Menu
Anasayfa » Zayıflama Yöntemleri » Zayıflama Ameliyatları ve Sonrası

Zayıflama Ameliyatları ve Sonrası

Obezite cerrahisi hastaların hayatını nasıl değiştirir? Diyabetli hastaların obezite ameliyatı sonrası sağlıklarında ne gibi değişimler olur? Zayıflama ameliyatından sonra hastalara yasaklar listesi verilir mi? Mide hacminin yeniden genişlemesine neden olan bazı gıdalar var mıdır? Zayıflama ameliyatları nasıl yapılır? Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar hastaya ne gibi kolaylıklar sağlar? Kadınlar mı, erkekler mi daha çok zayıflama ameliyatı olmayı tercih etmektedir? Obezite cerrahisi ameliyatı geçirmiş bir kişi ne kadar zamanda ne kadar kilo verebilir? Obezite cerrahisi sonrası oluşan sarkmalardan sonra her hastaya revize cerrahisi gerekir mi? Obeziteye bağlı kısırlık ne ölçüde ortadan kalkar?

Medical Park Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Pınar, obezite cerrahisi ve diyabetin cerrahi tedavisiyle ilgili merak edilenleri Sağlığım İçin Herşey’de anlattı.

. Obezite cerrahisi hastaların hayatını nasıl değiştirir?
“Obezite, vücuda fazla alınan kalorinin yağ olarak depolanmasıdır. Vücut kitlesi büyüdükçe insanlar sağlıklıyken yaptıkları işlerin çoğunu artık yapamaz hale gelirler. Zayıfken gün içinde yaptıkları en basit hareketlerde bile başkalarına muhtaç olurlar. Birtakım günlük faaliyetlerini eş, dost, akrabalarının yardımıyla yerine getirebilecek kadar yaşam konforları düşer. Örneğin yıllardır ayakkabısını eşine bağlatan, saçını oğluna ya da kızına yaptıran hastalar vardır. Bu hastalar ameliyat olduktan 3-5 ay sonra ciddi kilolar verdiklerinde artık günlük ihtiyaçlarını tek başına giderebilecek duruma gelirler. Obezite cerrahisi, ciddi anlamda yaşam konforunu pozitif anlamda değiştiren, dolayısıyla hastaların ekstra mutluluk da yaşadıkları bir yöntemdir.”

AMELİYAT SONRASI SOSYAL YAŞAM

. Bu ameliyatlar insanların kendilerine olan özgüvenlerini nasıl etkiler?
“Şişman hastalar ameliyata artık sosyal hayattan kopmuş olarak gelirler. Dışarıda  yapabilecekleri aktiviteleri rahat yapamayacaklarını düşündükleri için kendilerini geri çekerler. Ameliyat olarak kısa sürede kilolarından kurtuldukları için hem geçmişin verdiği psikoloji hem de yeni hayatın getirdiği heyecanla hastaların pozitif geri bildirimler olmaktadır. Mesela 1 yıl önce kışın çizme giyemeyen hastalar ameliyattan sonraki kışta rahatlıkla çizme giyebilir hale gelmektedir.”

OBEZİTE CERRAHİSİ İLE DİYABETE ÇÖZÜM

. Diyabetli hastaların obezite ameliyatı sonrası sağlıklarında ne gibi değişimler olur?
“Tip2 diyabetli hastalarda vücut yeteri kadar insülin salgılayamaz ya da hasta şişmansa bu salgılanan insülin vücuduna yetmez. Şişman ve tip2 diyabetli hastaya genelde zayıflama ameliyatları uygulanır. Hasta zayıfladıktan sonra şişmanken kullandığı oral antidiyabetik ve insülinleri yavaş yavaş bırakır. Çünkü vücut kitlesi düştükçe pankreas artık yeni vücuda yeter hale gelir. Hastanın büyük oranda kan şekeri düzelir; insüiline ve haplara ihtiyacı azalır. Tip2 diyabeti olup obez sınıfına girmeyen, ortalama ya da hafif kilolu hastalara uygulanan ameliyat tekniğinden sonra da kısa bir süre içersinde hastaların pankreasları yeteri kadar insülin salgılar. Bu hastaların da dışarıdan insülin ya da oral antidiyabetik alma ihtiyaçları mümkün olduğu kadar azalır.”

. Zayıflama ameliyatından sonra hastalara yasaklar listesi verilir mi? Mide hacminin yeniden genişlemesine neden olan bazı gıdalar var mıdır?
“Bu ameliyatlardan sonra kilo alımının sebepleri çeşitlidir. Mide genişlemesine bağlı ameliyatlardan sonra tekrar kilo alımı nadir görülür. Her 100 mide küçültme ameliyatında 8-9 hastada görülen vakalardır. Genelde geri kilo alımının sebebi karbonhidratlı ve şekerli sıvı gıda alınmasıdır. Hastaya ameliyattan sonra ciddi anlamda profesyonel diyetisyen desteği verilir. Ayrıca hastalar yakından takip edilir. Bu desteklere uyum gösteren hastalar, geri kilo alımını minimalize ederler.”

Op. Dr. Hasan Pınar

ZAYIFLAMA AMELİYATLARINDA KAPALI YÖNTEM AVANTAJI

. Zayıflama ameliyatları nasıl yapılır? Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar hastaya ne gibi kolaylıklar sağlar?
“Obezite cerrahisinde artık kapalı yöntemler kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber kapalı yöntemler gün geçtikçe kendini yenilemektedir. Doktorlar da gerek yurtdışında gerek yurtiçinde çeşitli eğitimlerle bu teknolojiye uyum sağlama adına kendilerini geliştirmektedir. Ameliyat sayıları da ciddi boyutlara ulaştığı için artık 2-2,5 saat sürebilecek bir ameliyat 45 dakikada güvenli bir şekilde ve uygun tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Ameliyatın kısa sürmesi hem hasta konforunu hem hastanın daha az ağrı çekmesini hem de normal hayata daha rahat geçmesini sağlar. Hasta ameliyattan 5-6 saat sonra yürür pozisyona gelir. 24 saat geçtikten sonra sıvı gıdalara başlanarak rejimi açılır. 3 gün hastanede yattıktan sonra da diyetisyenlerce 2 aylık bir diyet programı verilerek hasta dengeli beslenme alışkanlığına doğru yönlendirilir. Endüstriyel gıdalar ameliyat edilen hastalara da önerilmez. Gazlı içecekler, yüksek şeker ve glikoz şurubu bulunan hazır gıdalar, abur cubur diye tabir edilen cipsler gibi çok fazla kalorili ve işlenmiş madde içeren, kansorejen etkileri olabilen ve obeziteye hızlı bir şekilde geçişi sağlayan gıdaları tüketmek yasaktır. Zaten bu gibi sağlıksız gıdaları hiç kimse tüketmemelidir.”

SAĞLIK TURİZMİNDE OBEZİTE AMELİYATLARININ YERİ

. Sağlık turizmi açısından obezite cerrahisinde Türkiye’nin durumu nedir? Antalya’ya özellikle hangi ülkelerden obezite ameliyatı olmak için gelinmektedir? Türkiye’de ameliyat olmak neden avantajlıdır?
“Birçok branşta hem Türk vatandaşlarımızın yoğunlukla yaşadığı başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Rusya gibi kuzey ülkelerine hatta okyanus aşırı ülkelere dahi sağlık turizmi açısından ulaşmış durumdayız. Genelde Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları daha kaliteli, daha ulaşılabilir, iletişimi daha rahat gördükleri için gelmektedir. Teknolojik açıdan da kesinlikle Avrupa’nın gerisinde değiliz. Antalya, sağlık turizminin ciddi anlamda yoğun bir şekilde uygulandığı bir şehir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız kolaylıkla Antalya’ya ulaşabiliyor. Tatil planları olan hastalarımız öncesinde tatillerini geçirip sonrasında ameliyat ön hazırlıklarına başlıyorlar. Ameliyatlarını olup yaşadıkları ülkelere rahatlıkla taburcu olabiliyorlar. Aynı zamanda Ortadoğu’dan, Türki Cumhuriyetler’den de Antalya’ya özellikle hasta yoğunluğumuz çok fazla. Bir yılda gerçekleştirdiğim 300’e yakın ameliyatın yarısından fazlası yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları olduğunu söyleyebilirim.”

KADINLAR DAHA ÇOK ZAYIFLAMA AMELİYATI OLUYOR

. Kadınlar mı, erkekler mi daha çok zayıflama ameliyatı olmayı tercih etmektedir?
“Dünyada zayıflama ameliyatını tercih eden kadın-erkek oranları bölgelere göre değişmektedir. Amerika’da kadın-erkek oranı birbirine yakındır. Ülkemizde gerçekleştirdiğimiz ameliyatların ise yüzde 70’e yakınını kadınlar oluşturmaktadır.”

. Obezite cerrahisi ameliyatı geçirmiş bir kişi ne kadar zamanda ne kadar kilo verebilir?
“Kilo ne kadar fazlaysa uygulanan diyetle kilo verim hızı, ilk başlandığında çok olur. Bu ameliyatla gıda alım miktarı 4/1’e düşürüldüğü için hasta eskisi kadar katı gıdalardan kalori alamaz. Sadece vücuduna yetecek kadar kalori alabilir. Vücudunda enerji deposu olarak beklettiği yağları artık vücudu kullanır. 160 kiloyla ameliyat edilen bir hastanın ilk 1 ayda vereceği kilo 15-16 hatta 20’lere yaklaşırken; 100 kilo ile ameliyat edilen boyu kısa bir hastanın ise ilk ayda vereceği kilo 13-14’lerde olabilir. Ama genelde hastalar ilk 3 ay içerisinde ciddi rakamlarda kilo verip ondan sonra 9-12 ayı tamamlayacak şekilde kilo vermeye devam ederler. 9-12 ay süreci sonucunda da ortalama kilolarına kavuşurlar.”

SPOR YAPMAK SARKMALARI ÖNLÜYOR

. Obezite cerrahisi sonrası oluşan sarkmalardan sonra her hastaya revize cerrahisi gerekir mi? Sporla verilen kilolardan kaynaklanan sarkmaları toparlayabilmek mümkün müdür?
“Hastalara yeni hayatlarına uyum sağlarken artık sporu ve hareketliliği de hayatlarına katmalarının çok önemli olduğu vurgulanır. Ameliyattan sonra spor alışkanlıkları edinen, her gün yapılabilen sporları uygulayan hastalarda sarkma problemlerinin minimal olduğu görülmektedir. Ama sadece yeme kısıtlılığıyla zayıflayan, sosyal olarak spora vakit ayıramayan ya da sosyo ekonomik düzeyi buna izin vermeyen hastalarda bir miktar sarkma olmaktdır. Bu tür durumlarda ameliyattan 1-1,5 yıl dolduktan sonra, sarkmaların estetik cerrahi müdahaleyle toparlanabileceği hastalara önerilir.”

. Obeziteye bağlı kısırlık ne ölçüde ortadan kalkar?
“İnsanın üreme fonksiyonlarının azalmasının (infertilite) en önemli sebeplerinden bir tanesi günümüzde obezitedir. Şişmanlığa bağlı çocuğu olmayan ve kadın doğum uzmanı tarafından kilo vermesi gerektiği söylendikten sonra obezite ameliyatı olan hastalar, zayıfladıktan sonra hamile kalabilmektedir. Üreme sağlığı açısından da obezite çok ciddi bir handikaptır ve bu ortadan kaldırıldığında hastalar güzel sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Zayıflama Ameliyatları

Kişiye özel obezite cerrahisi mümkün müdür? Tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi nedir? Obezite cerrahisi geçiren ...