Menu
Anasayfa » Diğer Kitaplar » Kalbin Son İmparatoru!

Kalbin Son İmparatoru!

“Hocaların hocası” olarak anılan, BAU TIP Bilim Nişanı sahibi Op. Dr. Kemal Bayazıt’ın “Kalbin Son İmparatoru” kitabının tanıtım toplantısı, kalp cerrahisinin duayenlerini bir araya getirdi.

Türkiye’de kalp cerrrahisi alanında pek çok ilkle adını duyuran, ilk kalp naklini gerçekleştiren Op. Dr. Kemal Bayazıt’ın biyografisi Bahçeşehir Üniversitesi tarafından yayımlandı. Kitaba katkıda bulunan Türk Kalp Cerrahisi camiasının öncü isimleri, dün Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında buluştu.

“Bayazıt ekolü” olarak adlandırılan kalp cerrahlarının Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki temsilcisi, BAU Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz Süha Küçükaksu tarafından kaleme alınan “Kalbin Son İmparatoru – Bir Kalp Cerrahının Yaşam Öyküsü” kitabının tanıtım toplantısı Fazıl Say Salonu’nda dün gerçekleştirildi. Op. Dr. Kemal Bayazıt ve ailesinin de hazır bulunduğu toplantıda, katılımcılar Dr. Bayazıt’a kitabını imzalatma fırsatını buldular.

MODERN TÜRK TIBBINA YÖN VERDİ

Op. Dr. Kemal Bayazıt’ın BAU Tıp Bilim Nişanı’na sahip olduğunu hatırlatan BAU Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Deniz Süha Küçükaksu, konuşmasında kitabı yazma öyküsünü şöyle anlattı:

“BAU TIP Bilim Nişanı törenlerinin ilkine katıldığımda aklıma gelen ilk şey, hocam Kemal Bayazıt için de böylesi bir tören düzenlemekti. Kısa bir süre önce gerçekleştirdiğimiz tören hazırlıkları sırasında kendisi hakkında öyle şeyler öğrendim ki bu bilgileri bilime gönül vermiş meslektaşlarımın, iyi hekim – iyi bilim insanı olma idealleri yolunda çalışmakta olan genç tıbbiyelilerin de bilmesinin ve öğrenmesinin gerekli olduğuna inandım. O nedenle hocam hakkında bir kitap yazmaya karar verdim.

Dr. Kemal Bayazıt, kalp damar cerrahı olarak ‘hocaların hocası’ statüsünde onursal anlamda ‘ordünaryus’ mertebesinde yer almaktadır. Yıllar önce henüz kendisini tanımadan idolüm olarak hayatımı değiştirmiş, her zaman varlığını arkamda hissettirmiş, yıllar sonra da yüreğini, zihnini bana açarak kendisini çok yakından tanıma imkanı vermiştir. Bu nedenle bu kitap; salt bir cerrahın hayat hikayesinden öte genç idealist hekimlerin geleceğine ışık tutacak yaşam prensipleriyle doludur.”

Toplantıda konuşan Op. Dr. Kemal Bayazıt’ın kızı Itır Bayazıt da babasının kendini mesleğine adamış bir doktor olduğunu belirtti. Itır Bayazıt, şunları söyledi:

“Tıp alanında vermiş olduğu hizmetleri de mesleğine olan koşulsuz sevgisi ile gerçekleştirmiştir. Çocukluğumuzda babamın yaptıkları evde konuşulmazdı. Büyüyüp de onun başarılarını çevremizden duymaya başlayınca, babamız haricindeki Dr. Kemal Bayazıt’ı tanımaya başladık. Her zaman bizim, ailemizin, torunlarının rol modeli ve gurur kaynağıdır.”

“TÜM KALP CERRAHLARI ADINA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Kürşat Bozkurt ise Türkiye’de sayısını 1400 olarak belirttiği kalp cerrahları adına, derneğin kurucu üyesi Kemal Bayazıt’a şükran borçlu olduklarını ifade etti.

BAU TIP Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Taşdemir de Dr. Bayazıt’ın kurduğu Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nin Türkiye’de kalp hastalıklarının tedavisinde ve kalp cerrahisinde bir çok ilk ve yeni uygulamayı gerçekleştiren bir klinik olmanın yanı sıra buradan yetişen kalp cerrahlarının ülke çapında halen önemli görevler yaptığını vurguladı. Prof. Dr. Taşdemir, şunları söyledi:

“Tıp fakültesinden mezun olduğum yıl dünyada ilk kalp naklini gerçekleştiren Dr. Christian Barnard’a duyduğum hayranlık bende kalp cerrahı olma hevesi yaratmıştı. Dr. Barnard’dan bir yıl sonra ülkemizde ilk kalp nakli yapan zamanın en saygın ustasının yanında olmak bizler için büyük bir şanstı. Dr. Bayazıt, arzu, sabır, sebat ve güvenle tüm zorlukların üstesinden gelen ve başarıya odaklı bir bilim insanıydı. Dr. Bayazıt’ın önemli özelliklerinden biri de asistan, uzman, şef muavini ayırt etmeden bilimsel düşünceleri dinlemesi ve ortak bir akılla ekip çalışmasını güçlendirmesiydi.”

DOSTLARININ GÖZÜNDEN OP. DR. BAYAZIT…

Prof. Dr. Cevat Yakut: “Kemal Bey bilgiyi nakleden eğitim sistemini değil, sorgulayan sistemi kurdu ve yönetti. Hayalleri ve rüyaları insanları eyleme götürür. Düşüncelerini gerçekleştirerek olgunluğa ulaşan adam olmak… İşte bizlere böyle bir örnek bir hayat çizgisi sunmaktadır Dr. Bayazıt. ‘Gidilmeye değer bir yolun kestirmesi yoktur.’ ‘ İstersen alırsın, yaparsın olursun’, ‘Taklitle başarmaktansa özgün bir teknikle başarılı olmak çok daha iyidir’ ilkeleri rehberim olmuştur.

Cerrahide kişisel üslubun doğmasında en önce usta – çırak ilişkisi etkili olur. Genellikle her ustanın bir işi, bir becerisi vardır denilse de her beceri sahibi usta olmayabilir. Ustamın çizgisinde zamanı daima üreterek tükettim. Biz öğrencileri üzerinde çok değerli cerrahi miras bırakmıştır.”

Prof. Dr. Siber Göksel: “Dr. Bayazıt demek Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi demek, Türkiye İhtisas Hastanesi demek Dr. Kemal Bayazıt demektir. Kemal Bayazıt yüzü ileriye, aydnlığa, yeniliğe dönük bir yapıdadır, o bizim lokomotifimizdi. Yüksek İhtisas Hastanesi’nin ardından Koşuyolu’nu, GATA’yı kurdu. Yaratma sanki ohra içgüdü idi, birşeyler yaratmazsa rahat etmezdi. ‘Çok rutine kaldık, bir yenilik yapmamız gerek’ derdi ikide bir. Bizi hiç rahat bırakmazdı, gevşememize, rehavete kapılmamıza engel olurdu.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Otizmi Anlamak!

Otizmli bir bilim kadın yazar Luisa Di Bıagio tarafından yazılan ve Çidem Ayözger Ergüvenç tarafından ...