Menu
Anasayfa » Köşe Yazıları » Cilt Hastalıkları Köşesi » Stres ve Saç Dökülmesi

Stres ve Saç Dökülmesi

Sedeften egzemaya, kadar pek çok cilt rahatsızlığı içinde bulunduğumuz psikolojik durumla yakından ilişkilidir.  Nitekim dermatoloğunuz muayene sonrasında  “siz ciddi sıkıntılar yaşıyorsunuz ,   iyileşmeniz için vereceğimiz tedavinin yanı sıra kendinizi üzmemeniz, gereksiz konuları dert dinmekten vazgeçmeniz uygun olur;hatta başaramazsanız,psikiyatrik destek almanızı bile önerebilir.

Hassas , gergin veya aşırı duyarlı  kişilerde organik bir rahatsızlık olmadan sadece stresin körüklediği saç dökülmeleri olabileceği gibi, yoğun saç dökülmelerinin yarattığı psikolojik sorunlar hastayı adeta bir kısır döngü içine sokabilmektedir. Yaşanan yoğun üzüntü ve sıkıntılar saç köklerinin beslenmesini sağlayan damarlarda ciddi vazokonstrüksiyona( ani büzülmelere yol açar. Böylece beslenmesi bozulan kıl kökleri, zayıflar, kurur ve kıllar dökülür.

Halk arasındaki bilinen adı SAÇ KIRAN olan alopesi areata, çeşitli büyüklükteki plaklar halinde saç dökülmeleridir. Çocuk- büyük, kadın-erkek her yaşta, herkeste olabilir. Küçük plaklar halindeki dökülmeler, bazen birkaç ay sonra kendiliğinden geçebilir. Bazıları da büyüyerek, artarak devam eder.Bütün baş ve hatta vücut kıllarını döker. Buradaki esas olay psiko- nöro endokrin sistem ile immun sistem  yani ruhsal yapı-sinir sistemi- hormonlarla-vucut  direnci arasındaki etkileşimdir. Yaşanan psikolojik sorunlar immun sistemi etkileyerek ilerleyen saç dökülmesini meydana getirirler.

Saç dökülmesi de insanlarda, depresyon,  aşırı sinirlilik, kendine güvensizlik haline yol açar. Erkeklerin daha kolay atlatabildikleri bu duruma; kadınların saçına,  çekicilik gibi özel anlamlar verildiğinden toparlanmaları daha zor olmaktadır. Saçları  dökülen  kişiler toplum içersinde utangaç davranmakta, stresli, gergin, psikolojik problemleri olan bireyler olmaktadırlar. Her durumda  problemlerin dermatologlar tarafından  ilgili tetkiklerin desteğiyle değerlendirilip aylarca süren tedavi programına alınması uygundur.

Dr. Meriç Aksoy
Osmanoğlu Kliniği Cilt Hastalıkları Uzmanı
www.osmanogluklinigi.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Büyüklerin ve Çocukların Kızgınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızgınlık doğal bir duygudur. Kızma özgürlüğümüz her zaman olmalıdır. Kızgınlığımızı görmezden gelmemeli, yokmuş gibi davranmamalıyız. ...