Menu

Ozon Tedavisi

Ozon gazı tıbbi amaçlarla O2/O3 karışımı olarak yıllardır kullanılmaktadır. Tıbbi ozon gazının bazı özellikleri; virus,bakteri, mantar gibi mikro-organizmaları öldürmesi, bağışıklık sistemini aktive etmesi, iyileşme işlevini “healing process” desteklemesi ve güçlendirmesi, hormone ve enzim üretiminin düzgün hale gelmesi, “serbest radikal” leri temizleyen enzimleri ve tüm hücre koruyucu enzimleri tetiklemesi olarak özetlenebilir.

Bu anlamda yara bakımından yaşlanma önleyicisi olarak kullanıma kadar varan geniş alanları ilgilendiren tıbbi ozon kullanımına günümüzde giderek ilgi artmaktadır. Tıbbi ozon gazının ağrı giderici ve antienflamatuar etkilerinin gösterilmesi ve son yıllarda ağrı tedavisinde enjeksiyon tekniklerinin gelişimi, ozonun ağrı tedavisinde uygulanan minimal invazif girişimler aracılığıyla da kullanımına olanak sağlamıştır.

Bel, boyun ağrılarında, adale kaynaklı ağrılarda, eklem ağrılarında disk içine, adale içine, eklemlere, transforaminal aralığa enjekte edilerek hızlı bir tedavi olanağı sağlamaktadır. Ayrıca daha yaygın bir kullanım yolu olan otohemoterapi ile tıbbi ozonun damar yolu ile enjeksiyonu da fibromiyalji ve yorgunluk sendromunda bazı romatizmal ağrılarda etkin bir yöntemdir. Girişimsel tekniklerin genel engelleri dışında hipertiroidizm ve favizm tıbbi ozon uygıulamasının yapılmaması gereken durumlardır. Tıbbi ozon uygulaması girişimsel teknikleri genel olası yan etkileri dışında ciddi bir yan etki oluşturmaz.

Prof. Dr. N. Süleyman Özyalçın
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi
Anesteziyoloji Ana Biilim Dalı
Algoloji Bilim Dalı

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Büyüklerin ve Çocukların Kızgınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızgınlık doğal bir duygudur. Kızma özgürlüğümüz her zaman olmalıdır. Kızgınlığımızı görmezden gelmemeli, yokmuş gibi davranmamalıyız. ...