Menu
Anasayfa » Organ Nakli » Böbrek Kardeşliği (Çapraz Böbrek Nakli) Nedir?

Böbrek Kardeşliği (Çapraz Böbrek Nakli) Nedir?

Ülkemizde 40.000 den fazla diyaliz hastası böbrek nakli olmak için beklemektedir. Ne yazık ki bu hastaların ancak yüzde 4 kadarına böbrek nakli yapabiliyoruz. Florence Nightingale Hastanesi Böbrek ve Pankreas Nakli Programı Direktörü Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Barış Akın, “Bu hastalar içersinde yakınları böbrek bağışlamak istediği halde kan grubu uyumsuzluğu olduğu için nakil olamayan birçok hasta mevcut. Vericisi olduğu halde nakil olamayan bu hastalarda kan grubu uyumu olmadan böbrek nakli yapılabilmesi günümüzde mümkündür” diyor ve konuyla ilgili bilgi veriyor.

Gerek kan grubu uyumu olmayan nakillerin daha düşük başarılı olması, gerekse bu ameliyatın kullanılan ilaçlar ve bakım maliyeti sebebiyle ülkemize büyük bir kaynak kullanımına sebep olması bu tedavi seçeneğinin çok tercih edilmemesine sebep olmaktadır.

ABO Kan uyum tablosu

Alıcı Kan Grubu

Böbrek Verilebilen kan grupları

AB

O

A

B

AB

    

A

O

A

    

B

O

B

    

O

O

A2*

    

Rh + veya – olması böbrek naklinde engel teşkil etmez

    

*O kan grubu A kan grubunun ikinci sub grubu olan hastalardan böbrek alabilir

Alıcı ve verici arasında kan grubu uyumu olmaması poblemini “Paired Donation” yani “böbrek kardeşliği (çapraz nakil)” yöntemi ile aşmak mümkün olabilir. Bu durumda A kan grubuna sahip alıcı ve B grubu vericisi olan bir çift ile B grubu alıcı ve A grubu vericisi olan çift arasında verici değişimi yapılabilmekte ve her iki operasyon aynı anda hasta ve vericilerin kabulü ile gerçekleştirilebilmektedir.

Ancak  alıcı ve verici A ve B olduğunda çok güzel bir uyum ile yapılan bu böbrek kardeşliği kan grubu O olan alıcılarda aynı şekilde yapılamamaktadır. Örneğin; alıcısı 0 ve vericisi A grubu olan çift ile alıcısı A ve vericisi 0 grubu olan çifti düşünelim. 0 grubu verici kendi yakını olan A grubu alıcıya rahatlıkla böbreğini verebilecekken bu kişiden tanımadığı ve akraba olmadığı 0 grubu alıcıya böbreğini vermesi gerekmektedir. Bu durum ilk bakışta olması güç gibi görünse de kross tetkiki olumsuz çıkan çiftler arasında böyle bir değişimi tercih edebilecek çiftler olabilir.

Böbrek kardeşliği sadece ABO kan grubu uyumsuzluğunu çözmek için değil, aynı zamanda cross tetkiki uygunsuz çıkan çiftlerin nakil olmasını sağlamak için de önemli bir şans sağlamaktadır. Nakil için alıcı ve vericinin her şeyi uygun olduğu ama en son kross etkiki yapıldığında nakil yapılması mümkün olmadığı belirlenen iki benzer çift arasında karşılıklı böbrek bağışlanması sayesinde her iki çift böbrek nakline kavuşmuş olur. Hatta alıcı ve verici arasındaki doku uyumunu daha çok arttırabilmek için de çapraz nakil uygulanması ile ilgili çalışmalar dünyada yaygınlaşmaktadır.

Yaşama tutkuyla bağlanmış olan ve böbrek nakli için bekleyen hastalara organ yetersizliğini çözebilmek için mümkün olan tüm olanaklar sağlanmalıdır. Böbrek kardeşliği programı bu amaca hizmet etmek için oluşturulmuştur. Böbrek kardeşliği programı ile iki böbrek nakli şansı olmayan çifti en güzel paylaşım ile iki nakil olan çifte dönüştürmek mümkün olabilir. Böbrek nakli olan bir kişiyi daha kazanmak bizim için en büyük heyecandır. Bu sebeple böbrek kardeşliği programımız hakkında bilgi almak için bizimle görüşebilirsiniz.

Kaynak: www.bobreknakliturkiye.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

10 Soruda Organ Bağışı ve Nakli

“Unutmayınız ki; bir gün organa ihtiyaç duyma ihtimaliniz, organ bağışlama ihtimalinizden daha yüksektir.” Her yıl ...