Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Steptember: Her adım sağlık, umut ve güzel bir gelecek için

Steptember: Her adım sağlık, umut ve güzel bir gelecek için

Cerebral Palsy, beyin ve beyincikte oluşan hasar sebebiyle meydana gelen fiziksel bir engellilik durumudur. Doğum öncesi, sırası veya sonrasında yaşanan; anne karnında meydana gelebilecek gelişimsel sorunlar, hamilelikte kullanılan ilaçlar, düşük tehdidi, kafa darbeleri, yüksek ateşli hastalıklar, gibi durumlar Cerebral Palsy’e sebep olabiliyor.

Dünya genelinde 17 milyonu aşkın Cerebral Palsy’li birey bulunuyor. Türkiye’de ise her 8 saate 1 Cerebral Palsy’li bebek ömür boyu özel eğitim ve rehabilitasyon ihtiyacı ile dünyaya gözlerini açıyor.

Cerebral Palsy ile ilgili geliştirici, koruyucu, teşhis ve tedavi edici çeşitli destek hizmetleri sunan ve bugüne kadar 20 binden fazla çocuğa özel eğitim ve rehabilitasyon desteği veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, 2011 yılında Avustralya’da başlayan Steptember Projesi’nin 3 yıldır Türkiye sorumlusu.

Eylül (September) ve Step (adım) kelimelerinin birleşmesinden türemiş Steptember, 9 ülkede eş zamanlı olarak düzenlenen ve hem katılımcıların hem de Cerebral Palsy’li çocukların hayatında pozitif bir etki yaratmak için oluşturulmuş sağlıklı ve eğlenceli bir etkinliktir.

Bu yıl 4 Eylül ile 1 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek proje kapsamında 4 kişilik takımlar kuruluyor. Her adımın Cerebral Palsy’li bir çocuğa umut olacağı Steptember ayında hedef, katılımcıların kendi sağlıkları için günde 10 bin adım atmaları ve çeşitli bağış kampanyaları ile Cerebral Palsy’li çocuklar için bağış toplamasıdır.

Cerebral Palsy’li çocuklar çoğunlukla yürüyemiyor, koşamıyor, zıplayamıyorlar… Sağlıklı bir yaşam için uzmanlarca da önerilen günde 10 bin adım hem kendimiz hem de Cerebral Palsy’li çocuklar için ömür boyu sürecek sağlıklı yaşam formunun en önemli etabını oluşturuyor.

http://www.steptember.org.tr/ adresinden kayıt yaptırdıktan sonra size özel gönderilen kit ile birlikte farkındalık maratonuna ilk adımı atacağınız Steptember kapsamında, Eylül ayı boyuca bisiklete binebilir, koşabilir, dans edebilir, yürüyebilir, yüzebilir bu esnada iş ve sosyal çevrenizi anlamlı bir bağış kampanyasına dahil edebilirsiniz.

Sağlıklı bir beden, çocuklara armağan edeceğiniz umut dolu bir gelecek 10 bin adımlık bir parkurda gizli.

Editöre not: Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı 2014 yılından beri Türkiye ayağını sahiplendiği Steptember ile global bir kampanya sürdürürken katılımcıya fayda olarak geri dönecek bir eylem sunuyor.

Toplanan bağışlarla Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Cerebral Palsyli çocuklara eğitim-öğretim, psikolojik ve sosyal destek, erken müdahale danışmanlığı, fizyoterapi, hidroterapi, özel eğitim ile birlikte bilimsel çalışmaları destek için kullanılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Kulaçlar Otizmli Çocuklara Umut Olacak!

Bu yıl 30. yılını kutlayan, Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 22 Temmuz 2018, Pazar günü ...