Menu
Anasayfa » Sağlık Adası Kitapları » Sorular ve Yanıtlarla Diyabet Kitabı

Sorular ve Yanıtlarla Diyabet Kitabı

Türkiye`nin önde gelen 41 diyabet uzmanı bu kitapta buluştu: 

Sağlığım İçin Herşey Sağlık Kitapları Serisi`nin üçüncü kitabı “Sorular ve Yanıtlara Diyabet” yayınlandı.  Diyabet alanında Türkiye`nin önde gelen 41 uzmanını bir araya getiren kitapta, şeker hastalığıyla ilgili yüzlerce sorunun yanıtı yer alıyor.

Kitapta, Tip 1 ve Tip 2 diyabetin belirtileri, nedenleri ve tedavisindeki gelişmeler; çocuklarda, hamilelerde, yaşlılarda şeker hastalığı ayrıntılı olarak ele alınıyor. Ayrıca 5 diyetisyen şeker hastaları için sağlıklı 25 yemek tarifi veriyor.

Sağlık Adası yayınlarından çıkan kitap, zengin içeriğiyle diyabet hastaları ve yakınları için 510 sayfalık bir başucu rehberi niteliği taşıyor. Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin`in imza attığı söyleşilerden oluşan kitabın en önemli özelliği sorulu cevaplı formatıyla kolay okunabilmesi ve diyabetin yol açtığı  sertleşme sorunu, ayak yaraları, kalp hastalığı gibi sağlık problemlerinin ve tedavilerinin de ayrıntılı olarak incelenmesi…

Küresel bir sağlık sorunu olan ve her on saniyede bir kişiyi ağına düşüren şeker hastalığıyla yaşayanların sayısının 2030 yılında 552 milyon a ulaşacağı tahmin ediliyor. Adeta salgın bir hastalık gibi yayılan diyabetle ilgili kitapta yer alan bazı konular şöyle:

İnsülin ve hap tedavisi gören diyabetli hastalar günlük yaşamda nelere dikkat etmeli, nasıl beslenmeli? Şeker hastalarının ameliyat olması ya da diş çektirmesi gerektiğinde hangi önlemler alınmalı?  Diyabetli kadınlar hamilelikten nasıl korunmalı? Hipoglisemi, hiperglisemi gibi acil durumlarda yapılması gerekenler… Ayak yaralarının önlenmesi ve bakımı… Şeker hastalığına bağlı erkeklerde sertleşme probleminin; kadınlarda ağrılı ilişkinin, vajinal mantarların tedavi seçenekleri… Diyabetlinin spor çantasında neler olmalı? Şeker hastası kadınlarda hamilelik ve doğum… Gebelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet… Çocuklarda diyabetin tedavisi… Şeker hastalarında ruhsal sorunlar ve depresyon… Diyabet tedavisindeki gelişmeler… Diyabet teşhisinde açlık ve tokluk kan şekerinin önemi…  Şeker yükleme testi kaç saat yapılmalı? Şeker hastalığına bağlı nöropati, nöropatik ağrı, kabızlık, idrar ya da dışkı kaçırma gibi sorunların tedavisi var mı? Diyabetin kalbe, böbreklere ve gözlere olan olumsuz etkileri önlenebilir mi?

Kitapta röportajları yer alan diyabet uzmanlarının isimleri şöyle sıralanıyor:

Prof. Dr. Sema Akalın , Prof. Dr. Yüksel Altuntaş, Prof. Dr. Koray Acarlı, Prof. Dr. Emre Akkuş, Prof. Dr. Cengiz Aras, Prof. Dr. Faruk Aykan, Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, Prof. Dr.Selçuk Baktıroğlu, Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, Prof. Dr. Hülya Koçak Berberoğlu, Doç. Dr. Ahu Birol,  Prof. Dr. Taner Damcı, Doç. Dr. Tuncay Delibaşı, Prof. Dr. Nevin Dinççağ, Prof. Dr. Hayati Durmaz, Prof. Dr. İzzet Erdinler, Prof. Dr. Mustafa Ertaş, Prof. Dr. Serdar Güler, Prof. Dr. Şükrü Hatun, Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoğlu, Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu, Prof. Dr. Hasan İlkova,  Prof. Dr. Zeki Karagülle,  Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ, Prof. Dr. Hızır Kurtel, Prof. Dr. Nermin Olgun, Prof. Dr. Emel Özer, Prof. Dr. Sedat Özkan, Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, Dr. İlhan Satman,  Prof. Dr. Hakan Seyisoğlu, Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, Prof. Dr. Cihat Şen, Prof. Dr. Tufan Tarcan, Prof. Dr. Temel Yılmaz, Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu.

Şeker hastaları için sağlıklı yemek tarifleri veren beslenme ve diyet uzmanlarının isimleri ise şöyle;Yeşim  Çelik, Çağatay Demir, Gizem Keservuran, Yasemin Sancak ve Müge Özyurt Şafak.

www.sagligimicinhersey.com portalıyla aynı adı taşıyan sağlık kitapları serisinin üçüncü kitabı olan “Sorular ve Yanıtlarla Diyabet”e D&R mağazaları başta olmak üzere kitapevlerinden ve Migros gibi zincir marketlerin kitap stantlarından ulaşabilirsiniz.Kitabı ayrıca D&R web sitesi ve İdefix başta olmak üzere online kitapevlerinden de temin etmek mümkün.

Hepatitler
SORULAR VE YANITLARLA HEPATİTLER

Serinin ilk kitabı  “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler” ise gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin`inTürkiye`de alanında uzman 15 hekimle viral hepatitler konusunda yaptığı söyleşiler yer alıyor. Viral hepatitlerle ve karaciğer hastalıklarıyla  ilgili merak edilen her sorunun yanıtının yer aldığı bir başucu rehberi niteliği taşıyan kitaptaki bazı konu başlıkları şöyle:

Her viral hepatit geçiren kişide sarılık görülür mü? Taşıcılarda hastalığın alevlenme riski var mı? Hepatit B ya da C virüsüyle temas etmiş kadınlar hamile kalabilir mi, tüp bebek yaptırabilir mi? Bebeklerde ve çocuklarda viral hepatitlerin önemi nedir? Evde, okulda ya da işyerinde yakın temasta olduğunuz biri hepatit geçirirse hangi önlemleri almalı? Karaciğer yetmezliği ve siroz nasıl belirti verir, kimlere karaciğer nakli gerekir? Yağlı karaciğer hastalığı siroza dönüşür mü? Başkalarına bulaşma ve karaciğer yetmezliğine dönüşme riski olan bir hastalıkla yaşamanın getirdiği ruhsal sorunlarla nasıl başa çıkılır? Hepatit virüsüyle temas edenler cinsel yaşamda nelere dikkat etmeli? Kitapta, viral hepatitlerle ve karaciğer hastalıklarıyla ilgili bu tür yüzlerce sorunun cevabını yer alıyor.

Esra Kazancıbaşı Öztekin`in Prof. Dr. Ulus Akarca, Prof.Dr. Prof. Dr. İsmail Balık, Hülya Koçak Berberoğlu, Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğaş, Prof. Dr. Ramazan İdilman, Prof. Dr. Semra Kahraman, Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, Prof. Dr. Sedat Özkan,  Doç. Dr. Mehmet Sökmen, Prof. Dr. Fehmi Tabak, Prof. Dr. Nurdan Tözün, Prof. Dr. Gaye Usluer ve Prof. Dr. Cihan Yurdaydın`la yaptığı söyleşilerde Hepatit A, B, C, D, E, F ve  G bulaşma, korunma yolları, teşhis ve tedavi yöntemleri anlatılıyor.

Goz Kitabi
SORULAR VE YANITLARLA GÖZ HASTALIKLARI

Sağlığım İçin Herşey Sağlık Kitapları Serisi`nin ikinci kitapı ise;  “Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları”

Sağlık Adası Yayınları`dan çıkan kitapta yakın gözlüğü seçiminden miyopi, hipermetropi ve astigmat gibi sorunların cerrahi tedavisine; katarakttan glokoma; retina hastalıklarından gözyaşı kanal tıkanıklığına, tekrarlayan arpacıklardan göz tümörlerine ve keratokonusta kadar 60`dan fazla konuda ayrıntılı bilgi yer alıyor.

Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin`in 16 göz hekimiyle yaptığı söyleşilerden oluşan kitapta, bebeklerde, çocuklarda, gençlerde ve yaşlılarda sık görülen göz hastalıkları, nedenleri, belirtileri teşhis ve tedavi yöntemleri ayrıntılı olarak ele alınıyor. Kitapta,  anne adaylarını ilgilendiren bir bölüm de var:  “Hamilelik ve göz sağlığı”. Göz çevresindeki kırışıklar ve kapak  düşüklerinin tedavisiyle ilgili  olarak da “Göz Estetiği”  başlıklı bölümde  detaylı bilgi veriyor.

Göz sağlığıyla ilgili merak edilen soruların yanıtlarının yer aldığı 480 sayfalık bir başucu rehberi niteliği taşıyan kitapta yer alan konulardan bazıları şöyle:

Ani görme kayıpları ve çift görme… Gözü lazere uygun olmayan miyop, hipermetrop ve astigmatlar için tedavi seçenekleri…Göz kapağı düşüklükleri… Şaşılık… Göz tembelliği… Gözde sulanma, çapaklanma ve kanlanmadan  ışık çakmalarına  kadar sık görülen yakınmalar ve ardında yatan hastalıklar…  Diyabetlilerde göz problemleri ve tedavileri… Tiroid bağlı gözde ortaya çıkan komplikasyonların tedavisi… Çocuklarda gözdeki kırma kusurları… Numaralı gözlük seçimi… Kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gerekenler… Sarı nokta hastalığı… Retina dekolmanı… Korneanın iltihabi hastalıkları  ve göz uçuğu… Üveit ve Behçet hastalığı… Kornea nakli… Gözde acil müdahale gerektiren durumlar…

Kitapta söyleşileri yer alan tüm hekimlerin isimleri şöyle:  Op. Dr. Levent Akçay, Prof. Dr. Cengiz Aras, Op. Dr. Akın Banaz, Op. Dr. Efekan Çoşkunseven, Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, Prof. Dr. Kemal Dikici,  Prof. Dr. Hüsnü Güzel, Op Dr. Umur Kayabaşı, Prof. Dr. Akif Özdamar, Op. Dr. Neslihan Özgen, Op. Dr. Mahmut Öztürk, Op. Dr. Serpil Parmaksız, Op. Dr. Baha Toygar, Op. Dr. Füsun Uzunoğlu, Prof. Dr. Can Üstündağ, Op. Dr. Elvan Yalçın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Göz Kitabı Migros`un Kitap Stantlarında

16 uzmanın gözle ilgili 60 hastalık konusunda bilgi verdiği “Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları”, D&R ...