Menu

ERCP

(Endoskopik Retroglad Kolanjio Pankreotoglaji)

Mideden on iki parmak barsağına kadar uzanan yandan görüşlü bir kamera ile, birbirleri ile bağlantılı (K.C)-(Pankreas)-(Safra Kesesi) lerini birleştiren ana safra yolu kanallarının radyopak madde ile doldurularak röntgen altında incelenmesine verilen addır.

İşlem 5 saatlik aç karna uygulanır, genellikle sedatif ve narkotik ağrı kesiciler belirli dozda kullanılarak işlem yapılır. İlaç alerjileri, kalp kapak hastalıkları önceden soruşturulmalıdır. İşlem %80-90 oranında ilk işlem sırasında başarılır. %10-15 vakada 2.-3. işlemler gerekebilir. İşlem 20-60 dakika arasında sürer. İşlem  %1-3 oranında kanama, %1-3 oranında pankreatit rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Her iki durumdada medikal tedavi başarı oranı çok yüksektir.

İşlem sırasında papilla dediğimiz safranın barsağa aktığı çıkış deliği elektro koterle genişletilebilir (Sfinkterotomi). Kanalda taş veya iltihap var ise balon veya basketle temizlenmelidir.

Safra kanalı tümörlerinde veya darlıklarında kanal içine  plastik veya metal stentler yerleştirilebilir.

İyi huylu safra kanalı darlıklarında balon dilatasyonu yapılabilir.

Safra kanalının teşhis için fırça veya papilladan biopsi örnekleri alınabilir.

SAFRA TAŞLARI (ERCP)

Avrupa ülkelerinde orta yaş ve üstünde her 10 insanın birinde safra taşı tespit edilebilir. Kesede küçük taş veya kum tarzında bulunup, çok sert yapıda değildirler. 3cm.`yi nadiren geçerler. En fazla kolesterolden oluşurlar. Calsium tuzları bilirubin, bileşikleri, fazla lipitel ve kırmızı kan hücrelerinden müteşekkildirler. Yıllar içinde oluşur ve kesede büyürler. Safra kesesi karaciğerin altında, karın sağ alt kadranda, içinde safranın toplandığı bir keseciktir. Safra barsaklardaki yağların hazmı için çok önemli bileşiktir. Yemekler mideye gelince ve mideden ince barsağa geçince kese kasılır, içindeki safrayı tazyikle ince barsaklara sevk eder.

. Safra taşının şikayetleri nelerdir?
Safranın keseden barsağa herhangi bir nedenle akışı engellenir ise hemen iltihabı olaylar başlar ve arkasından ateş, sarılık ve şiddetli kolik tarzında ağrılara sebep olunur. Safra taşları olan insanlarda, hazımsızlık ve ağır yemeklerden sonra şişkinlik, gaz ve ağrı gibi öncü şikayetler olabilir. Ağrı sağ alt kadranda, bazen sırta yayılan, omuzlar arasında ağrı hissederler. Sarılık, ateş gibi önemli şikayetlerde doktora baş vurabilirler. İdrar rengi koyulaşır ve gribal enfeksiyon tarzı şikayetler başlar. Gözlerde sararma ve halsizlik şikayeti olur.

. Doktor ne yapacak ?
Doktor muayenesinde karaciğer bölgesinde hassasiyet karaciğerde büyüme, kitle hissedebilir. İdrar ve K.C. fonksiyon testleri ister. Ultrasonlu safra yolları ve kesenin kontrolünü ister.

Safra kesesinde iltihap görülür ise damar yolundan antibiyotik ve elektrolit solüsyonları verilir. Kesede taş var ise kesenin alınması tavsiye edilir. Hayat kesesizde sürdürülebilir. Operasyon hem hastanede kalım süresi, hem insizyonun küçüklüğü nedeni ile laparoskopik yolla yapılması tercih edilir. 2-3 hafta sonra işine başlayabilir.

Safra taşları şayet operasyon öncesi veya sonrası ana safra kanalına düşer ise bu kanal taşlarının alınması ERCP denilen ağızdan ince barsaklara safranın barsağa aktığı kanala inen yandan görüşlü dudenoskopi aleti ile alınabilir. Dolayısıyla açık cerrahiden korunuş hem de anestezi yapmadan hastayı korumuş oluruz. Safra taşlarını eritici ilaçları kullanmakta mümkündür. Fakat tedavi oranı ve tedavi süresinin çok uzun olması, kullanımını kısıtlamaktadır.

Hastane şartlarında takip ve tedavi uygundur.

GIDA   : Yağ veya çok yağlı yemekler rahatsızlık verebilir, bu nedenle haşlanmış veya bağlanmış sebzeler, meyveler, yağsız pasta, buğulama balık (suda haşlama), balık, ızgara et, yağsız süt, soya proteinleri fasulyesi operasyondan sonra da aşırıya kaçmamak kaydıyla yağ perhizi önerilir.

ALKOL : Safra kesesi karaciğer fonksiyonları bozuk iken alkol yasaklanır. Fakat operasyondan sonra laboratuar ve testler normal ise aşırıya kaçmamak kaydıyla alkole müsaade edilebilir.

www.hakansenturk.com

 

Bir yorum

 1. yi akşamlar
  bir yakınıma aşağıdaki işlemler yapıldı
  yorumlarınız ve tasiyeleriniz tedavide çok yardımcı olacak
  şimdiden çok reşekkürler

  AFYON KOCATEPE ONIVERSIT
  ESI ARASTIRMA VE uYGU
  UNİVE
  AFYON KOCATEPE ÜNV. ARAS,VE UYG, HASTANESİ
  ERCP ÜNİTEst
  Muret
  Koç
  Erkek
  Sistem No:
  Dosya No:
  Soyadi
  Cinshyeti
  Kan Grubu:
  Doğum Tarihi: 1980
  LIH
  LIH
  Diş merkezde yapilan tetkiklerinde kolelitiasis ve kolestaz saptanan hastada yapılan
  duodenum 2. kitada papilla bulundu. Yuvarlak uçlu sfinkterotom ve ki
  girildi ve 300 mg omnipaque verilerek çekilen ercp de koledoğun 8-9 mm genişlikte olduğu santal
  kesimde ileri derecede genişlediği görüldü. Ancak bunun bir koledok kisti mi yoksa santra
  safra yollanna açılmiş karaciğer kisti mi olduğu anlaşılamadi. Sistik kanal ve safra kesesi
  dolmamaktaydi. Yuvarlak uçlu sfinkterotom ve kilavuz tel kullanılarak 20 mm sfinkteortomi yapıldı ve
  lavuz tel kullanılarak koledoğa
  l yerleşimli
  Basket ve balon kateter ile yapılan
  koledok kontollerinde başka patoloji saptanmaması üzerine 10 F 12 cm stent konularak işlem
  herhangi bir komplikasyon olmaksizin bitirildi
  SONUÇ: Koledok kisti?,Safra yollarına açılmış kist hidatik?, stent uygulamsı,ERCP, Sfinkterotomi
  KULLANILAN MALZEMELER:
  1 (bir) adet YUVARLAK UGLU SFİNKTEROTOM), 1 (bir) adet ERCP İÇİN KILAVUZ TEL, 1 (bir) adet
  TAŞ ÇIKARMA BALONU ERCP İÇİN. 1 (bir) adet ERCP İÇİN GEÇICI PLASTİK BİLİYER STENT
  SETI 010 FR 12 CM
  İLAÇLAR
  20 mg propofol, 2 mg dormicum, 80mg buscopan, ketamine 40mg metpamit 10mg.dekort 8mg, 300
  mg omnipaque
  Islemi Gerçeklegtiren Ekip

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Öğrenciler Depresyonda…

Gördüğüm kadarıyla öğrencilerin çoğu depresyonda. Bu çocukları dinlediğiniz zaman içinizi ciddi bir çaresizlik hissi kaplıyor. ...