Menu
Anasayfa » Köşe Yazıları » Diyabet Köşesi » Tip 2 Diyabetin Tedavisi

Tip 2 Diyabetin Tedavisi

Bilindiği gibi Kan şekeri metabolizmasının düzenlenmesinde insülin ve Glucagon hormonları çok büyük rol oynamaktadır. İnsülin kan şekeri düşüren hormondur, diğer tarafta ise Glucagon kan şekeri artıran olanıdır.

Son yıllarda kan şekerinin düzeyini pankreastan salınan amilin ve bağırsakta salgılanan inkretin hormonları da önemli rol oynamaktadır. İnkretin etkisini gıda alımı ve sindirimin başlamasıyla barsaktan salgılanır ve hızla kana karışarak pankreastan glukoza-bağlı insülin salınımını harekete geçirirler.

Bu inkritinlerin en önemlisi GIP ve GLP-1’dir.  Bu iki hormon yemek yendiğinde ve şeker kana karışmalarını takip eden bir kaç dakika içinde salınır. GIP ve GLP-1 glukoza-bağlı insülin salınımını arttırmanın yanı sıra, insülin üretimini hızlandırır ve pankreasın Beta- hücre canlanmasına neden olur.

Ayrıca, GLP-1 pankreasın Beta hücrelerinden Glukagon salınımını baskılar, gıda alımını/iştahı azaltır, mide boşaltımını yavaşlatır, tokluk hissini arttırır ve kilo kaybına sebep olur.

Tip 2 diyabet en önemli nedenlerinde Beta-hücre işlev bozukluğuna bağlı yetersiz insülin salınımı ve tüm vücutta etkisini gösteren insülin direnci etkilidir. Ayrıca tip 2 diyabetlilerde inkretin hormonlarının da işlev ve salgılanmasında bozukluklar olduğu gösterilmiştir. Tip 2 diyabette GIP ve GLP-1 düzeyleri azalmıştır.  Dolayısıyla tip 2 diyabetlilerde dışardan GLP-1 takviyesi ile insülin üretimini arttırmak ve Kan şekerini düşürmesi bekelnir.

SON 8 YILDA BİR GRUP DİYABETİK İLAÇ GELİŞTİRİLDİ

Geçtiğimiz 7-8 yılda ilaç araştırma ve geliştirme çalışmalarında GLP-1 etki mekanizması hedef alınarak iki grup diyabetik ilaç geliştirilmiştir.

Bunlardan GLP-1 RA yıkıma dirençli, yarılanma ömrü uzun GLP-1 benzeri yapı ve işlevleri sayesinde kan şekeri kontrolü sağlarken, DPP-4 engelleyiciler vücutta salgılanan doğal GLP-1’in glukoza duyarlılığını iyileştirdiği, birinci ve ikinci faz insülin salınımını arttırdığı, insülin salınım hızını arttırdığı ve insülin oranını düşürdüğü gösterilmiştir .

Ayrıca GLP-1 RA ilaçların tıp hizmentine sunulmuş olup ve son yapılan çalışmalarda normal öğün sonrası glukoz duyarlılığında ve öğün sonrası insülin salınımı hızında artış neden ile kan şekerinde iyileşme sağlanmıştır.

Çok sevindirici bir gözelmde ise GLP 1 RA ilaçların kilo artırmadığı gibi kilo verilmesinde yardımcı olduğu görülmüştür.

Dr. Yaser Süleymanoğlu
İç Hastalıkları Uzmanı
Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi

www.acibadem.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Büyüklerin ve Çocukların Kızgınlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kızgınlık doğal bir duygudur. Kızma özgürlüğümüz her zaman olmalıdır. Kızgınlığımızı görmezden gelmemeli, yokmuş gibi davranmamalıyız. ...