Menu
Anasayfa » Kanser » Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek Kanseri Nedir?

Vücutta bulunan hücrelerin belirli bir kısmının kontrol dışı çoğalarak çevre ve uzak dokulara yayılması kanser olarak adlandırılır. Böbrekler karnın üst arka bölgesinde her 2 yanda bulunan ve kandaki atık maddeleri süzerek idrar ile atılmasını sağlayan organlardır. Böbrek kanseri erişkinlerde böbreklerde oluşan en sık kanser türüdür ve tıp dilinde böbrek hücreli karsinom olarak adlandırılır. Böbreklerde daha nadir olarak görülen diğer kanser türleri arasında böbrek içindeki idrar yollarından kaynaklanan kanserler ve çocukluk çağında görülen kanserler sayılabilir.

BÖBREK KANSERİ NEDEN OLUR?

Böbrek kanserinin oluşma nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Bununla beraber yapılan araştırmalar böbrek kanseri gelişmesi açısından bazı risk faktörlerini ortaya koymuştur. Böbrek kanseri gelişiminde en önemli üç risk faktörü sigara, yüksek tansiyon ve şişmanlıktır. Anlaşılabileceği gibi, sağlıklı beslenme, egzersiz ve sigaradan uzak durmanın sayısız faydaları arasında böbrek kanseri risklerinden korunmak da vardır. Böbrek kanseri için diğer risk faktörleri arasında aile öyküsü, böbrek yetmezliği nedeniyle uzun süre diyaliz tedavisi ve nadir görülen bazı genetik hastalıklar da sayılabilir. Ancak bilinmelidir ki, bu risk faktörlerine sahip olan herkeste böbrek kanseri gelişmeyeceği gibi, hiçbir risk faktörüne sahip olmayan kişilerde de böbrek kanseri gelişebilir.

BÖBREK KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Böbrek kanseri erken dönemde genellikle belirti vermez. Kanserin ileri aşamalarında idrarda kanama, karnın yan tarafında ağrı ve kanser kitlesinin belirginleşmesi gibi belirtilere yol açar. Ayrıca ateş, halsizlik, kilo kaybı, gibi şikâyetler olabilir. Ayrıca, kanserin çevre dokulara ve uzak organlara yayılması sonucu öksürük, kemik ağrısı gibi belirtilere yol açabilir.

BÖBREK KANSERİ KİMLERDE OLUR?

Böbrek kanseri genellikle 50 – 70 yaş arası insanlarda ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık 2 kat daha fazla görülür. T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde böbrek kanseri erkeklerde görülen kanserler arasında sıklık bakımından 7. sırada iken, kadınlarda en sık görülen 10 kanser türü arasında değildir.

BÖBREK KANSERİ TANISI NE ZAMAN KONULUR?

Erken evre böbrek kanseri genellikle belirti vermediği için bu evre hastaların çoğunluğunda tanı başka sebeplerle yapılan görüntüleme çalışmalarında (ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi gibi) rastlantısal olarak konulur. İlerlemiş hastalıkta ise tanı hastanın şikayetlerinin yine görüntüleme çalışmaları ile araştırılması ile konulur. Böbrek kanseri tanısı konulan hastalarda hastalığın yaygınlığının belirlenmesi amacıyla çeşitli ek laboratuar ve radyolojik incelemeler yapılır.

BÖBREK KANSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Böbrek kanserinin tedavisi hastanın yaşı, sağlık durumu ve kanserin yayılım durumuna (evresine) göre belirlenir. Böbrek dışına yayılmamış kanserlerde standart tedavi sadece tümörün veya böbrek ile birlikte tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Cerrahi tedavi hastalığın özellikleri göz önünde bulundurularak açık veya laparoskopik yöntemle yapılabilir. Genel sağlık durumu nedeniyle cerrahi tedavi yapılamayan ve kanser boyutu küçük olan hastalarda alternatif olarak kanser dokusunun ısıtılarak veya dondurularak tahrip edilmesine dayanan yöntemler uygulanabilir. Böbrek dışına yayılmış tümörlerde ise cerrahi tedavi ile birlikte veya cerrahi tedavi yapılmaksızın sistemik ilaç tedavileri uygulanır.

Prof. Dr. Özgür Yaycıoğlu

Üroonkoloji Derneği Üyesi

Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi Üroloji Bölümü Öğr. Üyesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

“Jinekolojik Kanserlerde Tarama Testlerini Yaptırmak İçin Engel Yok”

 Tüm kanserlerde olduğu gibi jinekolojik kanserlerde de erken tanı ve tarama testleri yaşamsal önem taşıyor. ...