Menu
Anasayfa » Göz Sağlığı » Göz İçi Lensle Makula Dejenerasyonu Tedavisi

Göz İçi Lensle Makula Dejenerasyonu Tedavisi

Göz tedavilerinde merakla beklenen bir yenilik Op. Dr. Sinan Göker tarafından ülkemizde çok yeni uygulanmaya başlanan, makula dejeneresansında uygulanmak için (sarı nokta) geliştirilen özel makula lensi…

Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak  bilinen makula dejenerasyonu, görme merkezinin yaşa bağlı olarak bozulması ve görme merkezinizin bulanmasına neden olan bir hastalıktır. Bulanma, gözün arkasındaki küçük bir bölge olan makulanın zarar görmesinden dolayı olur. Makula, gözlerimizin odaklandığı şeylerdeki ince detayları görmemize yardımcı olur. Makula dejenerasyonu, keskin görme merkezi gerektiren okuma, araba sürme ve yüzleri tanıma gibi fonksiyonları yapmayı zorlaştırır. Yan görüşü etkilemez, o nedenle tam bir körlüğe yol açmaz.

MAKULA DEJENERASYONUNUN İKİ TİPİ VAR

Makula dejenerasyonunun, yaş ve kuru olmak üzere iki tipi vardır. Kuru şekli, açık ara farkla en yaygın tipidir. Yaş şekli, çok daha az yaygındır, ama daha çabuk ilerler ve daha ciddidir. Makula retinada görmeyi sağlayan hücrelerin bulunduğu küçük bir alandır. Bugüne kadar, “Makula dejeneresansı” olan hastalarda katarakt ameliyatından sonra da görme iyi olmuyordu. Ancak kataraktlı lens değiştirilebiliyordu. Dünyada İngiliz Doktor Bobby Qureshi tarafından geliştirilen ve 3 yıldır toplam 1500 hastaya uygulanan bu lens sayesinde makula dejeneresansı olan hastalarda uzak ve yakın görmelerde önemli oranda iyileşme sağlandı. Hastaların görüşü bu lens uygulamasından sonra 20-30 puan arttı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Coronavirus’ün İlk Belirtisi Gözde Olabilir

Yeni Coronavirus (COVID19) sorununun giderek büyüdüğü son günlerde bu virüsün solunum sisteminin yanı sıra göz ...