Menu
Anasayfa » Belediyeler ile Sağlık » Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarıyor

Meme Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarıyor

Meme kanseri yılda bir milyondan fazla kadını etkilerken, yüz binlerce kadının da ölümüne neden oluyor. Kadıköy Belediyesi Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi’ ilçede  yaşayan ve çalışan tüm kadınlara meme ve jinekolojik kanserler konusunda erken tanı ve doğru tedaviye yönlendirme hizmetlerini ücretsiz veriyor. Merkezde şimdiye kadar 54 bin kişiye hizmet verildi.

Kadınlarda en sık görülen kanser olan “meme kanseri” kadınlarda kanserden ölüm nedenlerinde ikinci sırada yer alıyor. Tüm dünyada yılda bir milyonu aşan sayıda kadında bu tanı konulurken, yine yılda 400 bini aşan sayıda ölüme neden oluyor. Ekim ayı, meme kanserinde erken teşhisin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı’ olarak kabul görüyor.

Hem tedavi hem de farkındalık çalışması yapan kuruluşlardan biri de Kadıköy Belediyesi Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi. Mamografi Merkezi, kadın hastalıkları ve meme sağlığı konularında hastalıkları erken teşhis edebilme, doğru tedaviye yönlendirebilme ve yaşam kalitesini yükseltme hedefiyle hizmet veriyor.

Kadıköy Belediyesi Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi, Eylül 2011’de hizmet vermeye başladı. Merkezde; Meme, Radyoloji ve Kadın Hastalıkları Polikliniği olmak üzere üç tane poliklinik hizmet veriyor. Kadıköy ilçe sınırları içerisinde yaşayan ve çalışan kadınlara yönelik ücretsiz koruyucu sağlık hizmetinin verildiği Momografi Merkezi’nde meme ve serviks kanserine yönelik tedavinin kolay ve etkili olduğu erken evrelerde, kanseri yakalamak için gerekli test ve muayeneleri ücretsiz olarak yapılıyor.

Merkeze başvuran 20 yaş üstü her hastaya meme muayenesi yapılırken,  muayene sonucu gerekli görülen 40 yaş üstü hastalara daha ileri tetkikler (mamografi, ultrasonografi) yapılıyor. Momografi Merkezi’nde ayrıca hastalara “kendi kendine meme muayenesi eğitimi” ve ne sıklıkla yapılması gerektiği doktorlar tarafından birebir muayene sırasında gösteriliyor.

54 BİN HASTAYA HİZMET VERİLDİ

Momografi Merkezi’ndeki kullanılan mamografi cihazı da düşük doz ile inceleme yapabilen en son teknolojik cihazlardan biri. Ultrason cihazında memeye özel ve hassas proplar ile uygulama yapılıyor. Bu incelemeler sonucunda olgular tüm dünyada kabul gören “Bırads” kriterlerine göre derecelendirilirken, şüpheli olgular ileri inceleme için ilgili meme polikliniklerine yönlendiriliyor.

Kadın Hastalıkları polikliniğinde de merkeze başvuran hastalara jinekolojik muayeneleri ve ultrasonografileri uzman doktor tarafından yapılıyor. Uygun koşulları taşıyanlardan smear testi alınıyor. Merkez’de Mayıs 2016’dan beri Toplum Sağlığı Merkezi’nin çalışmalarından biri olan HPV DNA testi örnekleri Kadıköy Belediyesi Momografi Merkezi’nden alınabiliyor.

Kadıköy Belediyesi Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi’nde Eylül 2011 – Eylül 2017 dönemleri boyunca 54 bin hastaya hizmet verildi. 6 yıl içinde 31 bin 955 momografi, 38 bin 851 ultrason ve 11 bin 227 smear işlemi yapıldı. Altı yıl içinde 1200 hastadan biyopsi sonucu istendi. Bu sonuçlara göre, 338 Malign (kötü Huylu tümör)  332’sinde ise Benign (iyi huylu tümör) tespit edildi.

Dumlupınar Mahallesi Dr. Erkin Caddesi’nde bulunan Mamografi Merkezi’nden yararlanmak için  0216 565 66 16’yı arayarak randevu almak yeterli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

‘Engellere Özgürce Kulaç’ Atıyorlar

Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden engelli çocuklar ve yetişkinler Zeytinburnu Belediyesi tarafından verilen ücretsiz yüzme kurslarıyla ...