Menu
Anasayfa » Köşe Yazıları » Dış Gebelik

Dış Gebelik

Dış gebelik (ektopik gebelik), embryonun rahim içinden başka bir yere tutunarak gelişimine devam etmesidir. Erken fark edilmezse bulunduğu dokuda kanama ve yırtılma oluşturarak batın içi kanamalara sebep olur. Acil ameliyatlara ve hatta hayatı tehdit eden durumlara sebep olabilen bir patolojidir. Yaklaşık 100 gebelikte bir sıklıkla karşımıza çıkar. Yardımcı üreme teknikleri ile yanitüp bebek uygulaması ile de ortaya çıkabilir. Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber yumurtalık kanalına ait problemler ile yakın ilişkili olduğu düşünülür.

BELİRTİLERİ

Adeti gecikmiş ve B HCG değerinin yükselmesine rağmen rahim içinde ultrason ile gebelik kesesinin görülmemesi hekimi uyaran ilk bulgudur. Kadında kasık ağrısı, kanamalar olabilir ayrıca yırtılmış ve batın içi kanamanın başladığı dış gebelik durumlarında ise ani tansiyon düşmesi ve baygınlık ortaya çıkabilir. Bu durumda acil cerrahi müdahale gerekir.

Erken tanı çok önemlidir. Erken tanı ile bulunduğu yerde gelişmesi durmuş dış gebelik sadece izlem ile gerileyebilir.

Beta HCG kan seviyeleri ile ultrasonografi bu konuda yardımcı tetkik yollarıdır. İlaç tedavisi ile bazı uygun durumlarda gebelik ürününün yok olması sağlanabilir. (Metotreksat). Dış gebelik bulunduğu yerde gelişmesine devam ediyor ise laparoskopik cerrahi ile temizlenebilir.

Prof. Dr. Bülent Baysal

Prof. Dr. Bülent Baysal

Sıkça görüldüğü yerler:

* -Yumurtalık kanalları
* -Yumurtalık üzeri
* -Rahim ağzı kanalıdır.

Prof. Dr. Bülent Baysal
İstanbul Tıp Fakültesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

www.tupbebekgebelik.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Büyüklerin ve Çocukların Kızgınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızgınlık doğal bir duygudur. Kızma özgürlüğümüz her zaman olmalıdır. Kızgınlığımızı görmezden gelmemeli, yokmuş gibi davranmamalıyız. ...