Menu
Anasayfa » Kalp - Damar Hastalıkları » Kan Sulandırıcı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Kan Sulandırıcı Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Kan sulandırıcı ilaç kullanan pek çok hasta var. Yiyecekler ve ilaçlarla etkileşime giren kan sulandırıcı ilaçları kullananların dikkat etmesi gereken önemli noktalar var.  Kardiyoloji alanında pek çok önemli kongre ve kalp-damar hastalıklarıyla ilgili bilgilendirici kampanyalar düzenleyen Türk Kardiyoloji Derneği’nin sitesinde kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların dikkat etmesi gerekenler ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. İşte www.tkd.org.tr sitesinde yer alan kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar için rehber:

. Coumadin isimli pıhtı önler ilacı kullananlar nelere özen göstermeli? 

1. Coumadin ağızdan günde tek doz olarak alınır. 
2. İlacı her gün aynı saatte almak önemlidir. 
3. Akşam saatlerinde alınması daha uygundur. 
4. Aç ya da tok olarak alınabilir. 
5. Bir bardak su ile alınmalıdır. 
6. Genellikle her gün 5 mg (1 tablet) olarak başlanır. Nasıl başlanacağına ve hangi dozda devam edileceğine de doktorunuz karar verecektir. 
7. İlaca başlamadan önce normal INR değerleri belirlenir. Bazı durumlarda istenen INR değerine ulaşıncaya kadar damardan bir ilaç da verilmesi gerekebilir. 
8. Eğer bir dozu almayı unutursanız veya yanlışlıkla hatalı bir dozda ilaç kullanırsanız bunu kitapçığa not ediniz. Ertesi gün ilacınızı normal dozunda kullanmaya devam ediniz ve asla iki doz birden almayınız. Eğer yanlış aldığınız doz normal dozunuzdan çok fazla miktarda ise doktorunuzla görüşünüz. 

. Coumadin kullanırken ne sıklıkla kontrol gerekir?

1. Doktorunuz sizi izlerken INR testi yaptıracaktır. Bu test kanınızın ne kadar sürede pıhtılaştığını ölçer. Kanın normal INR değeri yaklaşık olarak 1`dir. 
2. Kullanmanız gereken ilaç dozu INR testi sonucuna göre belirlenir. 
3. Doktorunuz söylemeden ilacınızı bırakmayınız ya da dozunda değişiklik yapmayınız. 
4. Her zaman tedbirli olunuz ve en az bir haftalık ilaç dozunuz kaldığında ilacınızı yeniden yazdırınız. 

. COUMADIN KULLANANLAR İÇİN DOĞRULAR-YANLIŞLAR

.Coumadin kullanırken egzersiz yapılmasında sakınca var mı ?

• Coumadin kullanırken kanama riski olan etkinliklerin ve boks, karate gibi sporların yapılması sakıncalıdır. 
• Kanama riski olmayan etkinliklerin yapılmasında sakınca yoktur.

. Coumadin kullanırken diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

• Coumadin kullanırken dişlerin yumuşak bir fırça ile nazikçe fırçalanması gerekir. Sert darbeler kolaylıkla dişeti kanamasına neden olabilir. Diş ipi kullanımında da nazik davranmak gerekir.

• Eğer kendiliğinden dişeti kanamaları oluyorsa, bu durum coumadin dozunun fazla olduğunun bir habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza haber veriniz.

• Diş tedavisi yaptırmadan önce diş hekimine mutlaka coumadin kullandığınızı söylemeniz gerekir. Coumadin kullanırken diş çekimi ya da kanamaya neden olabilecek bir işlem yapılacaksa gerektiğinde ilacınızın dozunun yeniden ayarlanması gerekebilir. 

COUMADINİN YAN ETKİLERİ

. Coumadinin yan etkileri nelerdir? 
1. Pıhtıönler ilaçların en önemli yan etkisi kanamadır. Eğer aşağıdakilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi bakıma başvurunuz ve hızla INR değerinizi ölçtürünüz;

• Uzamış burun kanamaları (10 dakikadan uzun) 
• Kusma ile birlikte kan görülmesi 
• Tükürükte kan 
• İdrar veya dışkıda kan 
• Siyah renkte dışkılama 
• Şiddetli veya kendiliğinden dişeti kanamaları oluşması 
• Olağandışı baş ağrıları 
• Adet kanamalarında olağan dışı artma görülmesi 
• Vücudunuzun herhangi bir yerinde çarpma olmaksızın morluklar gelişmesi 
 
2. Ciltte kaşıntı ve döküntü, karın krampları gibi yan etkileri de olabilir. İlaca bağlı olabileceğini düşündüğünüz bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. 

. Nelere dikkat etmeli?

. Herhangi bir yerinizi kesmeniz durumunda temiz ve kuru bir bez ile bu bölgeye en az 5 dakika yumuşak bir basınç uygulayınız. 
. Eğer INR değeriniz 5 üzerinde ise ilaç almayı bırakınız ve hemen doktorunuzu arayınız. 
. Araç içi-dışı trafik kazaları, kesici-delici alet yaralanmaları, darp, yüksekten düşme, şiddetli baş çarpması gibi iç ve dış kanamaya neden olabilecek durumlarda derhal bir hastaneye başvurunuz. 

. Kullanılan hangi ilaçlar  Coumadin ile etkileşerek  INR düzeyini değiştirebilir? 

1. Eğer pıhtıönler ilaç kullanırken aynı zamanda bir başka ilacı kullanmaya başladıysanız ya da kullandığınız bir ilacı sonlandırdıysanız, doktorunuz sizden bir hafta içerisinde yeni bir kan testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu testin amacı yapılan ilaç değişikliğine rağmen INR düzeyinizin arzulanan düzeyde kaldığından emin olmaktır. Böyle bir durumda ayrıntılı bilgi almak için doktorunuza başvurunuz.

2. Eğer bitkisel ilaçlar dahil reçete ile satılmayan ilaçlardan kullanmayı düşünüyorsanız eczacınıza pıhtıönler ilaç kullandığınızı belirtin ve kitapçığınızdaki ilaç dozunuzu ve INR değerlerinizi gösterin. Böylelikle eczacılar sizin için güvenli olan ilaçları kullanmanızı önerebilirler. Ancak bu konuda da doktorunuzdan bilgi almanın daha güvenli olduğunu unutmayınız

3. Doktorunuz tarafından özellikle reçete edilmedikçe aspirin kullanmayınız.

4. Ayrıca, cataflam, dolorex, kalidren, diclomec, difenak, dikloron,miyadren, voltaren, advil, artril, brufen, dolgit, dolorin, ibu-600, nurofen, profen, siyafen, suprafen, upren gibi ağrı için sık kullanılan ilaçlardan sakınınız. Ağrı kesici ilaç gerektiğinde paracetamol veya kodein içeren ilaçların kullanılması kabul edilebilir. Bu konuda doktorunuza danışınız.

5. Kemoterapi alırken coumadin başlanan ya da coumadin alırken kemoterapi başlanan hastalarda tedavinin ilk birkaç haftası çok dikkatli olunması ve sık INR izlemi ile coumadin dozunun ayarlanması gerekmektedir.

6. Daha pek çok ilaç coumadin ile etkileşime girerek INR düzeyinizi değiştirebilir. Bu konuda da doktorunuza danışmanız önemlidir. 

. Yiyecekler konusunda nelere dikkat edilmeli?

1. Beslenme düzeninizdeki herhangi temel bir değişiklik vücudunuzun pıhtıönler ilaca verdiği yanıtı değiştirebilir, INR testi aşırı yükselebilir ve beklenmeyen kanamalar olabilir.

2. Özellikle K vitamini açısından zengin gıdalar INR sonuçlarınızı değiştirebilir. Bu gıdalar arasında brokoli, marul, yeşil lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, karaciğer, yumurtanın sarısı, buğday kepeği ve yulaf gibi tahıllar, kaşar peyniri, soya ve zeytinyağı sayılabilir. Bu gıdaların alınması sağlıklı bir beslenme için gereklidir; ancak, bunları aşırı miktarda tüketmeniz INR sonucunuzdaki kararlı hali değiştirebilir. Bu gıdalardan düzenli bir şekilde aynı miktarda almaya gayret ediniz.

3. Kırmızıbiber, papatya, melek otu, solucan otu, sarımsak, keten tohumu, zencefil, yeşil çay, atkestanesi, tekesakalı, kavak tomurcuğu, zerdeçal, aslankuyruğu gibi bitkiler coumadin gibi pıhtıönler ilaçların etkisini artırıp kanamaya neden olabilirler. Bu konuda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

4. Herhangi bir diyet uygulamasına gereksinmeniz varsa diyet uzmanınıza da coumadin kullandığınızı belirtmelisiniz.
5. Beslenme şeklinizde 7 günü aşan sürelerde belirgin değişiklikler olursa INR testi yaptırmalısınız.

6. Pıhtıönler ilaç kullanırken aşırı alkol alımının da tehlikeli olabileceğini unutmayınız. 

. Hamilelikte pıhtıönler ilaçlar sakıncalı mı? 

1. Pıhtıönler ilaçlar gebeliğin ilk üç ayında bebeğin gelişimini etkileyebilir. Gebe kalmayı planlayan ve bu ilaçlardan kullanan kadınlar gebelikten önce bu isteklerini doktorları ile paylaşmalı ve tartışmalıdır.

2. Pıhtıönler ilaç kullanırken gebe kalmış olabileceğini düşünen kadınlar ise en kısa zamanda bir gebelik testi yaptırmalı ve sonuç pozitif ise derhal doktoruna başvurmalıdır.

3. Pıhtıönler ilaç kullanırken süt vermenin bilinen bir sakıncası yoktur. 

Kaynak:  Türk Kardiyoloji Derneği web sitesi
(http://www.tkd.org.tr/)

4 yorum

  1. biraz daha kücük yazsaydınız da kör olsaydık. bu ne ya

  2. Tesekkur ederiz bilgilendirme icin

  3. 85 yaşinda plan ninemim beyne giden bir damarı tikanmisti tedaviden sonra COUMADİN 5.mg ilacını kullanıyordu.fakat ilaç tozunu Salı yarım tablet çarşamba yarim kullanılması gerekiyordu.fakat Biz birer gün ara ile 1 tablet verdik.doktora götürdük ilaç için tahlil yaptık kan değeri yüksek çıktı.bunun için korkmalimiyiz çünkü doktora yatın götüreceğiz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

“Daha Sağlıklı Kalpler İçin Hareket Edin”

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde kardiyovasküler hastalıkların büyük ölçüde hareketsizlik nedeniyle ...