Menu
Anasayfa » Engelli Sağlığı » Engellilerle 360° İletişim

Engellilerle 360° İletişim

Kendisi de engelli olan Mehmet Kızıltaş’ın, “Engellilerle 360° İletişim” isimli kitabı Elma Yayınevi tarafından yayımlandı. Yazar, kitapta engellilerle doğru iletişim kurma metotlarını anlatmanın yanı sıra bir engelli ile ilk kez karşılaştığınızda -hangi engel grubundan olursa olsun- neler yapmanız gerektiğini de anlatıyor.

Mehmet Kızıltaş bu eserle Türkiye’de 19 yıldır profesyonel engelli farkındalık çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Engelli bir kişi ile ilk kez mi karşılaşacaksınız? Ya da ilk kez bir iş görüşmesi mi yapacaksınız? Veya engelli aday ihtiyacınız için iş pozisyonları belirlemek istiyorsunuz ancak hiçbir fikriniz yok mu? Daha önce yapmanız gerekenler noktasında kaygılı, deneyimsiz olarak girdiğiniz mülakatlarda ciddi iletişim kazaları yaşayarak belki de aradığınız en doğru adayı bir anda kaybetmiş olabilirsiniz.

İşte bu noktalarda bu kitap sizin için bir fırsat. Kitapta, duygusal ve soru işaretleri ile dolu düşüncelerinizi geride bırakıp engelli adayları anlamak, doğru iletişim kurmak ve süreci profesyonelce yönetmek için profesyonelce yaklaşım metotları bulacaksınız.

“YAŞADIĞIM DENEYİMLERDEN EDİNDİĞİM BİLGİLERİ PAYLAŞTIM”

Mehmet Kızıltaş; “Bu kitapta yer alan bilgiler ve hikâyeler, Ocak 2005 Mart 2012 tarihleri arasında engelsizkariyer.com projesinin hayata geçmesi sürecinde yapılan araştırmalardan, engelli bireysel üyelerden, çalışmalarımız sırasında tanıştığımız engelli dostlarımızdan ve İK profesyonelleri ile yaptığımız görüşmelerden elde edilmiştir” dedi.

Kitapta kaynak olarak yabancı eserlerden yapılan çevirilerin de yer aldığını belirten Kızıltan, kitapla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Ortopedik engelli biri olarak bu kitabı yazmaktaki amacım, yaşadığım deneyimlerden edindiğim bilgileri paylaşarak iş hayatında ve sosyal yaşamda bundan sonra engellilerin fırsat eşitliği için ayrımcılığa uğramadan hak ettikleri profesyonel, başarılı ve mutlu iş ve sosyal yaşam düzeyine ulaşmalarına katkı sağlamaktır.

Dünya nüfusunun yüzde 15’ini engelliler oluşturuyor ve engelliler de aile, toplum, çevre, sosyal politikalarla 360 derecelik hayat çemberinin içinde yer alıyorlar.

Herkes bu çemberin bir parçası olduğu için engellilerle iletişimin ve etkileşimin daima 360? algılanması gerekmektedir. Eğer şimdi siz de ‘Kazanmak için başlamak lazım’ diyorsanız, engelli iş gücü kaynağına ulaşırken doğru iletişim kurarak başarılı sonuçlara nasıl da kolayca ulaşabildiğimizi görmek için engellilerle 360 derece iletişim yolculuğuna birlikte çıkalım. Başındayken söyleyeyim ve lütfen unutmayın; bu işin sırrı, gücü ve sihri sizsiniz.”

MEHMET KIZILTAŞ KİMDİR?

1974 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamladı. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Henüz üç yaşındayken geçirdiği çocuk felci ile ortopedik engelli olan Kızıltaş, engelliler adına inovatif ve cesur projelerin mimarı;  televizyon programı sunucusu, yapımcı, yönetmen, gazeteci, yazar, danışman, stand up’çı.

1993 yılından bugüne GRT, STV, TRT1, BRT, Medical Channel, SKYTURK ve TRT2 gibi özel televizyon kanallarında engelliler için ilk kez yapılan “Yaşadıkça” programının sunucusu.

Sosyal girişimci olarak yaptığı projeleriyle Kızıltaş,2 kez uluslararsı 45 kez de ulusal ödüller kazandı. Yılın En İyi TV Programı Ödülleri başta olmak üzere Special Olympics & ABD Kennedy Vakfı Özel Hizmet Ödülü, JCI – TOYP 2013 Dünya Ödülü’ne layık görüldü. Kanada’da düzenlenen “Engelliler Kısa Film Festivali” nde beş başarılı engellinin yaşam öyküsünü konu alan “As Long As We Live” filmi ile ülkemizi engelliler adına uluslararası arenada temsil eden Kızıltaş, “UluslararasıEngelsiz Medya Buluşması” ile dünyanın en saygın isimlerini bir araya getirerek medyada engelli farkındalığı için önemli kazanımların elde edilmesine büyük bir katkı sağladı.

İlklere imza attığı çalışmalarıyla ulusal ve uluslar arası medyanın odağı olan Kızıltaş, toplumun engellilere karşı evrensel bir bakış açısı ve duyarlılık kazanmasını amaç edinerek “Yaşadıkça Engelsiz Yarınlara” adlı tek kişilik gösterisi ve “İnsan Kaynakları’nda Çırak Aranıyor” ve “Engellilerle Doğru İletişim Metotları” başlıklı eğitimleri vermektedir.

Bunların yanında, engellilik konusuyla ilgili her alanda seminer vermekte, ulusal ve uluslararası projelerde konuşmacı ve danışman olarak yer almakta. Yasadikca.com engelliler haber ve bilgi portalının ardından 2004 yılında engelli işgücü kaynağı, engelliler insan kaynakları ve kariyer portalı Engelsizkariyer.com’u hayata geçirdi.

Şimdilerde ise 2005 yılında başlayıp 2012 yılına kadar 7 yıl süren çalışma sonrası piyasaya çıktığı 2.5 ayda 3. basımı gerçekleşen Engellilerle 360 Derece İletişim Kitabı’nın yazarı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Migros Müşterileri için Engelleri Kaldırmaya Devam Ediyor

“Engelsiz Migros” hedefiyle yola çıkan ve alışverişte engelleri kaldıran Migros, 2017 yılında başlattığı “Engelsiz Mağaza” ...