Menu
Anasayfa » Göz Sağlığı » Klima Göz Kuruluğuna Neden Oluyor

Klima Göz Kuruluğuna Neden Oluyor

Yaz aylarında artan buharlaşmayla birlikte göz kuruluğu şikayetleri artıyor. Kış aylarında yüzde 41 sıklıkta görülen göz kuruluğuna rastlama oranı yaz aylarında yüzde 59’a yükseliyor. Gününün büyük çoğunluğu klimalı ortamda geçirenler için göz kuruluğu daha da büyük bir risk oluşturuyor. 

Özellikle ofis çalışanlarında, menopoz sonrası kadınlarda gözlerinde sık sık yanma, batma, yabancı cisim hissi ve bulanıklık gibi şikayetlere rastlanıyor. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Eğrilmez, göz kuruluğunun yaşam kalitesini belirgin biçimde etkileyen bir göz yüzeyi sorunu olduğunu ifade ediyor.

Prof. Dr. Sait Eğrilmez şu bilgileri veriyor:

“Klimalar, ortamdaki nemli havayı çeken, soğuk kuru hava üfleyen sistemlerdir, ortamın kurumasına neden olarak gözyaşının buharlaşmasını hızlandırır, kuru göze yol açarlar. Gözyaşı, gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlar. 

Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık Kuru Göz olarak bilinir. Yaygın olmasına karşın Göz Kuruluğu çok sayıda insanı etkileyen fakat en az bilinen göz rahatsızlıkları arasındadır. Birçok kişi, göz kuruluğu belirtilerini yanlış olarak alerjilerle, iklim koşullarıyla ya da basitçe göz zorlanmasıyla açıklar. Bunların hepsi göz kuruluğu belirtilerini şiddetlendirebilmekle birlikte, asıl neden bunlar değildir.” 

GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİ

Toz, duman, kimyasallar ve klimanın göz kuruluğuna neden olan  en önemli risk faktörleri olduğunu belirten Prof. Dr. Sait Eğrilmez, “Eksik olan gözyaşı suni gözyaşları tarafından tamamlanabilmektedir. Bununla birlikte bulunduğunuz ortam nemli tutulmalı, sıcak ortamlardan kaçınmalı, sigara dumanından uzak durulmalıdır. 

Göz doktoruna giderek göz kuruluğunun sebebi anlaşılabilir. Çeşitli önerilerle hastaların yaşam kalitelerinde çok ciddi düzelmeler sağlamak mümkün” diyor ve etken olan sebebe göre alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor: 

1.    Klimanın üfleme yönü kesinlikle yüzümüze doğru olmamalıdır. 
2.    Gözde yağ bezlerinde bir sorun varsa, ona yönelik tedavi verilmeli, yapım eksikse yapay gözyaşı desteği verilmelidir.
3.    Koyu renkli balıklarla beslenenlerde göz kuruluğu daha azdır. Bu nedenle Omega-3 yönünden zengin beslenmeliyiz.
4.    Bilgisayar karşısında 20 dakikada bir 20 saniyelik molalar, 45 dakikada bir 15 dakikalık molalar vermeliyiz. 
5.    Kontak lens kullananlar ve refraktif ameliyat geçirenlerde yanma-batma olmaksızın, görme kalitesinde bozulma ve kızarıklıklar olabilir. Yapay gözyaşı damlatarak bunu engelleyebiliriz.
6.    Uyuduğumuz oda nemli olmalı. Ayrıca uçuş kabinlerinde nem oranı son derece düşüktür. Uçağa bindiğinizde yapay gözyaşı damlatmak gözü rahatlatır. 

Eğer sizde göz kuruluğu bulguları olduğunu düşünüyorsanız, kuru göz konusunda toplumu bilinçlendirmeyi hedefleyen www.kurugoz.com adresinde bulunan Kuru Göz Anketini cevaplayıp, kuru göz durumunuzu derecelendirebilir ve bunu göz doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Keratokonus Kaynaklı Görme Kaybı Cross-Linking Tedavisi İle Durdurulabilir

Kornea rahatsızlıkları arasında yer alan ve görme kaybına yol açabilen keratokonus hastalığının erken teşhisi büyük ...