Menu
Anasayfa » Enfeksiyon Hastalıkları » Kimler Grip Aşısı Olmalı?

Kimler Grip Aşısı Olmalı?

Eylül ayı, grip aşısı yaptırmak için en uygun zaman. Dr. Aylin İzat Liceoğlu; 50 yaş üzerindekilerin ve şeker, kalp, böbrek, kronik akciğer hastalarının grip aşısı olmasının önerildiğini belirtiyor. Ayrıca sağlık çalışanları, huzurevi ve bakımevlerinde çalışanlar ve riskli kişilerle aynı evde yaşayanlar için de aşı yapılması öneriliyor.

Her yıl milyonlarca kişi grip nedeniyle hastalanıp yatağa düşüyor. Grip her ne kadar basit bir hastalık olarak görülse de ciddi sorunlara hatta ölümlere yol açabiliyor. Oysa, zamanında aşı yaptırarak hastalığa karşı önlem almak mümkün. Kadıköy Şifa Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin İzat Liceoğlu grip aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Aylardır gündemi domuz gribi işgal etmekte. Ancak yaklaşan grip mevsimiyle her yıl binlerce insanı yatağa düşüren, iş gücü kaybına sebep olmasının yanı sıra belli grup kişilerde ciddi hastalıklara ve hatta ölümlere sebep olan mevsimsel grip için de önlemimizi şimdiden almalıyız. Koruyuculuğu %100 olmamakla birlikte, hastalığı önlemek için en iyi yol aşılanmak.

. Kimler grip aşısı olmalı?  
KOMPLİKASYONLAR YÖNÜNDEN RİSKLİ KİŞİLER
 . 50 yaş üzeri kişiler (65 yaş üzerinde kesin yapılmalıdır, 50 – 64 yaş arasına ise önerilir)
. Şeker hastaları, kalp hastaları, kronik akciğer hastalığı olanlar, böbrek hastaları
. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ( kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan kişiler)
. 6 ay-18 yaş arası uzun süreli aspirin kullanması gereken çocuk ve gençler
. Huzurevi ve bakımevlerinde kalanlar

 RİSKLİ KİŞİLERE HASTALIK BULAŞTIRMA İHTİMALİ OLANLAR
. Sağlık çalışanları
. Huzurevi, bakımevlerinde çalışanlar
. Riskli kişilere evde bakan kişiler
. Riskli kişilerle aynı evde yaşayanlar

ÖZEL DURUMLAR
. Gebelik komplikasyon riskini arttırır. Bu nedenle gebeliğin 14. haftasından itibaren yapılması önerilir.
. Emzirme aşılanmak için engel değildir.
. Yumurta ve aşının içindeki maddelere karşı alerjisi olanlar aşılanmamalıdır.

Bilinmesi gereken önemli bir nokta;  aşıya bağlı koruyuculuğun yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkmaya başlayacağı ve bu arada rastlantısal olarak hastalığın geçirilebileceğidir.

Grip mevsiminin gelişiyle özellikle yaşlılarda zatürreye karşı korunmanın da birlikte yapılması önerilmekte. Gribin ardından vücut direncinin düşmesiyle zatürrenin eklenebileceği ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir durum yaratabileceği biliniyor. Bu nedenle, 65 yaş üzeri kişiler ve altta yatan hastalığı olan, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler grip aşısıyla birlikte zatürre aşısını da yaptırmalıdır. Zatürre aşısının 5 yıl arayla tekrarlanması önerilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Covid-19 İle İlgili Bu Yeni Verilere Dikkat!

Normalleşmeye başladığımız bugünlerde artan vaka sayıları yeniden endişelerin yükselmesine neden oldu. Covid-19’dan korunmada maske ve ...