Menu

Penis Estetiği

Penis boyutu her ne kadar pek çok erkeğin ortak sorunu gibi gözükse de erkeklerin canını sıkan başka bir sorun da penis eğrilikleridir.  Aşağı, yukarı veya yanlara doğru oluşabilen penis eğrilikleri doğuştan veya sonradan meydana gelmelerine gore ikiye ayrılırlar.

DOĞUŞTAN OLANLAR ERGENLİKTE ORTAYA ÇIKAR

Doğuştan oluşan penis eğriliklerinde penisin iç dokularında kısmi doku yapışıklıkları bulunur.  Bu durum yapışıklığın bulunduğu yöne doğru penisin eğilmesine yol açar. Özellikle penis boyutunun büyüdüğü ergenlik çağında ortaya çıkan bu sorun eğriliğin derecesine göre ergenlerin kendine olan güvenlerinin azalmasına, cinsel ilişkiden soğumalarına,  cinsel ilişki esnasında zorlanmalarına hatta ilişkide bulunamamalarına yol açabilir.  Bu nedenle sorunun bir an önce fark edilmesi ve tedavisinin yapılması önem taşır.  Sertleşme halindeki eğik penisin görülmesi tanı rahatlıkla konur. Doğuştan olan penis eğriliklerin ilaçla tedavisi mümkün olmadığından cerrahi tedaviyle penis düzeltilir. Cerrahi işlemlerin bu tip hastalarda oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirtelim.

PENİS KIRILIR MI?

Edinsel penis eğrilikleri arasında en çok ilgi çeken konu penis kırılmalarıdır.  “Penis kırılır mı?” veya “penis nasıl kırılır?” gibi sorular oldukça merak ediliyor.  Öncelikle penis kırığı diye bir kavram olmadığını belirtelim.  Penis kırılamaz çünkü penisin içinde kemik yoktur.  Burada söz konusu olan penisin cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonlarda maruz kaldığı travmalar veya aşırı zorlanmalar nedeniyle kavernöz dokusunda oluşan yırtılmalardır.   Bu yırtılmalar hemen cerrahi tedavi ile tamir edilmezse peniste eğriliğe neden olabilirler.  Eğer kavernöz dokudaki yırtılmalara bağlı peniste bir eğiklik oluşmuş ise yine bazı özel cerrahi teknikler ile bu eğikliğin düzeltilmesi de mümkündür.  Kısacası penis kırılmaz ama yırtılır diyebiliriz!

PEYRONİE HASTALIĞI SIK GÖRÜLÜYOR!

Edinsel penis eğriliklerinin arasında en yaygın olanı Peyronie hastalığıdır.  Bu hastalıkta peniste sertleşmeyi sağlayan süngerimsi dokuları çevreleyen kılıfta kollajen birikir ve peniste plak tarzında sert alanlar meydana gelir.  Özellikle 40 yaş sonrasında sıklaşan Peyronie hastalığının oluşumunda genetik faktörler kadar zorlayıcı bir cinsel ilişki sonrası küçük damarlarda kanama odaklarının oluşması ve bu kanamaların iyileşmemesi de rol oynar.  E vitamini yetersizliği, şeker hastalığı gibi faktörlerin de hazırlayıcıdır.   Hastalığın yaklaşık 12 ayı bulan ilk döneminde genellikle peniste sertleşmeyle oluşan şiddetli ağrılar ve eğrilik görülür.  Bu dönemde uygulanan ilaç tedavileri ile %30-40 oranında başarı sağlanıyor.  Hastaların az bir kısmında belirtiler kendiliğinden düzelse de bu dönem sonrasında çoğu hastada şikayetler ilerler. Bu durumda eğriliği düzeltmek için cerrahi tekniklere başvurmak gerekir.  Eğer kişinin sertleşme problemi yoksa eğikliği düzeltme ameliyatları uygulanırken, herhangi bir sertleşme probleminin varlığında protez ameliyatlarına başvurulur.

Prof. Dr. Halim Hattat
Hattat Hastanesi Üroloji Bölümü Bakanı
www.hattathospital.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Büyüklerin ve Çocukların Kızgınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızgınlık doğal bir duygudur. Kızma özgürlüğümüz her zaman olmalıdır. Kızgınlığımızı görmezden gelmemeli, yokmuş gibi davranmamalıyız. ...