Menu
Anasayfa » Romatizma - Fizik Tedavi » Kambur Duran Çocuklarda, Gençlerde Dik Duruş Nasıl Sağlanır?

Kambur Duran Çocuklarda, Gençlerde Dik Duruş Nasıl Sağlanır?

Pek çok anne baba gün içinde, çocuğuna sayısını kendisinin bile hatırlamayacağı sıklıkta  “Dik dur”diyor. Özellikle gençler arasında bir imaj halini alan kambur ve eğimli duruş ileride kalıcı rahatsızlıklara yol açabileceği gibi, gençlerin kendine güvensiz bir görüntü  sergilemesine de neden oluyor. Genç kızlar, yeni çıkan göğüslerini saklamak için, delikanlılar ise kasıntı görünmemek için dik durmuyor…

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Burcu Sönmez,  “Çocuklarımıza,  ‘dik dur’ komutunu vermeden önce, neden dik duramadığını, ne yaparsa düzgün bir duruşa sahip olabileceğini ve düzgün duruşun kişinin sağlığına ve güzelliğine neler kattığını anlatıp ondan sonra dik duramıyorsa altta yatan başka hastalık var mı diye araştırmak gerekir” dedi.

Dr. Burcu Sönmez konuyla ilgili olarak bilgi verdi.

Kişilerin hayatları boyunca yaptıkları en önemli yatırım, kendi bedenlerine yaptıkları yatırımdır. Malesef birçoğumuz bunun bilincinde olmadan, bedenlerimize gereken önemi göstermiyoruz. Birçok doğruyu bilir, ama yapmayız-yapamayız. Çocuklarımıza ‘dik dur’ deriz ama kendimiz durmayız- duramayız. Her çözümün başında bilgi, bilinç ve farkındalık gelir. Önce doğru-yanlış belirlenmeli, ayırt edilmeli ve sonra da fark edilmelidir. Ancak ve ancak fark ettiğimiz yanlışı düzeltip beynimize kabul ettirebiliriz.

Geçlerin algı sıralamasında estetik ve güzellik hızla yükseliyor. Gençler için çok önemli olan estetik  sadece fiziksel özelliklere  bağlı değil. Güzellik, bir bütün ve bu bütün içinde kişinin kendine güveni ve o güvenin de bir göstergesi olan duruş çok önemli yer tutuyor.

“Ağaç yaşken eğilir” atasözü, duruşun önemini çok güzel anlatır. Çocukluk ve ergenlik döneminde beden hızlı bir büyüme gösterirken beden imajı da aynı hızla biçim değiştirir. Doğru bilgiler ve hareketler ile bedenin en verimli ve estetik hali ile kullanımı bu çağlarda kolayca edinilebilir.
Gençken edinilen doğru duruş alışkanlıkları, spora zaman ayırma gibi olumlu davranışlar kişinin bir ömür boyu dik durmasını, estetik görünmesini  ve kamburdan uzak kalmasını sağlayacaktır.

GENÇLER NEDEN KAMBUR DURUYOR?

Spor yapan, karın-bel ve sırt kasları güçlü olan çocukların dik durmamaları için genelde bir neden yoktur.  Bazı toplumlarda genç kızlar, büyüme çağlarında göğüslerini gizlemek için “geleneksel” olarak kambur dururlar ki  bu, birçok boyun-sırt ağrısının temelidir.

Delikanlılar ise, arkadaş grupları arasında kabul görmek, boyu yaşıtlarına göre hızla uzarken sivrilmemek için dik durmuyor.  Sebebi her ne olursa olsun gençte duruş bozukluğu gözleniyor ise, mutlaka araştırılmalıdır. Zira kamburluk, eğrilik gibi bulgular ciddi omurga hastalıklarının belirteci olabilir. Duruş bozuklukları hızla alışkanlığa dönüşür, zaman geçtikçe düzeltmek zorlaşır.

DİK DURANLAR DAHA UZUN GÖRÜNÜYOR

Zamanında tedavi edilmeyen duruş bozuklukları cerrahi müdahale gerektirebiliyor.  Oysa ki çok basit egzersizler ile bu kritik dönemlerde beden kontürlerini koruyan ve destekleyen gençler,  ileri yaş dönemleri için de iyi bir yatırım yapılmış olur.
Dik duran kişilerde, omurga doğal pozisyonunu koruyarak kişinin daha uzun görünmesini sağlar; bu duruş estetik olmakla birlikte, güven verici bir imaj oluşturur. Özellikle çalışma hayatı içinde bu dik duruşun başarı ve mutluluk getirir.

Bir yorum

  1. Iyi aksamlar benim 13 yasindaki oglum kambur duruyor ne yapmam lazim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Boyun Ağrılarından Kurtulmak İçin 5 İpucu

Hayatımızın hemen hemen her döneminde karşımıza çıkan boyun ağrılarından kurtulmanın ipuçlarını biliyor muydunuz? Bu sorunun ...