Menu
Anasayfa » Cilt Hastalıkları » Yaz Mevsiminde Saç Bakımı

Yaz Mevsiminde Saç Bakımı

Yazın güzelleşmek için bronzlaşmaya çalışırken bir yandan da cildimize ve saçlarımıza zarar veririz. Uzmanlar, yazın cildi ve saçı bozan en önemli etkenin güneş ışığı olduğu konusunda uyarıyor.

Güneşin cildimize zararlı etkilerini artık hepimiz biliyoruz. Peki ya havuz ve deniz suyunun cilt ve saçlarımıza zararlarını… Yaz tatilinde deniz ve havuz suyuna maruz kalan cilt ve saçlarımızın yapısı bozulur. Eğer saçlar boyalı ya da permalıysa, zarar daha da artar. Anadolu Sağlık Merkezi Suadiye Kliniği’nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, yaz aylarında saç bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Güneşten ve denizden cildi ve saçları nasıl koruyabiliriz?
Uultraviyole, yüzde 80 oranında cildin erken yaşlanmasından sorumlu en önemli etkendir. Cildi güneş ışığının zararlı etkenlerinden koruyabilmek için en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce, güneş gören alanlara kullanılmalı,   su ile her temas sonrası ve gün içerisinde 2-3 saatte bir yenilenmelidir. Su tüketimi (günde en az 6-8 bardak) arttırılmalıdır. Ayrıca  yaşlanmayı önleyici (anti-aging) A, E ve C vitaminlerinden zengin yeşil sebze ve meyveler bol tüketilmelidir.

Güneş ışığından doğal koruyucu özelliği olan karoten (Havuçta bulunur) ve saç için gerekli bir vitamin olan biotin (Yumurta, süt, tahıl ezmeleri gibi besinlerde bulunur)  tüketiminin de arttırılması yaz döneminde cilt ve saç sağlığının korunması için oldukça gereklidir.

Yazın özellikle hangi faktörler cildi ve saçı bozar?
Yaz döneminde cildi ve saçı bozan en önemli etken güneş ışığıdır. Güneş ışığı ile doğrudan temas, saç ve derinin temel hücreleri olan keratinositlerin ölümüne, kollajenin parçalanmasına, bunun sonucunda ciltte lekelenmelere, kırışıklıkların artmasına ve erken yaşlamaya neden olmaktadır. Deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temas ise deriden su kaybına neden olarak cildin ve saçın kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca havuz suyunda bulunan klor ,saç ve ciltte meydana gelen kuruluğu ve zararı arttırmaktadır.

Yıpranmış saç ve cilt nasıl olur? Yıprandığını nasıl anlarız?
Yıpranmış olan cilt, esnekliğini ve parlak görünümünü kaybeder. Çünkü güneş ışığı cildin esnekliğini veren kollajeni parçalar. Ciltte güneş ışığına bağlı olarak kahverengi lekelenmeler, dudak üzeri, göz etrafı gibi cildin ince ve hassas olduğu alanlarda ince çizgilenmeler oluşur. Ayrıca güneş ışığı cildin yağlanmasına neden olur. Saçlarda ise mat bir görünüm, kırılganlıkta artış gözlenir.

Yıpranmış saç ve cildin sağlık açısından zararları neler?
Yıpranmış saç ve cilt insanların en fazla ruhsal sağlığını etkilemektedir. Sağlıksız saç ve cilt bireylerin mutsuz olmasına, kendilerine güvenlerinin azalmasına ve toplumsal ilişkilerinin zayıflamasına neden olabilmektedir. Ayrıca ciltte güneş ışığının meydana getirdiği yıpranma alanlarında ve lekelerin üzerinde bazı deri kanserleri (melanom vb.) meydana gelebilmektedir. Güneş ışığı benlerin sayısında artışa ve bazı benlerin kanserleşmesine (melanom) neden olabilmektedir. Ayrıca bazı kronik deri hastalıkları (sedef, vitiligo vb.) Aşırı güneş ışığına maruziyet sonrası şiddetlenebilmektedir. Saçlarda meydana gelen yıpranma da dökülmeyi arttırabilmektedir.

Güneş ve denizden yıpranmış saçlara nasıl bir bakım öneriyorsunuz?
Deniz ve havuz suyu saçta kuruluğa neden olur. Ayrıca saça uygulanan bazı kimyasallar (örneğin saç boyaları), fönler, perma işlemleri, renk açıcılar saçtaki yıpranmışlığı arttırır. Şampuanların esas amacı temizlik olmakla birlikte, yağlanmanın neden olduğu mat ve kaba görünümde azalmayı sağlamaktır. Yaz döneminde su ve güneş ışığı ile aşırı temas, saçlarda kuruluğu sertliği ve matlığı artırdığı için saçlara şampuan sonrası uygulanacak kremler kuruğu azaltacağı için mat görünümü ortadan kaldırır ve kolay taranmasını sağlar. Ayrıca kırılmayı önler. Banyo sonrası ıslak saça uygulanacak silikon tarzında onarıcılar da saç gövdesinin bütünlüğünü desteklemekte parlak bir görünüm sağlayarak kırılmayı azaltmaktadır.

Güneş ve deniz sonrası nasıl bir cilt-vücut bakımı öneriyorsunuz?
Güneş ve deniz sonrası cildin kaybettiği suyun ve nemin yerine konması gerekmektedir. Bu nedenle cilde mineral içeriği yüksek tonikler ve arkasından yüksek hidrasyon içeriği olan nemlendiriciler kullanılmalıdır. Vücudumuza ise, hemen banyo sonrası cildin tuttuğu suyu sabitlemek için mutlaka cildin kuruluk derecesine göre su veya yağlı bazlı nemlendiriciler kullanılmalıdır. En önemlisi günlük su tüketimi arttırılmalıdır.

Günlük ve haftalık bakım diye ayırabilir miyiz?
Cilt bakımını günlük ve haftalık bakım diye ayırabiliriz. Günlük bakımda cilt her gün cilde uygun bir temizleme kremi veya jeli ile temizlenmeli, arkasından bir tonik ve en önemlisi mutlaka nemlendirici uygulanmalıdır. Haftalık bakımda ise yaz döneminde nem maskeleri veya kırışıklık önleyici antioksidan maskeler temiz cilde tercihen banyo sonrası 15-20 dakika ciltte kalacak şekilde uygulanmalıdır. Eğer ciltte aşırı bir hassasiyet ve kızarıklık yoksa maske öncesi cildin ölü hücre tabakasını gidermek için cilde uygun peelingler uygulanabilir. Bu işlemler güneş hassasiyeti yapabileceği için akşamları uygulanmalı ve gündüz mutlaka güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Kaynak: Anadolu Sağlık Merkezi web sitesi
(www.anadolusaglik.org)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Eller Her Yıkama Sonrası Nemlendirilmeli

Koronavirüsten korunmanın en etkili yöntemlerden biri el hijyeni. Ellerin parmak araları, bilek bölgeleri dahil, el ...