Menu
Anasayfa » Tüp Bebek - Kısırlık » Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Tüp Bebeğe Engel

Genel olarak toplumda, şeker tüketmek yerine yapay tatlandırıcıları kullanmanın daha sağlıklı olduğu düşüncesi yaygınken, kalorisi azaltılmış yiyecek ve içeceklerin arkasında gizlediği tehlikenin kimse farkında  değil. Bu sefer de diyet içecekler ve yapay tatlandırıcıların tüp bebeğe engel olduğu ortaya çıktı.

Yapay tatlandırıcılı soğuk içeceklerin ve sıcak içeceklere atılan  yapay tatlandırıcıların, kadının üreme potansiyeli üzerindeki olumsuz  etkilerine dikkat çeken Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül. Görgen, özellikle tüp bebek tedavisi gören hanımları yakından ilgilendiren bu önemli konuda şu bilgileri verdi:

“Günlük hayatlarında  düzenli olarak yapay tatlandırıcı tüketen kadınların gebe kalma şansı azalıyor. Çünkü yapay  tatlandırıcılı içecekler tüketen kadınlar daha kötü  yumurta ve embriyo  kalitesine sahip oluyor. Sıcak içeceklere konan şeker benzeri tatlandırıcılar ise embriyolarda deformiteye yol açıyor.

YAPAY TATLANDIRICILAR YUMURTA KALİTESİNİ BOZUYOR

Yapılan çalışmaların sonucunda, yapay tatlandırıcıların ve sıcak içeceklere atılan şeker yerini tutan maddelerin yumurta kalitesini ve bunun sonucunda embriyo kalitesini bozduğu ortaya çıktı.

Araştırmalar sırasında tüp bebek merkezlerinde tedavi gören kadınlara diyet alışkanlıkları, diyet içecekler ve tatlandırıcılar kullanıp kullanmadığı soruldu. İki yıldan daha fazla süre, üreme tedavisi gören kadınlardan elde edilen yumurtalar ve embriyolar incelendi.

Diyet içecekleri tüketenlerde ve tatlandırıcı kullanan kadınlardan elde edilen yumurtalarda anomali oranı yüksek çıktı. Aynı kadınlara ait  embriyo  kaliteleri ve dolayısıyla  rahime tutunma olasılıkları da daha düşük olarak saptandı.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Tüp Bebek Tedavisindeki Aşamalar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin aşamalarını İstanbul Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi’nden Op. Dr. Nurettin Türktekin ...