Menu
Anasayfa » Köşe Yazıları » Kramp Ve Merak Edilenler

Kramp Ve Merak Edilenler

Sürekli kramp girmesinden yakınan kişiler vardır. Ancak bu normal bir durum değlidir. Krampın nedeninin ne olduğunu tespit edip önceden önlemini almak gerekir. Krampla ilgili merak edilen sorular ve yanıtları ise şöyledir:

Kramp nedir?
Adalenin ani kasılmasına kramp denir. Aslında adale normal fonksiyonu sırasında kasılıp gevşer. Ama bazı hallerde adale aniden kasılıp sert bir hal alırsa buna kramp diyoruz.

Kramp neden olur?
Adalenin çalışması için oksijen ve şekere ihtiyaç vardır. Oksijen ve şeker enerjiye dönüşerek adaleyi çalıştırır. Ancak enerjiye dönüşürken de yıkım ürünleri oluşur. Bu yıkım ürünleri hızlı biriktiği zaman adale bunu atamaz ve yorulduğuna dair bir sinyal verir. Bu sinyal kramp olarak karşımıza çıkar.
Krampın çeşitli nedenleri vardır. En yaygın iki nedeni soğuk ve yorgunluktur. Soğukta kan dolaşımı azaldığı adaleye oksijen ve şeker az geldiği için adale bu durumda kendini korumak ister ve kramp girer. Mesela soğuk denizde adaleye kramp girme olasılığı sıcak denizde kramp girme olasılığına göre daha fazladır.
İkinci neden ise adale yorgunluğudur. Örneğin bazı futbolculara maçın sonunda sıklıkla kramp girer. Adale artık yorulduğunu haber verir. Yine gün içinde sürekli ayakta duran, saatlerce araba kullanan ve adalelerini güçlendirmeyen bir kişide de kramp görülür.
Yorgunluk ve soğuk dışında da krampın pek çok nedeni vardır. Magnezyum eksikliği veya kandaki bazı minerallerin eksikliği de krampa neden olabilir.

Kramp girince ne yapmak gerekir?
Kramp girdiğinde kasılan adaleyi gevşetmek gerekir. Mesela ayak parmakları yukarı kalkmışsa ayağı tersi yönde yani aşağı yönde hareket ettirip sonuna kadar açarak kramp önlenmeye çalışılır. İkinci olarak da hemen adaleyi bir termofor ya da sıcak bir havlu ile ısıtmak gerekir. Çünkü kramp geçse de tekrarlayabilir.

Krampın girmemesi için önceden alınması gereken önlemler var mıdır?
Gündelik egzersizlerle adale güçlendirilmiyorsa, gerdirme ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılmıyorsa kramp riski artar. Kramptan korunmak için adaleyi sıcak tutmak, adaleyi güçlendirmek, yorgunluktan uzak durmak veya eksiklik varsa magnezyum desteği almak gerekebilir.

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir?
İlk kramp olduğunda doktora gitmek gerekir çünkü nedeni öğrenmek önceden tedbir almayı getirir. Bir insana her gün kramp giriyorsa kandaki magnezyum (mg) eksikliğine bakıp mg desteği vermek gerekir.
İkinci olarak kişinin yaşam biçimini inceleriz. Gündüz çok yoruluyorsa, sürekli ayakta kalıyorsa hangi adalesine kramp giriyorsa günlük egzersizlerle o adaleyi güçlendirmesi gerekir. Adaleyi hareketli yaşantıya hazır hale getirmek lazımdır. Yoksa kramp sürekli girecektir. Magnezyum desteği ve krampın nedeni olan yorgunluğu azaltmak ya da yorgunluğun devam edeceği bir işimiz varsa adalenin güçlendirilmesini sağlamak kramp ile mücadelede çok önemlidir.

Prof. Dr. Faik Altıntaş
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı
www.yeditepehastanesi.com.tr

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Çocuğunu Uzun Süre Kucağında Taşıyanlara Kötü Haber!

Özellikle ev hanımları ve ikiz bebeği olan kadınlarda daha fazla görülen Karpal tünel sendromu ile ...