Menu

Seksin Faydaları

Cinsellik evliliklerin çok önemli bir parçası. İyi olduğunda çifti fiziksel tatminin çok ötesinde duygusal ve ruhsal olarak bağlıyor. Çiftin arasında derin bir ortaklık kuruluyor. Seksin sona erdiği çiftlerde dokunma, öpüşme ve diğer fiziksel yakınlaşmalar da son buluyor. Eşler birbirlerinden duygusal olarak da uzaklaşıyor.

Öncelikle seks hem kadınların hem de erkeklerin uzun süre kaliteli bir yaşam sürmesini sağlar.  Yapılan çalışmalar da bunu gösteriyor.  1982 yılında yapılan bir çalışma erkeklerde cinsel ilişki sıklığının ömrü uzattığını gösterdi.  1981 yılında İsveç’te yapılan başka bir araştırma seks yaşamı erken biten erkeklerin ömrünün de kısaldığını ortaya koydu.

Cinsellik bir de görünüşünüzü gençleştiriyor. Mesela üç bin500 çift üzerinde yapılan bir çalışma haftada 3 kez seks yapan çiftlerin yapmayanlara göre yaklaşık 10 yıl daha genç gösterdiğini ortaya koydu.

Haftada 2 kez seks yapmak bağışıklık sistemini güçlendiriyor.  Bağışıklığı koruyan bazı maddeler düzenli cinsel hayatı olanlarda  yüzde 30 daha fazla salgılanıyor.  Hatta bir araştırma haftada 2 kez cinsellik yaşayanlarda hastalık riskinin yarıya indiğini ortaya koydu.

Bir de cinsellik iyi bir egzersizdir.  Haftada 2 kez seks yapmak yılda neredeyse 21 bin kilojul enerji harcamanızı sağlıyor.  Bu da yaklaşık 80 km koşmaya eş değer. Yani kilo vermeye, kiloyu korumaya da faydalı.

Seksin tüm bunların yanında kan dolaşımını hızlandırarak ağrı dindirici özelliği mevcut.

Bunun yanında cinsellik, seks hormonlarının ve diğer hormonların düzenli çalışmasını sağlıyor. Mutluluk hormonlarının salgınımı da fazlalaşıyor. Bu maddeler de vücut fonksiyonlarının düzenli ve optimal çalışmasına yardımcı oluyor.

Cinsellik partnerlerin birbirine hem duygusal, hem de fiziksel anlamda en yakın oldukları nokta olduğundan çifti birbirine de yaklaştırıyor.

Anne ve çocuk arasında salgılanan bağlılık hormonları kaliteli bir cinsellik sonrasında partnerler arasında da salgılanıyor. Bu çiftin genel ilişki kalitesini kuvvetlendiriyor.

Ayrıca seks kişinin kendine güvenini tazeleyip vücut imajını destekleyerek stresi de azaltıyor.
(www.hattathospital.com )

Dr. Ece Hattat
Hattat Hastanesi Cinsel Wellness ve Kadın Cinsel Sağlık Klinikleri Direktörü
www.hattathospital.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Büyüklerin ve Çocukların Kızgınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızgınlık doğal bir duygudur. Kızma özgürlüğümüz her zaman olmalıdır. Kızgınlığımızı görmezden gelmemeli, yokmuş gibi davranmamalıyız. ...