Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Aşılanma İle Her Yıl 3 Milyon Çocuğun Hayatı Kurtuluyor

Aşılanma İle Her Yıl 3 Milyon Çocuğun Hayatı Kurtuluyor

Tarihin en önemli buluşu olan aşı konusuna dikkat çekmek, toplumun aşılanma ve aşı ile önlenebilir hastalıklar konusundaki farkındalığının arttırılması amacıyla GSK Türkiye’nin katkılarıyla 24 Nisan 2018 tarihinde basın toplantısı gerçekleştirildi.

Nisan ayının son haftası olarak belirlenen Dünya Aşı Haftası kapsamında düzenlenen basın toplantısında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşılanma ile dünyada her yıl 3 milyon çocuğun hayatını kurtulduğunu belirterek, aşılanma ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

AŞILANMA İLE ARTIK BİRÇOK HASTALIK GÖRÜLMÜYOR

30 yıldır dünyada uygulanan aşılar ile haemophilus influenza tip B, hepatit B, kızamık, pnömokok, çocuk felci, rotavirüsü, kızamıkçık, tetanoz gibi önlenebilir hastalıklara neden olan virüslerin görülme oranında önemli düşüşler yaşandığını anlatan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Dünyada şu ana kadar gerçekleştirilmiş 10 büyük keşif arasında yapılan ankette, aşı birinci sırada yer almaktadır. Aşı insanlık tarihinin en önemli buluşudur. Aşılanma sayesinde birçok hastalık artık görülmüyor. Örneğin ülkemizdeki en son suçiçeği vakası 1957, dünyada ise Somali’de 1977 yılında yaşanmış. 2002 tarihinden itibaren ise çocuk felcine rastlanmıyor.” dedi.

AŞILANMA, ANTİBİYOTİK KULLANIMINI EN AZA İNDİRİR

Aşılanmanın ortadan kalkmasıyla görülmeyen hastalıkların da tekrar görülmeye başlayabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Ceyhan, “Toplum sağlığını korumanın en ucuz yolu aşılanmadır ve ne kadar çok kişi aşılanırsa toplum sağlığını o kadar artar. Basit bir hastalık olarak görülen grip, dünya tarihine bakıldığında en çok hayati kayıplara yol açan hastalıklar arasında yer aldığını görüyoruz. Oysaki gripten de aşı ile korunmak mümkün. Aşının doğru bir takvimle yapılması aynı zamanda antibiyotik kullanımını da en aza indirir. Günümüzde hastalık yapan 400 patojenin 34’üne karşı aşı bulunmaktadır. Şu an Türkiye ulusal aşı şemasında 13 aşı yer almaktadır. Aşılanma sayesinde dünyada her yıl 3 milyon çocuğun ölümü engelleniyor ve düzenli aşılama ile her yıl 2 milyon çocuğun daha hayatı kurtulabilir. Eğer aşılama olmazsa her yıl Türkiye’de de 14.296 çocuğu kaybedebiliriz.” diye belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Sabancı Vakfı’nın Desteklediği Alerji İle Yaşam Akademisi, Covid-19 Dijital Bilgilendirme Kitapçığı Yayınladı

Sabancı Vakfı’nın Hibe Programları kapsamında desteklediği Alerji ile Yaşam Derneği, COVID-19 hakkında önemli bilgileri ve ...