Menu
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması

Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın Bu Seneki Birincisi İzmir Fen Lisesi Öğrencilerinin “Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi” Projesi Oldu.

Türkiye’nin çeşitli illerinden finale kalan Liseli gençler bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda “Yaşama Değer Kat” temasıyla hazırladıkları projeleriyle yarıştı. 626 projenin katıldığı yarışmada İzmir Fen Lisesi öğrencileri Yağmur Parlak ve Hande Sena Çiftçi‘nin “Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi” adlı projesi birincilik ödülünü kazandı.

Bayer Türk’ün, öğrencilere bilimi sevdirerek onları yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek ve yaratıcılıklarını pekiştirmek amacıyla bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar akademisyenlerin oluşturduğu jüri tarafından belirlenirken; Bayer Türk çalışanları tarafından seçilen iki ekip de Bayer Özel Ödülü’nü kazandı.

“Yaşama Değer Kat” temasıyla gerçekleştirilen 626 projenin katıldığı yarışmanın bu yılki birincisi, „Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi“ isimli sentez gazlarla biyoetonol üretimi konusunda bir proje geliştiren İzmir Fen Lisesi öğrencisi Hande Sena Çiftçi ve Yağmur Parlak oldu. İkinciliği, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nden,Selin Kolsuz ve Yavuz Kaklıkkaya, antibiyotik kullanımı ve etkileri konusunu inceledikleri Tavuklarınızı İyileştirirken Bakterileri Güçlendirmeyin isimli projeleriye elde etti. Üçüncülük ödülü ise; Kemik Kırıklarına Yönelik Yenilikçi Akıllı Materyal: Polimer Bazlı 3D Doku İskeleleri“ isimli proje ile kemik kırıklarını tedavi yöntemi olarak polimer bazlı malzeme kullanımı konusunda yenilikçi bir yöntem geliştiren İzmir Özel Ege Lisesi öğrencileri Şevval Aykuş ve Dilara Karaca‘nın oldu.

Bayer Özel Ödülü ise bu yıl bir yeniliğe gidilerek iki projeye birden verildi. „Atık Endüstriyel Ürünler Kullanılarak Enerji Üreten ve Alternatif Güvenlik Sistemine Sahip İnovatif Yer Döşemesi Yapım Çalışması“ isimli proje ile Niğde Akşemseddin Bilim Ve Sanat Merkezi Lisesi öğrencileri Abdullah Oğul ve Halil Ataberk Bakırcı ile birlikte Ankara Özel Batıkent Mektebim Lisesi öğrencisi Yusuf Çolak’ın „Su Gelecektir“ projesi Bayer Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Kazanan ve finale kalan öğrencilere ödülleri ve plaketleri, Bayer Türk Yönetim kurulunun da katıldığı özel törende verildi. Törende öğrencileri kutlayan jüri üyesi Gazeteci Emin Çapa şunları söyledi: “Gençlerin bilim adına gösterdikleri bu çapa gerçekten takdire şayan. Gözlerindeki enerji, projelerine duydukları tutku umarız ki geleceğe dair çok güzel adımlar atmalarını sağlar. Hepsini tekrar tebrik ediyorum”.

Ödül alan projelerin dışında ilk 10’a kalarak finalde yarışan diğer altı proje ise şunlar oldu:

Proje AdıBaşvuru SahibiOkul Adı
Aydaki Gizli Enerji:AlüminyumMehmet Berk Güneş / Muhammed Alperen AltuntaşNevşehir Özel Altınyıldız Koleji Fen Lisesi
Her An Aktif Doğal Enerji Kaynağı “En- Doğal”Sarp Barokas / Sera D. HabifUlus Özel Musevi Lisesi
Isı Ve Ses Yalıtımına Yeni Bir Alternatif: NANO-CaCO3Ata Karavelioğlu / Öke Yücel Özgenerİzmir Özel Ege Lisesi
İnsanoğlu Dünyadan AyrılıyorSude Çebi / Umur Ata Uğurerİstanbul TED Atakent Koleji
İşaret Dili ÇeviriciTunahan Güngör/ Umut ToprakMersin Eyüp Aygar Anadolu Lisesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlgili Yazı

Sabancı Vakfı’nın Desteklediği Alerji İle Yaşam Akademisi, Covid-19 Dijital Bilgilendirme Kitapçığı Yayınladı

Sabancı Vakfı’nın Hibe Programları kapsamında desteklediği Alerji ile Yaşam Derneği, COVID-19 hakkında önemli bilgileri ve ...