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güldem Berkman; akılcı ilaç kullanımı, yenilikçi ilaçların getirdikleri, sahte ilaçların zararları ve 2023 Türkiye’sinin ilaç sektörü konularındaki sorularımızı yanıtladı.

. Türkiye’de en çok hangi ilaç grupları tüketiliyor ve ilacın sağlık harcamaları içerisinde ki payı nedir?
Türkiye’de en çok antibiyotikler tüketiliyor. Bunun arkasından kardiyo-vasküler ilaçlar geliyor; hipertansiyon, diyabet, kolestrol. Bu ilaç grubunun arkasından da solunum grubu ilaçları geliyor; astım ilaçları, koah ilaçları gibi.
Bu üç grup Türkiye’de en çok kullanılan ilaç grupları. Toplam sağlık harcamaları içerisinde ilaç harcamaları gittikçe düşen bir trend gösteriyor.

. Akılcı ilaç kullanımı nedir?
Akılcı ilaç kullanımı; doğru hastaya, doğru zamanda, doğru ilacın verilmesidir. Doğru tedavinin uygulanması ve gerekiyorsa ilacın verilmesi gerekir. Öncelikle hastanın bütün bir durumuna bakıyorsunuz, o durum içerisinde hangi tür bir tedaviyle başlamak lazım bunu bulmalıyız. Hemen birinci basamakta ilaç  gerekmeyebilir; spor, diyet gibi yöntemleri uyguladıktan sonra ilaca geçmek gerekebilir.

İlaca geçicince de birinci basamaktan hemen en ağır ilaçla başlamamanız gerekir. Önce yumuşak ilaçlarla sonra biraz daha dozunu arttırarak kullanılmalı. Bunu biz genel olarak akılcı ilaç kullanımı kavramının içine sokuyoruz.

“KİŞİLERİN SAĞLIK KONTROLÜ KENDİ ELİNDE”
. Hastalar ya da sağlıklı kişiler ilaç kullanımında ne tür yanlışlıklar yapıyorlar?

Kişilerin sağlığının kontrolü kendilerinin elinde. Bence biz çok fazla ilaç almaya meraklı bir toplumuz. Doktora gittiğimizde eğer doktor bir reçete yazmıyorsa, doktorda çok iyi değilmiş reçete bile yazmadı şeklinde bir kanaatimiz oluyor. Sanki ilaç almak iyi bir tedaviymiş gibi düşünüyoruz. Ne kadar ileri safhada ilaç kullanırsanız o kadar iyi.

Biraz daha tutumumuzu değiştirmeliyiz. Doktorunuz, önce spor yapın sonra diyetinizi kontrol edin dediğinde beni kısa yoldan götür, reçete yaz demememiz lazım.

. Bir ilaç hastanın kullanma aşamasına gelene kadar hangi safhalardan geçiyor?
Bütün ilaçların her biri minimum 14 yılda geliştiriliyor. Dolayısıyla 14 yıllık bir sürece ihtiyaç var. İlacın etkin ve güvenli olduğunu anlamak için deneyler yapıyorsunuz. Bütün bu sürecin sonunda ilaç masamıza geliyor. Tablet olarak gördüğümüz ilacın arkasında büyük bir emek var. Bir ilaç minimum 1.5 milyon dolara maloloyor.

“YENİLİKÇİ İLAÇLAR TEDAVİYE YEPYENİ BİR BOYUT VE ALTERNATİF GETİRDİ”
. Yenilikçi ilaç kavramı son dönemde medyanın gündeminde. Yenilikçi  ilaç nedir?

Yenilikçi ilaçlar, tedaviye yepyeni bir boyut ve alternatif getiren ilaçlar. Şu ana kadar var olan bütün tedavilerden daha üstün ve daha güvenli bir tedavi ortaya çıkarıyorsunuz ya da hiç çözümü olmayan hastalıklara tedavi getiriyorsunuz. Değişik kanser türlerinde hiçbir ilaç tedavisi kullanılmıyorken oraya yepyeni bir ilaç getiriyorsunuz yani var olanın üstüne yeni bir şeyler ekleniyor ise o, yenilikçi ilaçtır.

. Türkiye’de yenilikçi ilaçlara ulaşımda ne gibi problemler var?

Biz 2002 yılından itibaren Türkiye’de sağlık alanında bir atılım yapmaya başladık. 2009 yılına geldiğimizde ise ilaca yapılan harcama biraz fazla bir hal aldı. O nedenle bir takım tedbirler alınması gerekti ve bu tedbirlerde hep fiyat anlamında oldu.
2009-2012 yılları arasında ilaç fiyatlarında yüzde 40-50 oranında bir azalma oldu. İlaç sektörü hiçbir zaman yoğurt ya da süt satmak gibi bir şey değil. Fiyat baskısı olsa da var olan ürünleri satmak zorundasınız. Ama durum böyle olunca da yeni ilaçları getirmezsiniz. Onun için bizim, yenilikçi ilaçların Türkiye’ye gelebilmesi için bir şeyler düşünmemiz lazım. Çünkü şu anda biz yenilikçi ilaçları getiremiyoruz.

. Hangi hastalıkları ilgilendiren  yenilikçi ilaçlar Türkiye’ye gelmiyor?
Gelemeyen ilaçlar, daha uzmanlıkları olan ve zor hastalıklar.Örneğin; MS hastalığının ilk evresinde kullanılacak çok güzel bir ilaç var onu getiremiyoruz, KOAH hastalığında kullanılan yeni bir ilaç var onu da getiremiyoruz, kansere yönelik birçok ilaçta zorluklar çıkıyor. Daha spesifik, uzmanlık grubu ve çok ciddi ihtiyaçlara cevap veren yenilikçi ilaçları getiremiyoruz.

.Yetim ilaç kavramı nedir?
Yetim ilaçlar, toplam nüfus içerisinde çok az kişiyi ilgilendiren ilaçlar. Mesela bizim öyle bir ilacımız var ve o ilacı Türkiye’de 30 kişi tarafından kullanılıyor. Maksimum 100-150 kişinin kullanması gereken ilaçlara yetim ilaçlar deniyor.

“ECZANE DIŞINDA HİÇBİR YERDEN İLAÇ ALINMAMALI”
. Sahte ilaç nedir ve vatandaş bu ilaçları nasıl anlayabilir?

Sahte ilaçlar maalesef dünyada da çok önemli bir sorun. Toplam ilaç pazarının yüzde10’nu sahte ilaçlar oluşturuyor. Sahte ilaçların kutularını o kadar benzetiyorlar ki, hastalarımıza "kutusuna bakın sahte olduğunu ayırt edebilirsiniz" diyemiyoruz.
Sahte ilaçların içinde ilacın etken maddesi bulunmuyor. Oysa ilacın en değerli şeyi, etken maddesi. Etken madde koymadığınızda şeker oluyor o ilaç. Hastalarlar, kesinlikle internet aracılığıyla ilaç almasınlar. Mutlaka eczanelerden ilaçlarını temin etsinler. Her bir ilacın nerede olduğunu takip edebildiğimiz  2d barkot sistemi var. Bu şekilde de eczaneye sahte ilaçlar giremiyor.

. Sahte ilacı engellemek için neler yapılabilir?
Doğru bir kanalı belirlemek çok önemli. Doğru kanal dediğim, üretimden çıktığı andan itibaren ilacı çok sıkı takip etmektir. Herhangi bir numunemizin bile şu anda hangi doktorun elinde olduğunu bilebiliyoruz. En önemli tedbir ilaçların eczaneden alınması. Yoksa sahte ilacı pazarlayanlar mutlaka size ulaşmanın bir yolunu bulacaktır.

. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği olarak bitkisel olarak piyasaya sürülen ilaçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Dernek olarak birkaç konuyu öncelik listemize aldık. Bu öncelikli konulardan biri değil. Öncelikli konularımızdan biri 2023’te Türkiye’nin ilaç için oluşturduğu potansiyel. Bu sektörü 2023’e kadar yatırımı yüksek bir alan haline getirmek istiyoruz. İlacın doğru kullanımını dolayısıyla bütçenin daha doğru yönetilmesine katkı sağlamak istiyoruz.

Bitkisel ilaçlar konusunda söyleyebileceğim şey şudur; ilaç üretiminin 14 yıllık bir dönemi kapsadığını söylemiştim, bu dönemin 2-3 yıllık bir dönemi de sadece doz ile ilgili çalışmalara ayrılır. Hâlbuki bitkisel ilaçlarda doz ile ilgili hiçbir bilgi yok. Dolayısıyla ben bitkisel ilaçları son derece tehlikeli buluyorum.

. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği olarak 2023 raporunu açıkladınız. Sloganınız da “2023 ilaç gibi gelecek”. Bu rapor neleri kapsıyor?
Ben derneğin başkanı olduğumdan beri kendime bunu misyon edindim. İlaç her zaman hükümetlerin ve devletlerin parasını kullanan bir sektör gibi görünüyor. Bu anlamda maalesef çok da sevilen bir sektör değil. İlacın dünya üzerinde en yüksek ar-ge yapan sektör olduğunu biliyoruz. Çok ciddi bir üretim yaptığını biliyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin ilaca karşı nasıl bir vizyonu olmalıyı oluşturmaya çalıştık.

Bugünkü bulunduğumuz noktayla 2023 arasında inanılmaz büyük adım atabileceğimizi gördük. Bugün mesela 60 milyon dolarlık ar-ge yapabiliyoruz, bunu gelecekte 1.5milyar dolara taşımak istiyoruz. Bunun içinde üç tane şey yapmak lazım.
Birincisi; araştırma geliştirme alanında üniversitelerin konuya ilgisini arttırmak gerekiyor. Araştırma yapacak kişilerin, döner sermayeden daha fazla pay alması gerekiyor.

İkincisi etik kurul onayları. Dünyadaki çalışmaların hepsi aynı zamanda başlıyor. Dolayısıyla bizim etik kurul onaylarımız 6 ay, 1 yıl gecikiyor. Etik kurul onaylarının çok daha hızlı olması gerekiyor.

Üçüncü olarak da, üniversiteler arası bir network oluşturmamız gerekiyor. Üniversiteler kendi içine kapanıp çalışmayacak, Türkiye kapsamında gruplar oluşturacağız ve hep birlikte çalışacaklar. Bu üçünü de yaparsak sektör daha da gelişecek diye düşünüyorum.
« Geri

Diğer Haberler

Abdi İbrahim`den Yeni Şirket
Atacan Tirnova, B’iota’nin Kurumsal İletişim Direktörü Oldu
Pfizer’den Tekerlekli Sandalye Bağışı
B’ıota, 3 Yılda 500 Milyon $ Ciro Hedefliyor
Sanofi-Aventis’e İki Ödül
Can Güvenliği İçin Mobil Araç Takip Çözümü
Alvimedica Ürünleri Rusya Pazarında
Pfizer Spor Klübü Kupa Aldı
Dr. Edibe Taylan, En Başarılı Kadın Yönetici Seçildi
Karekodsuz İlaca 2011`e Kadar İzin
Novartis Türkiye`ye Yeni Hukuk Direktörü
Abdi İbrahim`e Altın Havan Ödülü
Abdi İbrahim`e Ödül
Abdi İbrahim, Diyabet Pazarına Girdi
Akne Aşısı Araştırması
A-hekim.tv 1 yaşında
Türkiye’deki Kanser Hastaları İlaca Geç Ulaşıyor
Ulkar Kimya FDA Yolunda
Metabolizmayı Hızlandıran Besin Takviyesi
Alzheimer Sahnede
Abdi İbrahim’den Kan Bağışı
Pfizer’den Çalışanlarına Başkan’ın Ödülü
Romatoloji Hastaları için Yarıştılar
İşitme Kaybı Tedavisi İçin İşbirliği
MSD ve Roche’un Hepatit C Mücadelesi
Sanofi, Tüberkülozda Yeni Tedavileri Araştırıyor
Oku, Düşün, Paylaş Projesi
Pfizer’den Eğitim Programı
SMA Mamaları Güç Kazandı
e-kongre’ye Hekimlerden Büyük İlgi
Epilepsi Hastası Çocukların Resim Yarışması Sonuçlandı
Eczacılardan Sigara Bırakmaya Destek
FDA, Sanofi Pasteur’ün Yeni Grip Aşısını Onayladı
Zentiva’dan Eczacılara Eğitim
Eczacıbaşı, Mol-Image’ı Satın Aldı
Kocaeli Üniversitesi - Novo Nordisk AR-GE İşbirliği
Roche’a Sporda İki Altın Madalya
Siemens’in Yeni MR Sistemi, CE Onayı Aldı
Alvimedica, In-Vivo’yu Satın Aldı
Roche’a Ödül
İlaç Kullanım Davranışları Araştırması
Sahte ilaçlara dikkat!
Domuz Gribi İlacı Rezerv Programı
Annemle Biz Kanseri Yeneriz Projesi Ödül Aldı
Yenilikçi İlaçlar Kanseri Yeniyor
Kanser Araştırmada Güç Birliği
Johnson&Johnson Büyümeye Odaklandı
AİFD’de Görev Değişimi
AİFD: İlaca Erişim Güçleşecek
Sanofi Pasteur’dan Aşı Araştırması
Sandoz Türkiye’de İki Atama
500 Minik Kalbi Isıttı
Novartis Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu
Astellas İlaç AİFD Üyesi Oldu
Kilit Stratejik Merkez Anlaşması
Pfizer Dünya Sağlık Dostları Her Yerde
Roch’a Yeni Genel Müdür
Hekimlere Özel Internet Sitesi
Performans Yönetim Sistemi
Elektronik Kardiyoloji Kongresi
Astellas’a Plaket Verildi
Eczacılardan AİFD’ye Yanıt
Yeni Aşılar Üretmek İçin Ortaklık Kurdular
Eczane Kapatma Eylemi Türkiye Genelinde Gerçekleşti
Bugün Eczaneler Kapalı
Grip Aşısı Zamanı Geliyor
AİFD, Yeni Fiyat Kararnamesi`ne Tepkili
Üniversitelilere Koza Projesi
Fotoğrafçı Hekimler Yarıştı
AİFD, İlaç Fiyat Kararnamesine Tepkili
DEVA Holding 51. Yılını Kutladı
Pfizer ve Wyeth Birleşiyor
Türkiye’ye 25 Milyon Doz Grip Aşısı GSK’dan
Novartis Türkiye Merkez Ofisi Yeni Adresine Taşındı
Kanser İlacına Ulaşımın Önemi
Sanofi-aventis İle Merck İşbirliği
Eczaneler 4 Aralık`ta Kapalı
Pfizer Türkiye’nin `Atma Dönüştür` Yarışması Sonuçlandı
Merck Serono, Dragon Festivali`nde Yarıştı
Tamamı Diyabetli Bisiklet Takımı Kuruldu
Esra İlkay, Astrazeneca Doğu Avrupa Marka Müdürü Oldu
Medikal Bilgi, Hekimlerin Cep Telefonunda
Geleceğin Bilim Adamları İsviçre’de Buluştu
Solunum 2012 Kongresi
Aastrazeneca’da Mükemmellik Departmanı Oluşturuldu
Pompe Hastalığına Yönelik Veri Çalışması
Novartis Sıtmayla Mücadeleye Devam Ediyor
Sandozda Yeni Atama
Janssen Türkiye`ye Yeni Direktör
Lilly Çalışanları Dünyayı Dolaşıyor
Novartis`de Atama
İlaç Sektörü İki Kat Büyüdü
Novartis Uluslarası Liderlik Kampı
Novartis’in Yaşam İçin Sms Projesine Ödül
Medical Care`den Diyaliz Hastalarına Hizmet
Abdi İbrahim Kadrosunu Güçlendiriyor
Romatoid Artrit Hastaları Sergi Açtı
Okulda Diyabet Programı Sanofi Global`e Örnek Oldu
Novartis`ın B Tipi Menenjit Aşısı
Abdi İbrahim`den Sürdürülebilirlik Raporu
BD Türkiye Eğitim Atağında
MSD Türkiye`de Yeni Atama
Novartis Organ Nakli Alanındaki Çalışmalarının 30. Yılını Kutladı
`Kariyerimin Kontrolü Bende`
Burcu Ekşioğlu, Astrazeneca İş Geliştirme Müdürü Oldu
Abdi İbrahim 100. Yılını Çalışanlarıyla Değerlendirdi
Astrazeneca Türkiye`den Yurtdışına Yönetici Transferi
Bayer’den MS Resim Yarışması
Hareket Hayattır Fotoğraf Yarışması
Marmara Kupası`nın Birincisi Alvimedica
Abdi İbrahim`den Sağlıklı Yaşam Projesi
Sanofi`nin Lüleburgaz`da Ürettiği Antibiyotikler Avrupa`da
Kanser İlacı İçin İşbirliği
MSD ve Zentiva`dan İhracata Yönelik Yerel Üretim Ortaklığı
Lilly İlaç, Türkiye Etik Ödülü`nü Kazandı
MSD Türkiye`ye Yeni Ruhsatlandırma Direktörü
Pfizer Türkiye`ye Yeni Tüketici Sağlığı Pazarlama Müdürü
Abdi İbrahim Medikal Zirvesi
Karnı Ağrıyanlara Rehber Bilgiler
İlko İlaç’a Yeni Satış Müdürü
Roche, İK Yöneticileri İle Buluştu
Siemens’ten Meme Kanseri Kampanyası
Yaşamın Görünmeyen Engelleri Fotoğraflandı
Fransız Juvisé, Eczacıbaşı İşbirliği
Mutlu Sabahlar Resim Yarışması
Bilim İlaç, Dicle Üniversitesi’nde…
Bilim İlaç’ın Raporu Onay Aldı
Abdi İbrahim’e Yılın İlaç Firması Ödülü
Abdi İbrahim, BioPharma İstanbul 2011’de
Oğuz Akandil, Pfizer’in Üst Yönetiminde
Roche’tan Bilgi Merkezi Hattı
Abdi İbrahim, İlerleme Raporu Yayımladı
Boehringer Ingelheim’da Yeni Atama
Dr. Murat Aşık, MSD Bölgesel Sağlık Politikası Lideri Oldu
İlaç Saklama Koşulları
Nilüfer Moral, Novartis Dış İlişkiler Müdürü Oldu
Janssen Türkiye’de Esnek Saat Uygulaması
Böbrek Nakli İle Diyalizden Kurtulmak Mümkün
Uluslararası Barış İçin Bilim Konferansı Tanıtıldı
Kadınlar Doğum Kontrol Konusunda Neleri Yanlış Yapıyor?
Hepatit C Tedavisi İçin Yeni Bir İlaç Geliştirildi
Novartis Türkiye Resmi İlişkiler Yöneticiliği Görevine Yeşim Ülger Getirildi
MSD Türkiye’ye Yeni Genel Müdür
Berrin Yılmaz Roche’un Genel Merkezine Atandı
Boehringer Ingelheim’de Yeniden Büyüme
Bilim İlaç’ta Atama
Hasta Derneklerinin Gelişimi Projesi
Dr. Sevil Emek, Novo Nordisk Medikal Direktörü Oldu
Bal Gibi Hakkınız…
Alvimedica, Gizli Şampiyonlar Listesinde
Eczacıbaşı Tıp Ödülleri, Sahiplerini Buldu
Pfizer, İzmir’de Eğitim Programı Düzenledi
İlaç Firmaları Uygulamalara Tepkili
Sanofi ve Pasteur Enstitüsü’nden Dört Yeni Ödül
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Beden Aklıyla Zayıfla"
-Dr. Fevzi Özgünül
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Emin Çakmak: Türkiye, Sağlık Turizmi Gelirinde Üçüncü Sırada
Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Dönem Başkanı ve Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Kurucu Baş...
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
 Hepatit B (Beyazıt Öztürk)
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2008 - 2014 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional