Menu
Anasayfa » Uyku Bozuklukları » Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

Evde Uyku Testi Yapılabilir Mi?

Tedavi edilmediği takdirde iş ve trafik kazalarına, iş verimliliğinde azalmaya, ekonomik kayıplara, obezite, mide-bağırsak, kalp ve tansiyon hastalıklarına, cinsel fonksiyonlarda azalmaya neden olabilen uyku hastalıklarının tespiti için artık bir hastaneye ya da uyku merkezine gitmek zorunluluğu kalmadı.

“Evde Uyku Testi” hastaları uyumaya alışık oldukları ve kendilerini rahat hissettikleri ev ortamında tetkik ediyor.

“UYKU HASTALIKLATINI TESPİT ETMEK İÇİN YAPILIYOR”

Sağlıklı bir uykuya kavuşmak ve uygun tedavi yöntemini belirleyebilmek için uyku hastalıklarını tespit etmek gerekiyor.  Uyku testinde tüm gece kişinin uykusu çeşitli parametrelere göre kaydediliyor. Daha sonar elde edilen veriler bir uzman hekim tarafından değerlendiriliyor. Hasta, bu test sonuçlarına göre ilgili branşlara yönlendiriliyor.

Türkiye’de hizmete sunulan ‘Evde Uyku Testi’nde ise hasta, uyumaya alışık olduğu, rahat hissettiği ev ortamında tetkik ediliyor. Herhangi bir hastaneye ya da uyku merkezine gitmeye gerek kalmıyor.

“SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI BİR UYKU GEREKİYOR”

“Evde Uyku Testi” hizmeti kapsamında test sonuçlarının değerlendirmesini yürütmekte olan Proje Danışmanı  Prof. Dr. Derya Karadeniz, konu ile ilgili açıklamasında; normal uykunun fiziksel dinlenme ile birlikte vücudun yenilenmesi için çok önemli olduğunu belirterek, “sağlıklı bir yaşam için, sağlıklı bir uyku gerektiğini” söyledi.  Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda düzenli-kaliteli uyku, öğrenmeyi ve hafızayı güçlendiriyor.

Uluslararası uyku bozuklukları sınıflandırılmasında 75’in üzerinde uyku hastalığı tanımlandığı bilgisini paylaşan Karadeniz, hastalığın tam tespiti için uyku testinin mutlaka yaptırılmasını, aksi halde tedavi edilmeyen uyku hastalıklarının ciddi sorunlara neden olabileceğini, vurguladı.

“UYKU HASTALIKLARI İLE İLGİLİ FARKINDALIK ARTACAK”

Uyku hastalıkları tedavi edilmediği takdirde, türüne göre konsantrasyon bozukluğundan dolayı iş ve trafik kazalarına sebep olurken, obezite, cinsel fonksiyonlarda bozulma, hipertansiyon, felç ve kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

Evde Uyku Testi hizmeti ile birlikte daha çok insanın test yaptıracağından umutlu olduğunu, dile getiren Prof. Dr. Derya Karadeniz, bu hizmet sayesinde uyku hastalıklarının farkındalığının da artacağını belirtti. Ayrıca, bu testin sağlığa hiçbir zararı olmadığını da söyleyen Karadeniz, sağlıklı yaşam için kaliteli uyku uyunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Obstrüktif Uyku-Apne Sendromu

Uykusuzluk, toplumun yüzde 90’ı tarafından hayatlarının bir döneminde mutlaka yaşanıyor. 2 aydan uzun süren ve ...