Menu

Kan Hücreleri

Kanda üç çeşit hücre vardır:

1- ALYUVARLAR YA DA ERİTROSİTLER:
Kana kırmızı rengini veren hücrelerdir. Dokulara oksijen taşınmasını sağlarlar. Eksikliğinde kansızlık yani anemi dediğimiz durum ortaya çıkar. En sık görülen nedeni, demir eksikliğidir. Bu yüzden bazı hastalar tarafından her türlü kansızlık yanlış olarak demir eksikliğine bağlı gibi düşünülür. Halbuki demir eksikliği olmayan başka hastalıklarda da kansızlık olabilir. B 12 ve folik asit eksikliği, kronik infeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, kanserler, kemik iliğinin yeterli fonksiyon görmediği ya da vücutta yıkımın arttığı durumlar anemiye neden olabilir.

2- AKYUVARLAR YA DA LÖKOSİTLER: Vücudu infeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık sisteminin en önemli yapı taşlarındandır. Bazı kişilerde doğuştan eksikliği olabilir. Arttığı durumlar, genellikle infeksiyon ve iltihapla giden hastalıklardır. Viral infeksiyonlarda bazen paradoksal olarak azalabilir. Lökosit artışıyla giden kötü huylu hastalıklar arasında lösemileri unutmamak gerekir. Günümüzde sık yapılan ‘check-up’lar nedeniyle, semptomsuz seyreden kronik lösemileri yakalama sıklığı artmıştır.

3- TROMBOSİT YA DA PLATELETLER: Kanda pıhtılaşmayı başlatan, kanamaları önleyen küçük hücrelerdir. Vücudun anormal olarak ürettiği antikorlara bağlı eksikliği görülebilir. Eksikliğinde, deri ve iç organların yüzeyinde kanamalar olur. Kemik iliğini tutan hastalıklarda da trombosit sayısı azalabilir. İnfeksiyon, kanser ya da kemik iliği hastalıklarında artabilir. Arttığı durumlarda pıhtılaşmaya ya da kanamaya eğilim artar.

Coşkun Tecimer
İstanbul Bilim Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilik Dalı Başkanı

www.istanbulbilim.edu.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Büyüklerin ve Çocukların Kızgınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızgınlık doğal bir duygudur. Kızma özgürlüğümüz her zaman olmalıdır. Kızgınlığımızı görmezden gelmemeli, yokmuş gibi davranmamalıyız. ...