Menu
Anasayfa » Erkek Sağlığı » Fazla Kilo ve Obezite Problemi Erkeklerde Kısırlığa Yol Açabilir

Fazla Kilo ve Obezite Problemi Erkeklerde Kısırlığa Yol Açabilir

Beslenme şeklimizin ve alışkanlıklarımızın üreme fonksiyonlarımızı da  etkilediği bilinmektedir. Aşırı kilonun beraberinde getirdiği sorunlar birçok hastalığa yol açarken, erkeklerde testosteron dengesi bozukluğuna neden olarak  kısırlığa da yol açabilmektedir. Bahçeci Sağlık Grubu doktorlarından Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Günaydın; ” Yapılan laboratuvar çalışmaları (deney hayvanları üzerinde); kilo problemine bağlı olarak testisten salgılanan bazı moleküllerin eksildiğini ve bu sebeple üreme yeteneğinin azaldığını ortaya koymuştur” dedi.

Hamile kalabilmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için anne-baba adaylarının bazı konularda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Tedaviye başlamadan önce veya tedavi sırasında beslenme şekillerinin ve yaşam pratiklerinin değişmesi gerekmektedir. Erkeklerde fazla kilolar sperm sayısında azalmalara, sperm hareket ve döllenme kabiliyetlerinde  düşüşlere ve kısırlığa neden olabilir.

Obezite artık yalnızca gelişmiş ülkeler için değil, gelişmekte olan ülkeler için de yaygın bir sorun haline gelmiştir. Erkeklerde obezitenin, birçok sağlık sorunu gibi kısırlığa da yol açabileceği, özellikle bazı erkek hastaların bu konudaki şikayetlerinin fazlalaşması ve yapılan araştırmalar ile açıkça görülmektedir. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Günaydın;” Yağ dokusunun yapımının uyarılması testis bölgesinde yağlı dokunun ve oksidasyona bağlı olarak sperm hücrelerinde stresin artmasına yol açıyor. Bu hastalarda uyku apnesi nedeniyle  gece uyku düzeni bozuluyor. Bu da geceleri olan testosteronun yükselmesini engelliyor. Böylece sperm sayısı, hareketi ve morfolojisinde bozulma oluşuyor. Yine bu erkeklerde vücuttaki östrojen/androjen dengesinin bozulması cinsel sorunlara da yol açabiliyor” dedi.

KISIRLIK SORUNU YAŞAYAN KİLOLU ERKEKLERDE TEMEL SORUN ÇOĞUNLUKLA GENETİK YATKINLIK…

Şişman erkeklerin testis bölgesindeki yağ oranının fazla oluşu o bölgedeki vücut ısısını yüksek tutmaktadır. Aşırı sıcaklık , sperm üretimini ve kalitesini azaltmaktadır. Bütün bu bulgulara karşın kısırlık, obezite sorunu yaşayan erkeklerin tümü için söz konusu değildir. Bu erkeklerin çoğu genetik yatkınlığı olan morbid ( hastalıklı ) obezlerdir. Tüm bunların haricinde erkeklerde sigara ve alkol tüketimi ve çevre kirliliği  de infertiliteye yol açan nedenler arasında gösterilmektedir.

Prof. Dr. Gürhan Günaydın;” Obezitenin kısırlığa neden olması; semen kalitesindeki azalmalar, endokrinolojik bozukluklar, hormonal üretimde görev alan aromatizasyon faaliyetlerinde azalmalar, psikolojik nedenler, ısı artışı gibi termal nedenler ve uyku apnesi  nedenleriyle olabilir” diyerek tüm bu nedenlerin birleşimi olarak sperm üretimi ve kalitesinde azalmaların meydana gelebileceğinin altını çizdi.

FAZLA KİLO ERKEKLERDE ÖSTROJEN HORMONUNU ARTIRIYOR

Erkekte testosteron, kadınlarda ise östrojen hormonu baskındır. Vücut Kitle İndeksi fazla olan bireylerde bu hormonal dengelerde bozulmalar gözlemlenmektedir. Çeşitli nedenlerle alınan fazla kilolar testosteron, gonadotropin ve  seks hormonlarını bağlayan proteinin azalmasına sebep olurken östrojen hormonunun göreceli artmasına neden olabilir” diyen Prof. Dr. Gürhan Günaydın;” Bu durum geri bildirimler sonucu beyindeki hormon kontrol merkezlerinin  aktivitesini  ve sperm üretim mekanizmasın işlevini olumsuz yönde etkiler. Hormonal aksta yaşanan bu değişimler, sperm üretiminin bozulmasına yol açabilir.”

Yine;  başka araştırmalarda, aktif spor yapan erkeklerin sperm kalitesinin, yapmayanlara göre daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Prostat Kanseri Tedavisinde Fokal Yaklaşım

Yeni geliştirilen fokal tedaviyle prostat kanserindeki tümör odağı yakılarak yok ediliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Üroloji ...