Menu
Anasayfa » Zayıflama Yöntemleri » Obezite Cerrahisi 60 Yaşın Üstünde De Güvenli ve Etkili

Obezite Cerrahisi 60 Yaşın Üstünde De Güvenli ve Etkili

Op. Dr. Murat Üstün, Danville Geisinger Medical Center araştırmacılarının sunduğu bir çalışmaya göre obezite cerrahisinin 60 yaşın üstündeki hastalar için de genç erişkinlerde olduğu gibi güvenli ve etkin bulunduğunu belirtiyor.

Temel bilimlere odaklı dünyanın en büyük uluslararası etkinliği olan Obesity Week 2017 Washington’da gerçekleştirildi. Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği ve The Obesity Society tarafından düzenlenen kongrede obezite cerrahisiyle ilgili sunulan son gelişmeleri değerlendirerek, şunları belirtti: “ Obezite cerrahisiyle ilgili yapılan önemli bir çalışmada, yaşlı hastalar için de gerek gastrik bypass, gerekse tüp mide ameliyatlarının aynı genç erişkinlerde olduğu gibi güvenli ve etkili olduğu saptandı. Yaşlı grupta obezite hareketsizliğe ve yaşam konforunda düşüşe yol açtığı gibi, hastalıklarla birlikte seyretmesi de daha sık görülüyor. Obezitenin en etkili tedavi yöntemi obezite cerrahisi olmasına karşın, yaşlı hastalarda ameliyat sonrası ve uzun dönem sonuçlara dair çok fazla çalışma bulunmuyordu.”

60 YAŞ ÜSTÜ İÇİN KAPSAMLI ARAŞTIRMA

Gerçekleştirilen araştırmanın kapsamı hakkında Op. Dr. Üstün şu bigileri veriyor: “2007-2017 arasında obezite cerrahisi geçiren tüm hastalara ait veritabanı incelendi. 60 yaş ve üstündeki 337 hastadan 32 hasta tüp mide, 115’i açık, 190’ı da laparoskopik gastrik bypass operasyonu geçirdi. Hastaların dörtte üçü kadındı. Cerrahiden önce ortalama vücut kitle indeksi 47 olan hastaların yüzde 60’ı Tip 2 diyabetikti ve ortalama ilaç sayısı sekizdi. 90 gün içindeki ölüm oranı binde 3 bulundu. Büyük komplikasyon oranı yüzde 5.6, küçük komplikasyon oranı ise yüzde 16. Küçük komplikasyonlar tüp mide ve gastrik bypass arasında benzer orandaydı, ancak büyük komplikasyon oranı bypass grubunda daha yüksekti. Hastaneye tekrar başvuru oranı yüzde 8 olarak gerçekleşti. Ortalama 5 yıl içerisinde ortalama kilo kaybı yüzde 72 civarında, diyabette tam düzelme oranları ise yüzde 46. 10 yıllık takiplerde 25 ölüm gerçekleşti. Kullanılan ilaç sayısı ile beklenen yaşam süresi ters orantılı. Ancak ne yaşla, ne vücut kitle indeksi ile, ne cinsiyetle, ne de kalp krizi, kalp yetmezliği, akciğer hastalığı, malignite ve diyabet gibi yandaş hastalıklarla bir bağlantı saptanmadı.”

Obezite ve metabolizma cerrahisiyle ilgili çalışmalarına Londra ve İstanbul bağlantılı olarak devam ede Op. Dr. Üstün, son bulguların ışığında obezite ve eşlik eden yandaş hastalıkların çözümü için yaşlı hastalarda da hem tüp mide, hem de gastrik bypass ameliyatlarının güvenle uygulanabileceğini belirtiyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Mide Botoksu Nedir?

İştahınız yüzünden diyet yapamayanlardansanız üzülmeyin! Botoks sadece kırışıklığa iyi gelmiyor aynı zamanda zayıflatıyor. VM Medical ...