Menu
Anasayfa » Doğal Yaşam » Nefes Üzerine Yapılan Her Müdahale Hastalık Getirir!

Nefes Üzerine Yapılan Her Müdahale Hastalık Getirir!

Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet; “Binlerce nefes uygulayıcısının teknikleri solunum fizyolojisini, solunum kimyasını ve dolayısıyla hücresel solunumu anında etkiliyor ve bu etkinin ne olduğunun bile farkında değiller. Bu ölümcül bir durum” dedi.

Türkiye’de toplumu doğru nefes konusunda bilgilendirme çalışmalarını sürdüren Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet, binlerce nefes uygulayıcısının, Profesyonel Nefes Koçluğu Sertifika Programları’na katılarak nefes koçluğu yapmaya başladığını açıkladı. Karamehmet, “Çünkü nefes tekniklerinin, belli nefes uygulamalarının sadece yetersiz değil aynı zamanda tehlikeli olduğu konuşuluyor. Hücresel solunumu ve fiziksel bedenimizi ciddi bir zarara uğratma ihtimali var” dedi.

NEFES ‘UYGULAYICILARI’ KENDİLERİNE ‘NEFES KOÇU’ DİYEMEZ!

Ülkemizde nefes koçluğuyla ilgili ciddi bir yanlış anlaşılma olduğunu belirten Karamehmet, “Dünyanın hiçbir yerinde nefes ‘uygulayıcıları’ kendilerine ‘nefes koçu’ diyemez. Bir kere bir kişinin kendisine koç diyebilmesi için ICF (International Coaching Federation/ Uluslarası Koçluk Federasyonu) akreditasyonuna sahip olması gerekir. Nefes uygulayıcılarının, dünya çapındaki ismi ile ‘breathworker’ların bunu kendilerine demesi uygun değildir. Zaten de demiyorlar. Bu Türkiye’de nefes koçluğu sisteminin ilerlemesiyle nefes uygulayıcılarının kendilerine bu ismi uygun görmeleriyle ortaya çıkmış büyük bir yanlış anlamadır. Bir beden eğitimi öğretmeninin kendine fizyoterapist demesi gibi. Akıl almaz bir durum” diye konuştu.

Karamehmet, “Son yıllarda yukarıda zikrettiğimiz nefes sistemlerini uygulayan kişilerin acil servise kalktıkları, hastaneye yattıkları, ciddi rahatsızlıkları olduğu haberleri art arda gelmeye başladı. Bu durum bilinçsiz ve bilgisiz yapılan çalışmaların sonucu ama önüne geçilmesi gereken hayati bir durumdur” şeklinde konuştu.

“NEFES ÖĞRENİLİR!”

Karamehmet, “Nefes bir beyinsapı refleksidir, solunum ise otomatik çalışan bir sistemdir. Solunum üzerinde düşünmeniz, nefesinize karışmanız veya nefesinizle ilgili bir şey yapmanız gerekmez. Nefesimiz üzerine yaptığımız her müdahale bize hastalık getirir. Nefes Koçları olarak bizler tam da bu alanda çalışıyoruz. Nefesinizdeki müdahaleyi bularak bunu ortadan kaldırıyoruz. Öğrenilmiş yanlış nefes alışkanlıklarını davranış bilimleri ilkelerine göre analiz ederek koçluk çalışmaları ile yeni ve yararlı, yani solunum fizyolojisi ve solunum kimyasını dengede tutan nefes alışkanlıkları öğrenmenizi sağlıyoruz. Bu anlamda nefesi bir davranış biçimi olarak tanımlayabiliriz. Nefes öğrenilir, motive edilir, belirli durumlardan tetiklenir, her seviyede etkisi vardır ve tekrar, davranış bilimleri ilkelerine göre öğrenilebilir, şekillendirilebilir” dedi.

Nefes Koçluğu’nun bir nefes çalışması olmadığını belirten Karamehmet, “Nefes Koçluğu nefes çalışmalarını sadece bir araç olarak kullanan, davranış bilimleri, solunum bilimleri ve koçluk sisteminin birleşmesinden oluşan multidisipliner bir yaklaşımdır. Nefes Koçluğu bir uzmanlık alanıdır ve hastalıkları önleyici bir yaklaşım içermektedir. Ülkemizdeki nefes koçlarının listesi Nefes Koçluğu Federasyonu internet sitesinde yer almaktadır. Burada ismi olmayan kişiler sadece ‘nefes uygulayıcıları’dır” şeklinde konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Migren Ağrılarına Nefesle Terapi

Migren, Panik atak, kronik baş ağrısı ve anksiyete krizleriniz mi var? Doğru nefes alıp vermiyorsunuz ...