Menu
Anasayfa » Bağımlılık ve Tedavisi » İftar Sonrası Sigarada Kalp Krizi Riski

İftar Sonrası Sigarada Kalp Krizi Riski

Ramazan ayı sigarayı bırakmak için önemli bir fırsat sunuyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden (ASM) Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, bağımlıların dini motivasyonla birlikte ilk adımı atabileceklerini ve bir ay boyunca bu öldürücü alışkanlıktan uzak durduktan sonra sigarayı bırakabileceklerine dikkat çekiyor. Dr. Duman şu bilgileri verdi.

Ramazan ayını sigarasız geçirmeyi başaran bireylerin özgüvenleri artıyor ve bırakma kararlılığını bu süre sonunda da sürdürebiliyorlar. Ortadoğu’da yapılan tıbbi çalışmalar, sigarayı bırakmayı düşünmeyen kişilerin bile Ramazan ayı boyunca sigaradan uzak kalarak bırakma motivasyonu kazandıklarını gösteriyor.

Bir tiryaki tüm günü sigaradan uzak geçirdikten sonra iftarla birlikte, tüm açlığına rağmen yemekten önce bağımlı olduğu nikotini alabilmek için sigaraya sarılabiliyor ve üst üste sigara yakabiliyor. Bu durum kişinin kan basıncında ve kalp hızında ani yükselmeye neden olur, kalp krizi ve beyin kanaması riski önemli düzeyde artar. Beyin hızla uyarılır; baş dönmesi, gözlerde kararma, bulantı, gözlerde yaşarma, mide asiditesinde artış gibi semptomlar görülebilir.

Sigarayı hazırlıksız olarak birden bire kesmek ise son derece güçtür. Hastanın nikotin bağımlılık derecesine göre değişmekle birlikte genellikle ilk 6-8 saat içinde hasta sigara arayışına girer. Bu istek sigarasız kalındığı süre uzadıkça giderek artar ve nikotin yoksunluk semptomları kendini göstermeye başlar.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN SOSYAL DESTEK GEREKLİ

Bu nedenle Ramazan ayına birkaç hafta kala sigara ve kahve tüketiminin azaltılması, yemek düzeni ayarlanarak vücudun oruca hazırlanması gerekiyor. Ramazan başlar başlamaz sigarayı bırakma kararlılığı gösterilmeli ve çevreye bu karar açıklanarak sosyal destek alınmalı. Sigarayı hatırlatıcı faktörlerden uzak durulmasının bu sürece katkısı olur. Kahve ile sigara içme alışkanlığına sahip kişiler bu dönemde kahve yerine ıhlamur, meyve çayı içebilir.  İftardan sonra, ciddi sigara arayışı içindeki hastalar için hekim kontrolünde nikotin replasmanı kullanması önerilebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Nüfusun Yüzde 26’sı Her Gün Tütün Ürünü Kullanıyor!

2016 TUİK verilerine göre 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 26.5’i her gün tütün ürünü kullanıyor.  ...