Menu
Anasayfa » Diyabet » Diyabet ve Obezite Farkındalık Eğitim Merkezi (DOFEM)

Diyabet ve Obezite Farkındalık Eğitim Merkezi (DOFEM)

Ayak bakımımı nasıl yapmalıyım? İnsülin tedavisinde karbonhidrat sayımı neden önemlidir? Yeni diyabet tanısı aldım. Hangi kontrolleri, ne zaman yaptırmalıyım? Diyabet tedavisinde son teknolojik yenilikler neler? Bu örneklerde olduğu gibi diyabetli bireylerin, kan şekeri ölçümünde dikkat edilmesi gerekenlerden doğru insülin uygulamasına kadar pek çok konuda bilgi ve desteğe ihtiyaçları oluyor.

Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova, “Komplikasyonların önlenmesinde diyabetin iyi yönetilmesinin önemi büyüktür” diyerek şu bilgileri veriyor:

“Günümüzde iyi kan glikoz seviyelerinin komplikasyon gelişme riskini azaltabildiğini ve tüm diyabet tiplerinde kötüye gidişi yavaşlatabildiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Yüksek kan basıncı ile artmış kan lipitlerinin kontrolü de önemlidir. Tedavi sırasında ani şeker düşüklüğü (hipoglisemi) ve abartılı şeker yüksekliği (hiperglisemi) gibi sorunlardan kaçınmayı ve bu sorunları nasıl tanıyıp düzeltebileceğini öğrenmek diyabetlinin yaşamını kolaylaştırmaktadır. İşte, tüm bu konularda diyabetli hastalara ve yakınlarına  cemiyetimiz bünyesinde kurulan Diyabet ve Obezite Farkındalık Eğitim Merkezi (DOFEM)’de ücretsiz eğitimler verilmektedir.

Şekerinin izlenmesi, beslenme ve egzersiz, ayak sağlığı, seyahat ve özel durumlarda yapılması gerekenler, insülinin saklama ve taşıma koşulları, ağız ve diş sağlığı, yıllık yapılması gereken kontroller gibi konular eğitimin başlıca konularını içermektedir.

DİYABETLİLER İÇİN YAZ KAMPI

Tip 1 ve Tip 2 diyabetliler için 53 yıldan bu yada yaz kampları da düzenliyoruz.

Diyabetli çocuk ve erişkinler kampta tatil ortamında, bakım ve kontrol kavramlarını öğreniyor, tedaviye uyumlarını arttırıyorlar. Bilgi ve deneyimlerini paylaşıp karşılaştırıyorlar. Diyabetli çocuk ve gençlerin ailelerinden uzak bir ortamda özgüvenleri artıyor. Uzman diyetisyenlerin gözetiminde hazırlanan öğünlerle sağlıklı besleniyor, öğün planlamasını öğreniyorlar. Diyabet kampında hekim, uzman hemşire ve diyetisyenler de bulunuyor. Kampa katılmak isteyen diyabetli bireylerin hekimlerinden sağlıklarının buna uygun olduğuna ya da kampın önerildiğine dair yazı almaları gerekiyor. Her yaştan Tip 1 ve Tip 2 diyabetli kampımıza katılabilir.”

HİPOGLİSEMİNİN 10 BELİRTİSİ

. Titreme

. Terleme

. Endişe

. Baş dönmesi

. Açlık

. Kalpte çarpıntı

. Görme bozukluğu

. Yorgunluk

. Baş ağrısı

. Öfke

KAN ŞEKERİNİZ YÜKSELDİĞİNDE…

. Ağız kuruluğu, çok su içme

. Sık idrara çıkma

. Karın ağrısı

. Nefes almada güçlük

. Halsizlik

. İdrarda şeker ve keton çıkması

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Diyabet Hastaları Zatürreye Dikkat Etmeli!

TEMD (Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği) Diyabet Çalışma Grubu’ndan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. ...