Menu
Anasayfa » Estetik Güzellik » Emzirme ve Meme Estetiği

Emzirme ve Meme Estetiği

Emzirme memede sarkmaya yol açar mı? Emzirmenin kadın sağlığına etkisi nedir? Meme sarkması cerrahisinde hangi yöntemler kullanılır? Meme toparlama ameliyatları nasıl yapılır? Silikon ameliyatları nasıl yapılır? Ameliyatlar ne kadar sürer? İyileşme süreci nasıldır? Meme protezi hamileliğe ve bebeği emzirmeye engel midir? Meme tarama testlerinin yapılmasında sorun teşkil eder mi? Memedeki silikon protezlerin meme filmlerinde ultrasona ve mamografiye etkisi var mıdır? Meme kitlelerini görmeye engel midir?

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eda Işıl, emzirme ve meme estetiğine dair merak edilen tüm soruları Sağlığım İçin Herşey’de yanıtladı.

“EMZİRMEK MEME SARKMASINA NEDEN OLMAZ”

. Emzirme memede sarkmaya yol açar mı?
“Bazı plastik cerrahlarının, meme sarkıklığı şikayetiyle kendilerine başvuran hastalar arasında  yaptıkları incelemede, doğurmuş olanların çoğunlukta ama emzirmiş olanların az olduğu belirlenmiştir. Ama bazı risk faktörlerine de dikkat çekilmiştir. Hormonların meme üzerine olan etkisi zaten aylık döngülerle yaşanırken bunun çok daha fazlasının hamilelik sırasında gerçekleştiği görülmüştür. Bir başka risk faktörü doğum sayısıdır. Bir diğeri memenin büyüklüğüdür ki; büyük memeler daha kolay sarkmaktadır. İncelemede engellenebilir iki tane de neden bulunmuştur. Bunlar kilo fazlalığı ve sigara kullanımıdır. Sigara cilt kalitesini etkilediği için meme cildinin de yapısını bozarak sarkmasına neden olur.”

EMZİRMENİN FAYDALARI

. Emzirmenin kadın sağlığına etkisi nedir?
“Emzirmenin sağlık açısından en bilineni meme kanserine karşı koruyucu bir etkisinin olmasıdır. Bunun dışında yumurtalık kanserine, kalp damar hastalıklarına ve Tip2 diyabete karşı da koruyucu birtakım bulgulara rastlanmıştır.”

 HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIYOR?

. Meme sarkması cerrahisinde hangi yöntemler kullanılır?
“Doğum, hamilelik, yaşlanma gibi süreçte meme iki türlü etkiye maruz kalır. Bir tanesi sarkma diğeri sönme veya hacim kaybı diye nitelendirilir. Sönme, biraz daha küçük memelerde veya bazı kadınlarda ortaya çıkar. O zaman sadece silikon protezle hastanın kaybolan hacmi geri koyulur. Büyüklük, kişinin isteğine ve yapısına göre seçilir. Sarkma olduysa toparlama ameliyatı gerekir. Eğer hem hacim kaybedip hem de sarktıysa o zaman meme protezle beraber toparlanır.”

Op. Dr. Eda Işıl

MEME TOPARLAMA VE SİLİKON AMELİYATLARI

. Meme toparlama ameliyatları nasıl yapılır?
“Sarkıklık, meme başının yer değiştirmesi aşağıya doğru inmesi şeklinde de ortaya çıkar. Ayrıca cilt ceketinin memeye biraz büyük gelmesi de sarkmaya yol açar. Bu durumda fazla olan cilt çıkartılır ve meme başı da yukarı alınarak toparlanır. Bu sırada, eğer küçültme istemiyorsa hasta, hacme dokunulmaz. Bunun sonucunda iz, lolipop iz denilen meme başının çevresinde ve aşağı düz inen bir çizgi halinde kalır. İz, çok sarkık memelerde veya büyük memelerde her iki yana doğru kısa veya daha uzun şekilde de uzayabilir. Buna, ters t denir.”

. Silikon ameliyatları nasıl yapılır?
“Eğer memede sadece hacim kaybı olduysa, sarkmaya uğramadıysa o zaman silikon protez koyulur. Genelde meme altından, vücuda kavuştuğu yerden küçük bir kesi yapılır. Yaklaşık 4,5-5 cm büyüklüğündeki bu kesiden girilerek silikon yerleştirilir. Meme altından protezi koymak daha küçük bir iz anlamına gelir. Koltuk altından veya meme başından girilerek yapılan ama ender tercih edilen yöntemler de vardır. Hem toparlama hem de silikon ameliyatlarındaki izler, iyileşen ve bikiniden veya sutyenden taşmayan, dekolteden pek gözükmeyen izlerdir.”

. Ameliyatlar ne kadar sürer? İyileşme süreci nasıldır?
“Ameliyatlar genel anesteziyle yapılır. Yapılan işlemin boyutuna göre yaklaşık 2-3 saat sürer. Çoğu zaman hastanede kalmak gerekmez. Çok büyük, bünye sarsıcı, çok ağrılı, yatakta kalmayı gerektirici ameliyatlar değildir. Hasta yaklaşık 5-6. gün sonra işine dönebilir. Sadece evde küçük bir çocuk varsa onun bakımını üstlenmek için bir yetişkinin olmasını tavsiye edilir.”

“MEME PROTEZLERİ EMZİRMEYE ENGEL DEĞİL”

. Meme protezi hamileliğe ve bebeği emzirmeye engel midir? Meme tarama testlerinin yapılmasında sorun teşkil eder mi?
“Protez, meme süt bezleriyle ilişkisi olmayan bir bölgeye koyulur. Dolayısıyla süt bezlerini etkilemez. Eğer sadece silikon ameliyatı olduysa özellikle meme başına da yaklaşılmadığı için kesi yapılırken son derece sorunsuz bir şekilde emzirebilir. Emzirmeye hiçbir şekilde kötü bir etkisi olmaz. Ancak toparlama ameliyatı meme başına yakın yerlerden kesilerle yapıldığı için belki bu miktar süt üretimini veya süt vermeyi etkileyebilir.”

. Memedeki silikon protezlerin meme filmlerinde ultrasona ve mamografiye etkisi var mıdır? Meme kitlelerini görmeye engel midir?
‘‘Memesinde silikon protezi bulunan hastaların herhangi meme filmi çekilmeden önce bunu belirtmeleri gerekir; film ona göre çekilir ve ona göre okunur. Silikon protezlerin görüntülemeyi engelleyici etkisi bilinmemektedir.’’

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Gözaltı Işık Dolgusu ile Yüzünüz Canlansın!

“Gözaltında meydana gelen torbalanmalar ve morluklar; yorgun, uykusuz veya mutsuz bir yüz ifadesine neden olmaktadır” ...