Menu
Anasayfa » Köşe Yazıları » Çocuklarda Cinsel Eğitim

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Cinsel istismara karşı anne babalar çocuklarını nasıl bilinçlendirmeli?

İlk olarak çocuklara “Ben ve Sen” ayrımının öğretilmesidir. Çocuğa ben-sen ayrımının öğretilmeye başlanması  ilk bebeklik dönemine kadar gider. Çocuğun bedenine ve düşüncelerine saygı duymak gerekir. Küçük çocuklar sevimlidirler ve biz büyükler onlar istemeseler de öpmeye, sevmeye çalışırız. O anda öpülmek, sevilmek istemiyorsa bunu anlamak  gerekir. Böyle bir durumda bir yandan da çocuk “ Hayır” diyerek istemediği bir durumu ifade etmeyi deneyimlemiş olur.  Bedensel olarak değil sadece, herhangi birşeye “Hayır “ dediğinde bunu anlamalı ve çocuk zorlanmamalıdır. Çocuk duygu ve düşünceleri için evet ve hayırı dile getirebilmelidir.

Aile içindeki mahremiyet ortamına dikkat edilmesi bir diğer önemli noktadır. Özgür ve modern olmak adına aile bireyleri arasındaki özel alanların kaldırılması ile  sınırların olmadığı ortamlarda büyüyen çocuk  kendi sınrlarına sahip çıkmakta zorlanacaktır.

Psikolog Nilgün Sarı

Psikolog Nilgün Sarı

 

Önemli bir diğer aşama, çocuğa yaşına uygun cinsel bilginin anne babası tarafından verilmesidir. 3-6 yaş arasında çocuklar  nasıl dünyaya geldiklerini merak ederler ve bunu çeşitli şekillerde araştırmaya, öğrenmeye çalışırlar. Bu merak  engellenmeyip çocuğun soruları cevaplanmalı onun bu konudaki fikirleri dinlenmelidir.

Çocuğu yabancılara, yetişkinlere karşı uyarırken ürkütmeden, korkutmadan bilgilendirmek önemlidir. İyi dokunma ve  kötü dokunma ayrımını  çocuğa öğretmek gerekir. “Vücudumuzdaki özel yerlerimize kimsenin dokunmasına izin vermiyoruz ve  biz de başkalarının özel yerlerine dokunmuyoruz” gibi bir açıklama  çocuğa yol gösterici olacaktır. Herhangi bir olumsuz durum karşısında ne yapması gerektiğini, nasıl yardım isteyeceğini konuşmak çocuğa iyi gelecektir.

Nilgün Sarı

Uzman Psikolojik Danışman

Agape Danışmanlık Merkezi

www.nilgunsari.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Bu Tatil Önerilerini Dikkate Alın!

Günlük tempo içerisinde, stres, şehir yaşamı, sorumluluklar ve çalışma hayatının hepimizi zihnen, bedenen yorduğu bir ...