Menu
Anasayfa » Engelli Sağlığı » Omurilik Felçlileri Nasıl Beslenmeli?

Omurilik Felçlileri Nasıl Beslenmeli?

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği üyeleri için düzenlediği sağlık seminerleri dizisine “Doğru Beslenme” konusu ile devam etti. Türkiye Omurilik Felçliliği Derneği (TOFD) Genel Merkezi’nde Diyetisyen Gülbahar Kaya Yıldız tarafından verilen seminerde doğru beslenmenin önemi ve detaylarından bahsedilirken, sağlıklı bir bireyin boy kilo orantısının ne olması gerektiği de açıklandı.

“DOĞRU BESİNİ DOĞRU ORANDA YEMEK GEREKİYOR”

Diyetisyen Yıldız, “Sağlıklı beslenmenin en önemli adımlarından birisi doğru besini doğru oranda almaktır. Süt ve süt ürünlerini günde iki porsiyon almak yetişkin birisi için yeterlidir. Bu oran çocuk ve gebelerde 3 ve ya 4 porsiyona kadar çıkabilir. Et, balık, yumurta ve kurubaklagil gibi ikinci grup besinlerde de bu oran yetişkinlerde 1 ve ya 2 porsiyon çocuk, emzikli ve gebelerde de 3 porsiyonu geçmemeli” dedi.

“MEYVELERİ KABUĞU İLE TÜKETİN”

Omurilik felçlilerin metabolizmaları göze alındığında meyvelerin kabuğu ile yenmesini önemle belirten Yıldız, “Şeker gibi saf karbonhidrat olan ürünlerin tüketimini minimuma düşürmek ve lifli yiyeceklerin, yani sebze, meyve, tahıllı ekmekler yemeyi artırmakta fayda var. Ayrıca haftada en az bir iki defa da muhakkak baklagil tüketin” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Migros Müşterileri için Engelleri Kaldırmaya Devam Ediyor

“Engelsiz Migros” hedefiyle yola çıkan ve alışverişte engelleri kaldıran Migros, 2017 yılında başlattığı “Engelsiz Mağaza” ...