Menu
Anasayfa » Köşe Yazıları » Ruh Sağlığı Köşesi » Aşırı Sıcaklar, Psikolojinizi Etkileyebilir!

Aşırı Sıcaklar, Psikolojinizi Etkileyebilir!

Sıcak havaların vücudumuza olan etkileri kadar psikolojimize olan etkileri de şaşırtıcı boyutlara ulaşabiliyor. Güne başlarken nasıl bir ruh haline bürüneceğimiz bile doğanın bize sunduğu havayla oldukça bağlantılı. Şöyle ki; enerjik bir sabaha uyandığınızı düşünürken teninizi yakan bir güneş ve nefes bile aldırmayan yüksek nem oranı psikolojiniz üzerinde tahmininizden fazla etkiye sahip. Bunun sebebi, aşırı sıcakların ısı düzenleme kapasitemiz üzerinde oluşturduğu baskı ve sonrasında açığa çıkan sinir ve tahammülsüzlük olarak açıklanabilir.  Avrasya Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Burak Berber, aşırı sıcakların psikolojimiz üzerindeki etkilerini ve bu etkilerle başa çıkma yollarını sizler için anlattı.

YORGUN VE STRESLİ BİR RUH HALİNİN SEBEBİ SICAK HAVALAR OLABİLİR

Küresel ısınma ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan bir sıcaklık artışı söz konusu… Sıcaklık artışı sadece fizyolojik ve somut etkilere sebep olmuyor. Dünyanın birçok bölgesinde rekor rakamlara ulaşan sıcaklık değerleri aynı zamanda soyut sayılabilecek psikolojik etkilere sebep oluyor. Aşırı sıcak havalara maruz kaldığımızda sinirlerimizi kontrol edemiyor ve daha sabırsız oluyoruz. Sıcak havalar bunlara ek olarak;

 • Halsizlik,
 • Karamsarlık,
 • Dikkat eksikliği,
 • Refleks zayıflığı,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Ateş basması,
 • Zihinsel yorgunluk,
 • Termal stres,
 • Anksiyete gibi ciddi psikolojik etkilere sebebiyet veriyor.

Sıcak havalar psikolojimizi nasıl etkiliyor?
Uzun süre aşırı sıcaklara maruz kalmak ve vücudun terle kaybettiği suyun ve minerallerin telafi edilememesi ısı stresine yol açıyor. Bu durum ise merkezi sinir sistemine doğrudan bir etki yapıyor. Ayrıca beyindeki birçok kimyasalın da dengesini etkileyerek kimyasallar ile bağlantılı olan duyguların değişmesinde önemli bir rol oynuyor. Yani bu dönemde anlam veremediğiniz bir şekilde isteksiz ve halsizseniz bilin ki sebebi aşırı sıcaklar!

Aşırı sıcaklarla boğuştuğumuz şu günlerde genel ruh halinizi bir düşünün. Genel olarak enerjimiz düşük ve yorgun bir psikolojinin kontrolü altında oluyoruz. Sebebi ise özellikle nem artışıyla ortaya çıkan mutsuzluk, huzursuzluk hissi… Aslına bakılırsa yaz gelince artması beklenen sosyal aktivitelerin sıcaklar sebebiyle ertelenmesi bile mutsuz olmak için bir sebep olarak görülebilir. Yani doğrudan veya dolaylı sıcak havaların etkisinde olmamak nerdeyse imkansız, tabi sıcaklara teslim olduğumuz müddetçe!

Sıcak havalara teslim olmak mı yoksa mücadele etmek mi?
İnsan psikolojisi birçok dış etkenden etkilendiği gibi aynı dış etkenlerle mücadele edebilecek kadar da güçlü bir yapıya sahiptir. Eğer siz sıcak havaların üzerinizde yaratacağı etkilere teslim olmamayı seçerseniz, psikolojiniz bu etkilere karşı güçlü bir bariyer oluşturacak ve önlemini alacaktır. Yani her şey beyinde başladığı gibi yine beyinde bitmektedir.

Bunlara ek olarak psikolojik kalkanınızı güçlendirecek bazı ipuçlarıyla aşırı sıcaklara karşı güçlü bir savunma mekanizması geliştirebilirsiniz.

 • Duygu-durum bozuklukları açısından önemli bir etken olan sıvı kaybının önüne geçmek için bol bol su için.
 • Vücudun mineral dengesini korumak için tercihiniz asitsiz ve şekersiz sıvılardan yana olmalı.
 • Giydiğiniz kıyafetler sandığınızdan daha fazla etkiye sahip. Bu sebeple kıyafet seçimlerinizi modaya göre belirlemeyin. Önceliğiniz pamuklu, serin tutacak ve rahat giysilerden olmalı.
 • Ertelediğiniz her fiziksel aktivite sizi biraz daha depresif bir duruma sürükleyebilir. Bu sebeple sıcak havalara odaklanıp bitkin bir ruh haline bürünmektense sosyalleşmek ve eğlenceli aktivitelere zaman ayırmak daha yararlı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Deprem Travmayı da Getiriyor!

Gökova Körfezi’nde dün gece meydana gelen 6.3’lük deprem Bodrum ve çevresinde hissedildi. Can kaybına neden ...