Menu

Robot Cerrahi

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi’ni kullanarak küçük deliklerden bazı ameliyatların gerçekleştirilmesi yöntemine Robot Cerrahisi denir.

Robot cerrahisi hangi tıp dallarında uygulanmaktadır?
Robot cerrahisi Üroloji (mesane kanseri prostat kanseri, böbrek kanseri ve idrar yolu darlıkları tedavisinde), Kalp Cerrahisi (kalp kapağı ve bypass cerrahisinde), Kadın Hastalıkları (rahim kanserleri, rahim sarkması) ve Genel Cerrahi alanında (kalın bağırsak cerrahisi ve şişmanlık cerrahisi) kullanılmaktadır.

Robot cerrahisi sağladığı üstünlükler nelerdir?
 Laparoskopik cerrahide olduğu gibi çok küçük deliklerden ameliyatın yapılabilmesine olanak sağlar.
 Laparoskopide derinlik duyusu olmadığından görüntü tek kameradan sağlanır ve iki boyutludur, da Vinci robot sisteminde ise görüntü iki adet fiberoptik kamera ile sağlanır ve üç boyutludur.
 Cerrahi konsolda oturan cerraha üç boyutlu ve derinlik hissi veren doğal görüşe yakın 10-12 kez büyütülebilen bir görüntü iletilir.
 Cerrahi konsolda oturan cerrah, laparoskopik ve açık ameliyatlar farklı olarak ameliyatı oturarak yaptığından daha uzun süre güvenle ameliyata devam edebilmektedir.

Robot cerrahisi’nin bağırsak ameliyatlarında üstünlüğü nedir?
 Bağırsak ve rektum kanseri cerrahisi, divertiküler bağırsak hastalığı cerrahisi ve kabızlık cerrahisi güvenle gerçekleştirilebilmektedir.
 Kanser cerrahisinde gayet iyi sonuçlar elde edilmektedir.
 Ameliyat sonrasında bağırsak hareketleri daha çabuk geri döner.
 Daha kısa sürede normal gıda alımına başlanabilir.
 Daha az ağrılıdır.
 Daha az kan kaybı olur.
 Yara enfeksiyonu daha az görülür.
 Hastanede yatış süresi daha kısadır.

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
www.taviloglu.com

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Öğrenciler Depresyonda…

Gördüğüm kadarıyla öğrencilerin çoğu depresyonda. Bu çocukları dinlediğiniz zaman içinizi ciddi bir çaresizlik hissi kaplıyor. ...