Anasayfa » Sağlık Haberleri » Sanofi Türkiye Sertifika Aldı

Sanofi Türkiye Sertifika Aldı

“Kadın erkek eşitliğine duyarlı” kuruluşları sertifikalandırarak kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedefleyen Fırsat Eşitliği Modeli’nin (FEM) pilot uygulaması tamamlandı.

2011’de KAGİDER ve Dünya Bankası desteği ile Türkiye’de hayata geçirilen FEM’e destek veren Sanofi Türkiye, değerlendirme sürecini en kısa sürede tamamlayarak sertifikasını aldı.

14 Eylül’de KAGİDER Başkanı Gülden Türktan, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser’in ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan’ın katıldığı ödül töreninde Sanofi Türkiye adına sertifika alan İK Direktörü Türkan Özcan, Sanofi’nin çeşitlilik vizyonuyla özellikle kadın iş gücünü destekleyen projelere odaklandığını vurguladı ve şöyle devam etti:
“Dünyanın en büyük sağlık kuruluşlarından biri olan Sanofi, hem kadın çalışan istihdamıyla, hem de hayata geçirdiği uygulamalarla sağlık sektörünün öncü kuruluşlarından biri. Türkiye’de FEM kapsamında pilot şirketler arasında yer alan Sanofi olarak iş yaşamında kadınların rolünü artırmak ve kadın istihdamının artırılması için çalışmalar yapıyoruz. Bu alandaki başarılı uygulamalarımızla FEM’in ilk etabını başarıyla tamamladık. Sanofi kadın çalışan oranı ile dünya çapında  sadece sağlık sektöründe değil, diğer kuruluşlar arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Bu proje ile sahip olduğumuz bu ayrıcalıklı deneyimi tüm iş dünyası ile paylaşmayı hedefledik” dedi.

Sanofi Türkiye’nin aldığı FEM sertifikası iki yıl süreyle geçerli olacak. İki yılın sonunda elde edilen gelişimleri kaydetmek ve sertifikanın geçerliliğini korumak üzere Sanofi Türkiye, bağımsız değerlendirmeye tabi tutulacak.

FIRSAT EŞİTLİĞİ MODELİ NEDİR?

Temmuz 2011’de Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick’in katılımı ile lanse edilen ve Türkiye’de kamu ve özel sektörde büyük ilgi gören Fırsat Eşitliği Modeli işe alım, şirket içi eğitim, kariyer planlama ve geliştirme gibi süreçlerdeki eşitsizlikleri saptayarak kurumlara eşitlikçi uygulama örnekleri sunarak özel sektöre destek olmayı ve iş gücünde kadının varlığını ve üretkenliğini artırmak için iş hayatında fırsat eşitliğinin sağlanmasını hedeflemektedir.

FEM sertifikası almak için tamamlanması gereken kriterler arasında şirketlerin tepe yönetiminden en alt kademeye kadar kadın erkek eşitliği söylemine sahip olması, kadınlarla erkeklerin şirket içerisinde eğitime erişim imkânlarının eşit olması, terfide eşit olanaklar yaratılması, kadın çalışanın yasal haklarının uygulanması, mobbing konusunda şirketin şikâyet geribildirim ve takip prosedürünün olması, şirketin reklamlarında ve iletişiminde ayrımcı bir dil kullanmaması yer alıyor. Projeye katılan şirketler periyodik olarak değerlendirmeye tabi tutuluyor ve bu kriterleri yerine getiren şirketler Fırsat Eşitliği Modeli sertifikası almaya hak kazanıyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

AHEF’TEN Covid-19 Aşı Uygulaması Bilgilendirme ve Onam Formunu Onaylamak İçin İzlenecek Yollar

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu toplumu bilgilendirmeye devam ediyor. Federasyon aşı olmak isteyenlerin randevu almak için ...