Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Robotel Derneği İle Çocuklar Robot Ellerine Kavuşuyor

Robotel Derneği İle Çocuklar Robot Ellerine Kavuşuyor

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, sekizinci sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Sekizinci sezonun 11. Fark Yaratan’ı uzuv deformasyonu yaşayan çocukların sorunlarına 3D yazıcılarla robot el uygulamaları yapan Robotel Türkiye Derneği oldu.

Zeynep Karagöz ve arkadaşları tarafından kurulan Robotel Türkiye Derneği’nin temelleri, el ve parmak kaybı veya deformasyonu olan çocuklar için proteze alternatif sunan “Enabling The Future” hareketinin Türkiye ağının oluşturulması hedefiyle atılıyor. Robotel Türkiye Derneği, başta çocuklar olmak üzere el ve parmak kaybı veya deformasyonu olan bireyler için kişiye özel ölçü ve niteliklerde üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş, kullanışlı mekanik eller sağlamayı hedefliyor.

Dünyada yüz binlerce kişi farklı sebeplerden ötürü uzuv deformasyonu yaşıyor. Bunun nedenleri arasında çocuğun doğuştan uzuv gelişimine engel olan Amniotik Band Sendromu, ortopedik rahatsızlıklar ya da kazalar yer alıyor. Çocuklar, gelişimlerini tamamlayana kadar protez takılamadığından, kas erimesinin yanı sıra pek çok sosyal ve psikolojik sorun da yaşanabiliyor. Robotel Türkiye Derneği, üç boyutlu yazıcılar ve teknoloji sayesinde tüm bu sorunlara çözüm sunuyor.
GÖNÜLLÜLERİN DESTEĞİYLE 25 ÇOCUĞA ROBOT EL MUTLULUĞU

Robotel Türkiye Derneği, gönüllü destekleri ile çalışıyor. Bugün 700’den fazla gönüllüsü olan derneğin sisteminde Türkiye’nin 47 ilinden 130’a yakın üç boyutlu yazıcı kaydı da bulunuyor. Bir robot el talebi olduğunda öncelikle ihtiyaç sahibinin bulunduğu ilden veya yakınından destek sağlanıyor. Bugüne kadar yaklaşık 25 çocuk için robot el yapımı gerçekleştiren dernek pek çok vaka üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Dernekle iletişime geçen ihtiyaç sahibinin ölçüleri alınıyor ve model çıkartılıyor. Ardından üç boyutlu yazıcılar yardımıyla robot el hazırlanıyor ve ihtiyaç sahibi kişiye teslim ediliyor. Böylece gelişim çağındaki çocukların hayatlarının kolaylaşması hedeflenirken, robot ellerin eğlenceli tasarımları sayesinde çocuklara özgüven desteği ve sosyalleşme imkanı da sağlanıyor.

Dünyada uygulanan bir gönüllülük sistemini Türkiye’ye uyarlayan ve çocukların hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlayan Robotel Türkiye Derneği’nin fark yaratan hikayesi 17 Mart 2017 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayınlanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Bir Uçtan Diğer Uca, Türkiye’nin Cilt Haritası Çıkartıldı!

Gücünü biyolojiden alan Bioderma, cilt kuruluğuna karşı çözüm sunan Atoderm ile Türkiye’nin cilt haritasını çıkarmak ...